راهنمای خرید صندلی برای مطب پزشک

همان اندازه که شما به عنوان مدیر یک آزمایشگاه یا محیط پزشکی به این نکته توجه می‌کنید که باید همگی افرادی که آنجا کار می‌کنند کارشان را به خوبی بلد باشند، باید حواستان به این نکته هم باشد که محیطی برای کارکنانتان فراهم کنید که در آن راحت و آسوده باشند. از تجهیز بودن وسایل مورد نیاز گرفته تا شاید کم‌اهمیت‌ترین چیزی که به نظرتان بیاید. در میان این چیزهایی که گفتیم و همگی‌شان به‌نوعی مهم به شمار می‌روند، صندلی پزشکی جزو آن چیزهایی است که به هیچ عنوان نمی‌شود، آن را بی‌اهمیت دانست. به هر حال تکنسین شما قرار است مدت زمان زیادی را روی این صندلی بنشیند، پس باید صندلی پزشکی‌ای که انتخاب می‌کنید از خیلی لحاظ مناسب باشد. در این مطلب قرار است درباره راهکارهایی برای خرید برایتان بنویسیم.

Guide to buying a chair for a doctor's office

اول این که صندلی پزشکی باید ارتفاع خوبی داشته باشد!

این که ارتفاع صندلی پزشکی چقدر باشد به چیزهای مختلفی بستگی دارد. یکی از این چیزها، ارتفاع میزی است که در مقابل شما به عنوان پزشک قرار می‌گیرد. ارتفاع میزتان اگر 90 سانتی‌متر باشد، پس شما باید روی صندلی‌ای بنشینید که حداقل 70 سانتیمتر نسبت به زمین فاصله داشته باشد. این‌طوری می‌توان گفت انتخابی که کرده‌اید، منطقی است و مناسب. اگر ارتفاع میزی که با آن سر و کار دارید، 110 سانتی‌متر یا همین حدود، کمی بیشتر یا کمتر باشد، ارتفاع صندلی پزشکی شما اگر 80 سانتیمتر باشد، مناسب است. خیلی عدد گفتیم، نه؟ احتمالاً به خاطر سپردن این همه اعداد کار ساده‌ای نباشد. به همین خاطر می‌توانید یک آزمایشی بکنید که به شما کمک کند بفهمید صندلی پزشکی مناسب میز شما ارتفاعش چقدر باید باشد.

بنشینید روی صندلی‌ای که دارید. آرنجتان و همچنین ساعد را روی میز بگذارید. اگر به راحتی قرار گرفت و فشاری به بدنتان نیامد که احتمالاً ارتفاع صندلی فعلی شما، ارتفاع مناسبی است. اگر برعکس بود که حتماً سراغ خرید صندلی تازه‌ای بروید و چیزی بخرید که برای شما فشار و آزار ایجاد نکند. نکته‌ای که هست این که شما می‌توانید صندلی پزشکی‌ای بخرید که ارتفاع قابل تنظیم داشته باشد. این‌طوری که دیگر اصلاً درگیر مسئله‌ای نخواهید شد. این را هم در نظر بگیرید که وقتی امکان تنظیم ارتفاع داشته باشید، قطعاً هزینه بیشتری برای خرید باید بپردازید.

چرخ داشتن صندلی پزشکی چقدر مهم است؟

یکی از راهکارهایی که به شما کمک می‌کند ساده‌تر از پس انتخاب صندلی پزشکی مورد نظرتان بربیایید این است که تصمیم بگیرید می‌خواهید صندلی‌تان چرخ داشته باشد یا نه. اگر نداشته باشد که قطعاً به لحاظ اقتصادی برایتان به صرفه‌تر خواهد بود. اما خب باید به این هم فکر کنید که صندلی بدون چرخ روی زمین ثابت است پس ترجیحاً باید جایی از آن استفاده کنید که مطمئن هستید قرار نیست این صندلی را خیلی جابجا کنید. صندلی چرخ دار کمی گران‌تر است اما عوضش کلی راحتی برایتان به ارمغان می‌آورد. چه چیزی بهتر از این که شما هر زمان که خواستید به هرجای اتاق بروید بدون این که مانعی پیش رویتان وجود داشته باشد. می‌توانید از جلوی بیمار بروید سمت یک میز یا بروید تجهیزاتتان را از جایی بردارید و … هرچقدر از مزیت‌های چرخ دارش بگوییم کم است.

