ضد آفتاب فیزیکی چیست؟

ضد آفتاب فیزیکی به ضد آفتابی گفته می شود که با املاح معدنی تهیه شده است. شاید هنگام خرید کرم ضد آفتاب با اسم های مینرال یا معدنی هم مواجه شده باشید که آنها نیز همان نمونه های فیزیکی هستند که همواره با عملکرد عالی خود و محافظت از پوست توانسته محبوبیت زیادی را به دست بیاورد. این محصول ماده ای به نام اسید روی دارد که مصرف کنندگان این ماده را با نام زینک اکسید می شناسند. این کرم ضد آفتاب به خوبی روی پوست قرار می گیرد؛ در نتیجه از نفوذ اشعه آفتاب به پوست جلوگیری می کند؛ به همین دلیل به عنوان یک کرم ضد آفتاب مرغوب و باکیفیت شناخته شده است که طرفداران بسیاری هم دارد.

بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی |بهترین کرم ضد آفتاب خارجی

ویژگی های کرم ضد آفتاب فیزیکی

کرم های ضد آفتاب فیزیکی همواره دارای ویژگی های فراوان و منحصر به فردی هستند که با کمک این ویژگی ها در بازارها و در میان مصرف کنندگان معرفی و شناخته می شوند. از مهمترین ویژگی های نهفته در این کرم موارد زیر را معرفی خواهیم کرد:

 1. پوست را تحریک نمی کند؛ از این رو برای افرادی که پوست حساس دارند مناسب است.
 2. پوست را مرطوب می کند.
 3. دارای رنگ هستند که این تغییر رنگ پوست را به همراه دارد.
 4. جذب پوست نمی شوند به همین دلیل مقاومت بیشتری در برابر اشعه خورشید دارند.

با استفاده از این کرم ضد آفتاب می توانید به خوبی از پوست خود مراقبت نمایید تا دچار آفتاب سوختگی، لکه و آکنه نگردد و همیشه سالم و شاداب بماند. این کرم عوارضی از خود بر جای نگذاشته به همین دلیل برای همه نوع پوستی مناسب است و افراد می توانند با اطمینان کامل از آن استفاده کنند.

مشخصات یک کرم ضد آفتاب فیزیکی خوب

یک کرم ضد آفتاب فیزیکی خوب مشخصاتی مختص به خود دارد که افراد با توجه به مواردی که خواهیم گفت می توانند به راحتی نمونه فیزیکی اصل و با کیفیت را شناسایی کرده و تهیه نمایید. از مشخصات یک کرم خوب می توان موارد زیر را نام برد:

 • کرم خوب باید spf بالای ۳۰ داشته باشد.
 • باید متناسب با دو نوع پوست چرب و خشک و حتی معمولی موجود باشد.
 • قابلیت محافظت بالا در برابر اشعه خورشید داشته باشد.
 • احساس سنگینی به پوست ندهد.
 • روی پوست ماسیده نشود.
 • باعث ایجاد جوش نگردد.
 • حساسیت و التهاب و قرمزی برای پوست نداشته باشد.

با توجه به مشخصات ثبت شده روی بسته بندی کرم می توان نمونه ای را انتخاب کرد که متناسب با ساختار پوست شما باشد و به خوبی از پوست شما محافظت نماید تا دچار آکنه و چین و چروک و سوختگی نگردد و سلامت خود را حفظ کند، روی بسته بندی کرم ضد آفتاب فیزیکی اصولا ثبت شده است که برای چه نوع پوستی مناسب است و اس پی اف موجود در آن چقدر است؛ از این رو باید به مطالب بسته بندی توجه کرد.

تفاوت کرم ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی

کرم های ضد آفتاب در دو نوع فیزیکی و شیمیایی تولید می شوند که امروزه نمونه های فیزیکی به دلیل مواد معدنی و عملکرد بهتر طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب کرده اند. اینکه ضد آفتاب فیزیکی بهتره یا شیمایی سوالی است که میتوانید پس از مقایسه و بررسی تفاوت های آنها پاسخ دهید. این دو نمونه کرم تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که این تفاوت ها عبارتند از:

 1. از نظر مواد موجود با هم متفاوت هستند.
 2. از نظر قدرت جذب تفاوت دارند.
 3. از نظر رنگ
 4. از نظر ماندگاری
 5. از نظر مقاومت در برابر اشعه

البته از جهت های دیگری هم با یکدیگر تفاوت دارند، اما موارد گفته شده اصلی ترین تفاوت آنها به شمار می روند، مثلا نمونه فیزیکی دارای رنگ است که در این صورت می توان هم به عنوان ضد آفتاب و هم پوشاننده از آن استفاده کرد اما نمونه شیمیایی بدون رنگ است. از نظر ماندگاری هم باید بگوییم که نمونه فیزیکی توانسته ماندگاری بیشتری داشته باشد و به خوبی روی پوست تا چند ساعت هم باقی بماند.

نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب فیزیکی

برای استفاده از کرم ضد آفتاب فیزیکی شما باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید به خوبی از پوست خود محافظت نمایید، لازم به ذکر است که برای استفاده از این کرم باید پوست شما تمیز باشد پس قبل از زدن کرم پوست خود را شستشو بدهید؛ سپس باید حجم قابل توجهی از کرم را به پوست خود بزنید تا تمام بخش های صورت به جز دوز چشم و روی لب به کرم آغشته شود حتی در ناحیه گردن هم شما باید مقداری کرم بزنید؛ زیرا آفتاب به این نواحی هم نفوذ خواهد کرد. در زمان استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست، شما همواره باید از کرم ضد آفتاب با حجم زیادی استفاده کنید تا بتواند عملکرد بهتری در برابر اشعه خورشید داشته باشد.

با استفاده درست و به اندازه از کرم ضد آفتاب فیزیکی شما می توانید از پوست خود به خوبی محافظت کنید تا در برابر اشعه و آلودگی محیطی بسیاری موارد دیگر دچار چین و چروک و جوش و لکه و… نگردد و سلامت خود را حفظ کنید.

مقدار مصرف ضد آفتاب فیزیکی

متخصصان پوست توصیه کرده اند که در میزان مصرف کرم ضد آفتاب دقت کنید؛ زیرا مصرف کمی از این کرم نمی تواند از پوست شما محافظت کند و همچنین مصرف بیش از حد آن هم باعث آسیب رساندن به پوست شده و از تنفس پوست جلوگیری می کند که این جوش صورت را به همراه دارد، پس باید متناسب با نوع پوست و نواحی که می خواهید استفاده کنید حجم مصرف کرم را مشخص کنید و همیشه به همان اندازه از کرم استفاده کنید تا مصرف کم و یا زیاد کرم به پوست شما آسیب وارد نکند.

سخن پایانی

کرم های فیزیکی املاح معدنی دارند که نه تنها از پوست در برابر اشعه خورشید محافظت می کنند، بلکه باعث نرم و لطیف شدن پوست شما می گردند. کرم های ضد آفتاب فیزیکی با هر نوع پوستی سازگاری دارند؛ به همین دلیل امروزه افراد زیادی به مصرف آن روی آورده اند تا بتوانند جوانی را به پوست خود هدیه بدهند و از آسیب دیدن آن نیز جلوگیری کنند. در ضد آفتاب فیزیکی مواد معدنی مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی وجود دارد که برای سلامت پوست لازم و ضروری و مفید می باشند.

دکمه بازگشت به بالا