تحلیلی بر اهمیت بیمه خودرو: چرا باید خودرو خود را بیمه کنید؟

شرایط انتقال تخفیف عدم دریافت خسارت دربیمه بدنه پاسارگاد :

خودرویی که می‌خواهید تخفیفات را به آن انتقال دهید باید بنام خودتان یا اقوام درجه۱مثل پدر مادر همسر و فرزند باشد.

برای انتقال  بیمه خودرو یک خودرو به خودروی دیگر باید هر دو خودرو در یک گروه طبقه‌بندی شده باشند. این طبقه‌بندی بر اساس تعداد سیلندر و مشخصات فنی خودرو صورت می‌گیرد به عنوان مثال انتقال بیمه بدنه بین پراید و ماکسیما امکان‌پذیر نیست زیرا ماکسیما خودوریی۶سیلندر و پراید خودرویی 4 سیلندر است یا مثلا تخفیفات از خودروی باری به خودروی سواری امکان پذیر نمی‌باشد .

در صورتی که بیمه نامه بدنه اتومبیل شما به اتمام رسیده باشد و شما به عنوان بیمه گذار با تاخیر تصمیم به تمدید آن را داشته باشید، اگر بیمه‌نامه بدنه قبلی ازشرکت بیمه پاسارگاد باشد، در صورتی که از تاریخ اتمام بیمه بدنه قبلی کمتر از نه ماه تمام گذشته باشد تخفیفات عدم خسارت منتقل میشود اما اگر بیمه‌نامه بدنه قبلی اتومبیل شما از شرکت دیگری باشد، تخفیفات عدم خسارت از شرکت دیگر به شرکت بیمه پاسارگاد تا۶ماه بعد از انقضای مدت بیمه نامه امکان پذیر است. بدیهی است در صورتی که بیمه گذار بعد از گذشت مدت زمان 6 ماه از اتمام بیمه بدنه قبلی اتومبیل خود قصد خرید بیمه بدنه جدید داشته باشد، تخفیفات عدم خسارت برای وی اعمال نخواهد شد.

آیا بیمه شخص ثالث باید بنام صاحب ماشین باشد |استعلام بیمه شخص ثالث

نکته :در صورتی که بخواهید بیمه بدنه خودروی خود را به اتومبیل دیگری از خودتان منتقل کنید، اگر ‌‌‌بیمه‌نامه اتومبیل قبلی شما هنوز اعتبار داشته باشد، در این صورت شرکت بیمه پاسارگاد حق بیمه‌‌‌ای که تا آن تاریخ جهت پوشش بیمه نامه بدنه شما محاسبه شده است را از مجموع مبلغ حق بیمه پرداختی بدنه کم کرده و باقی مانده آن را به شما پرداخت‌‌ می‌کند. و ‌‌‌بیمه‌نامه‌‌‌ای جدید با مبلغ جدید برای خودروی جدید شما صادر خواهد کرد. تخفیف‌‌های عدم خسارت هم به این ‌‌‌بیمه‌نامه منتقل‌‌ می‌شود. یا اینکه شخص بیمه گذار میتواند هر زمانی که میخواهد بیمه نامه بدنه خود را فسخ کند و شرکت حق بیمه باقیمانده ازمدت قرارداد را به صورت روز شمار محاسبه و به حساب فرد واریز میکند.تخفیف برای بیمه گذارانی که یکسال عدم دریافت خسارت داشته باشند 20% و برای سال دوم 30% میباشد و تخفیف عدم دریافت خسارت با توجه به شرایط بیمه نامه تا 5سال و بیشتر تا 70درصد افزایش می یابد.