جنس صندلی پزشکی از چه چیزی باشد، خوب است؟

شما یا کارمندانتان قرار است زمان زیادی را روی صندلی پزشکی بنشینید. درنتیجه بهتر است سراغ روکش و جنسی بروید که از هر حیث، راحتی شما را به دنبال داشته باشد. این راحتی علاوه بر این که جلوی خستگی را می‌گیرد، جلوی آسیب رسیدن به ستون فقرات و همچنین کمرتان را هم می‌گیرد. یعنی از خیلی جهات مفید خواهد بود. بهترین جنسی که باید سراغش بروید و روکش صندلی پزشکی را از آن مدل انتخاب کنید، پارچه یا وینیل است. بسته به محیط کاری‌تان، باید انتخاب کنید کدام یک به دردتان می‌خورد.

تمیز کردن پارچه مشکل است اگرچه راحتی بیشتری به شما می‌دهد. البته چون صندلی پزشکی را بیشتر در مطب می‌گذارید، احتمال کثیف شدنش کم است. درنتیجه می‌توانید از آن استفاده کنید. وینیل هم برای صندلی پزشکی فوق‌العاده است چرا که اگر کثیف شود به‌سادگی می‌توانید آن را پاک کنید و راحتی بی‌حد و حصری هم به بدنتان می‌دهد که باعث می‌شود هنگام معاینه بیمار حس بهتری داشته باشید.

نکاتی درباره استفاده از صندلی پزشکی

صندلی پزشکی باید طوری تنظیم و به کار گرفته شود که امکان استفاده از تجهیزات روی میز را به شما بدهد و همچنین کمترین فشار را هم به بدنتان وارد نکند. مادامی که روی صندلی پزشکی نشسته‌اید، به هیچ عنوان قوز نکنید. همیشه سعی کنید شرایط را به نفع بدنتان بهتر کنید. مثلاً سطح میز را کم یا زیاد کنید یا وسایل را به خودتان نزدیک کنید. مچ، شانه و بازوهایتان بهتر است در فاصله‌ای نزدیک به یکدیگر قرار بگیرند. خصوصاً وقتی دارید از دستتان روی میز کار می‌کشید. این‌طوری بدنتان فشار کمتری را حس خواهد کرد. حواستان هم به این باشد که شما ربات نیستید و نیاز دارید هر از گاهی میان کارتان استراحت کنید. از روی صندلی بلند شوید و کمی راه بروید و سپس به کارتان ادامه دهید.

هوشمندانه خرید کنید!

در این متن سعی کردیم مواردی را برایتان بگوییم که به شما در خرید صندلی پزشکی کمک کند. به هر حال کار ساده‌ای نیست و انتخاب چنین چیز مهمی برای محیط پزشکی‌تان می‌تواند ذهنتان را برای مدتی درگیر کند. نگران شیوه خریدش هم نباشید. شما به راحتی می‌توانید از طریق وب‌سایت نیلپر اقدام کنید و به صورت اینترنتی اقدام به سفارش صندلی پزشکی کنید. ظرف مدت زمان کوتاهی سفارش شما بررسی و آماده ارسال می‌شود و خیلی زود می‌توانید از آن بهره ببرید و » راهنمای انتخاب درست مبلمان مطب پزشک

مبلمان مطب پزشک ویژگی های خاصی دارد و در هنگام تجهیز مطب به ، باید دقت بالایی داشت تا بهترین انتخاب را انجام دهیم. در این مطلب به بررسی نکات مهم درباره خرید مبلمان مطب پزشک می پردازیم. از طرفی شما می توانید برای داشتن خرید راحت تر با کارشناسان الوند تماس برقرار کنید. اولین موردی که باید به آن دقت داشته باشید، این است که شما نیاز به یک و یک مناسب برای فعالیت روزانه خود دارید. برای انتخاب درست باید میزان فعالیت و مدت زمان نشستن افراد را در نظر بگیرید. در نهایت با بودجه ای که در اختیار دارید، بهترین انتخاب را انجام دهید.

مبلمان مورد استفاده در مطب دکتر

مبلمان مورد استفاده در مطب پزشکان باید راحتی کافی را برای پزشک فراهم کند. البته در مطب پزشک، افراد دیگری هم هستند که باید بنشیند. بنابراین برای منشی، بیماران و سایر مراجعین نیز لازم است صندلی مناسبی تدارک دید. باید برای زمان انتظار، به افراد کمک کرد تا بتوانند این زمان را بهتر طی کنند و خستگی در زمان انتظار به آن ها فشار نیاورد. مورد بعدی میز پزشک است که باید برای خرید آن به نیازهای خود توجه کنید. همواره در کنار میز و صندلی پزشک، نیاز به قرار دادن یک یا دو صندلی مخصوص بیمار وجود دارد تا معاینه به خوبی انجام گیرد. این صندلی باید مناسب بیمار و مخصوص معاینه و کاملا ساده باشد.

در سالن انتظار، در صورت داشتن وسعت کافی باید مبلمان مناسب قرار گیرید تا بتوانید طراحی دکوراسیون قابل قبولی داشته باشید. مبلمان مطب پزشک باید علاوه بر راحت بودن، باید با ویژگی های زیبایی شناسانه مطب نیز همخوانی داشته باشد. بهتر است کلیت دکوراسیون به رنگ سفید باشد تا ضمن رعایت بهداشت، از نمادهای بهداشت و درمان نیز بهره برد. انتخاب سبک مبلمان مطب از بین سبک های مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و غیره به عهده خود شماست. شما باید سعی کنید فضای دلپذیری را ایجاد کنید که اجزای دکوراسیون، با یکدیگر تناسب داشته باشند.

انواع مبلمان در مطب پزشک

در مطب پزشکان، معمولاً از انواع مبلمان زیر استفاده می‌شود:

 • مبل یا صندلی انتظار: مبل یا صندلی‌های راحت یا نسبتا راحت دارای پشتی مناسب برای بیمار و همراهانش در زمان انتظار.
 • : میزی که برای پذیرش بیماران و نوشتن مدارک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • صندلی منشی: یک صندلی کارمندی یا کارشناسی که پشت میز پذیرش قرار گرفته و برای استفاده روزمره منشی کاربرد دارد.
 • صندلی پزشک: یک صندلی مدیریت با تکیه گاه و نشیمنگاه راحت برای دکتر برای ارائه خدمات به بیماران.
 • : جهت نگهداری ابزارهای پزشکی و مواد مورد نیاز به همراه کتب پزشکی و اسناد مهم.

استفاده از مبلمانی با طراحی ساده به منظور حفظ بهداشت و تمیزی نیز اهمیت دارد.

ویژگی میز مناسب برای مطب پزشک

میز پزشک، یکی از مهمترین اجزای مبلمان مطب است که باید حائز شرایط زیر باشد.