نکته در مورد سرقت کلی و جزئی وسیله نقلیه در بیمه نامه بدنه پاسارگاد:

 لطفا به این نکته توجه داشته باشید که اگر بیمه‌نامه بدنه دارید و فقط پوشش های اصلی را خریداری کرده باشید و ماشین شما سرقت شود دعا کنید که اصلا ماشینتون پیدا نشه. چون در این صورت ممکن است دزد از روی ماشین شما قطعات رو باز کند و شما فقط با لاشه ماشین مواجه شوید، و به دلیل این‌که پوشش سرقت قطعات جز به‌جز را در زمان صدور بیمه‌نامه خریداری نکرده‌اید شرکت بیمه هیچ تعهدی نسبت‌به پرداخت خسارت ندارد، بنابراین حتما پوشش سرقت لوازم و قطعات وسیله نقیله را در زمان صدور بیمه نامه خریداری کنید.اگر ماشین شما به‌طورکلی سرقت شد و تا۳ماه پس از سرقت پیدا نشد۸۰درصد از مبلغی که به‌عنوان ارزش وسیله نقلیه در بیمه‌نامه ذکر شده است توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می‌شود ، حال اگر پس‌از دریافت خسارت وسیله نقلیه شما پیدا شد خودروی شما متعلق به شرکت بیمه می‌باشد .

نکتهدر مورد دریافت خسارت از بیمهنامه بدنه پاسارگاد :

درصد فرانشیز (مبلغی که خود فرد باید پرداخت کند) در بیمه بدنه پاسارگاد با توجه به آیتم خسارت دیده و قیمت ماشین و همچنین دفعات دریافت خسارت متفاوت میباشد و از 10 درصد تا 30 درصد متغییر است . جزئیات کامل در شرایط خصوصی بیمه نامه درج شده است .

اگربیمه گذار از 20درصد ارزش وسیله نقلیه خود بیشتر خسارت از محل بیمه بدنه خود دریافت کند ، درصورتی خسارت بعدی خود را به طور کامل و بدون کسر فرانشیز اضافه دریافت میکند که نسبت به خرید الحاقیه ترمیم سرمایه قبل از وقوع حادثه بعدی اقدام کرده باشد.

طبق قانون بیمه مرکزی اگر راننده‌ای کمتر از۳ سال سابقه رانندگی داشته باشد و یا کمتر از۲۵ سال سن داشته باشد. در زمان دریافت خسارت از بیمه بدنه۱۰ درصد به فرانشیز اضافه می‌شود. افرادی هستند که موقع تصادف راننده دیگری رو به‌جای راننده اصلی جایگزین می‌کنند که از این۱۰ درصد فرانشیز فرار کنند اما توجه داشته باشید که در این‌موارد قطعا با مسائل حقوقی درگیر می‌شوند.

بیمه بدنه بیمه اجباری هست یا اجباری نیست مساله این است ؟؟!! 

برای افرادی که قیمت خودروی آن‌ها از نصف دیه انسان در ماه حرام بیشتر باشد(در سال۱۴۰۰بالای۳۲۰میلیون تومان) بیمه بدنه اجباری هست.

اگر یک خودروی۱۰۰میلیون تومنی با۱خودروی۱میلیارد تومنی تصادف کند و خودروی۱۰۰میلیونی کاملا مقصر باشد چون قیمت خودروی مقابل از قیمت متعارف بیشتر است، باید بخشی از خسارت را خودش پرداخت کند. یعنی به میزانی که قیمت خودروی اون شخص از قیمت متعارف بالاتر باشد جبران خسارت از طرف بیمه ثالث شخص مقصر حادثه نیست و باید خود شخص مابه التفاوت اون مبلغ را پرداخت کند، حالا اگر بیمه بدنه داشته باشد می‌تواند الباقی خسارت را از بیمه بدنه اتومبیل خود دریافت کند، بنابراین خرید بیمه‌نامه بدنه برای این دسته از افراد بسیار ضروری است .

نکته دیگر اینکه اگر خودرویی خسارت دیده باشد و بخواهد مابه‌التفاوت خسارتی که از محل بیمه نامه ثالث شخص مقصر جبران نشده است را از بیمه‌نامه بدنه خودش دریافت کند به دلیل این‌که راننده خودروی یک‌میلیاردی زیان‌دیده است و مقصر حادثه نیست، بنابراین جای نگرانی نیست چون تخفیفات بیمه بدنه اش از بین نمی‌رود.

کارشناسان گروه 8601 با تجربه ی بالا در صدور بیمه نامه بدنه و دریافت خسارت همواره در کنار بیمه گذاران خود خواهند بود تا بهترین و کامل ترین راه کارها را به شما عزیزان پیشنهاد دهند

دکمه بازگشت به بالا