 • اندازه مناسب: سطح میز باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا برای قرار گرفتن اسناد و وسایل مورد نیاز پزشک مشکلی به وجود نیاید.
 • مقاومت و دوام: میز باید ساخته شده از مواد مقاوم باشد و ارتفاع مناسبی داشته باشد تا دکتر به راحتی بتواند بر روی آن کار کند.
 • دارا بودن فضای نگهدارنده: میز با قابلیت ذخیره‌سازی برای قرار دادن اسناد و وسایل کوچک دیگر.
 • سادگی در طراحی: طراحی ساده و کم‌جا برای اجتناب از آشفتگی و سهولت در تمیزی یک امتیاز برای میز مطب است.
 • مقاومت در برابر آلودگی: متریالی که در ساخت میز به کار رفته است باید به گونه‌ای باشد که به راحتی بتوان آن را ضدعفونی کرد تا بهداشت در محیط پزشکی حفظ شود.

ترکیب این ویژگی‌ها باعث ایجاد یک میز کارآمد و مناسب برای محیط پزشکی می‌شود. اگر به دنبال خرید میز اداری با ارسال فوری هستید، ما به شما فروشگاه فستیبل را پیشنهاد می دهیم.

صندلی مناسب مطب پزشک

در کنار میز، صندلی پزشک نیز یک عنصر مهم در ترکیب مبلمان اداری مطب است. در هنگام خرید صندلی پزشک، به موارد زیر توجه داشته باشید.

 1. راحتی: صندلی باید از جنس مرغوب و دارای مقاومت برای جلوگیری از خستگی پزشک در طول زمان باشد.
 2. تنظیم ارتفاع: قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی بسیار اهمیت دارد تا دکتر بتواند آن را با ارتفاع مطلوب خود تنظیم کرده و به راحتی کار کند.
 3. پشتی استاندارد: پشتی با ساختار مناسب که قابلیت پشتیبانی از ناحیه پشت کمر دکتر را داشته باشد.
 4. چرخ‌های قابل چرخش: اگر صندلی دارای چرخ باشد، باید به راحتی بتواند حرکت کند.

با وجود این ویژگی ها، یک صندلی کارآمد و راحت برای استفاده پزشک در مطب وجود خواهد داشت.

صندلی منشی دکتر

صندلی منشی از دیگر امکانات مبلمان مطب دکتر است که باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • راحتی: صندلی باید راحت باشد و ارتفاع مناسبی داشته باشد تا منشی بتواند به راحتی در طول روز بر روی آن نشسته و وظایف خود را انجام دهد.
 • تنظیم ارتفاع: تنظیم ارتفاع به منشی امکان می‌دهد تا در هر حالت که راحت است ارتفاع را تنظیم کند‌.
 • پشتی مستقیم: پشتی با ارتفاع مناسب که منشی را در حین کار حمایت کند.
 • چرخ‌ها: اگر صندلی دارای چرخ باشد، باید به راحتی قابل حرکت و چرخش باشد تا منشی بتواند تحرک لازم را داشته باشد.
 • سازگاری با محیط: طراحی مناسبی که با دیگر عناصر مبلمان مطب پزشک و دکوراسیون مطب سازگار باشد.

منشی بیشترین فعالیت را در مطب دکتر دارد و باید صندلی او به گونه ای باشد که در زمان نشستن بتواند خستگی خود را از بین ببرد.

صندلی انتظار در مطب دکتر

صندلی انتظار در مطب برای راحتی بیماران و همراهان آنها در نظر گرفته می شود و باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • راحتی بیماران: ساختار صندلی باید برای بیماران احساس راحتی و آرامش فراهم کند.
 • سازگار با محیط: طراحی صندلی باید با دیگر عناصر دکوراسیون و مبلمان مطب هماهنگ باشد.
 • پایداری: صندلی باید پایدار باشد تا امنیتی بیماران را تضمین کند.
 • فضای مناسب برای انتظار: فضای کافی برای بیماران به منظور جلوگیری از احساس تنگی در طول انتظار.

برای مطب پزشکان، نیاز به دقت نظر بالایی دارد. اگر به فکر تجهیز مطب خود با مبلمان مناسب هستید، حتما از مشاوره کارشناسان الوند بهره بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا