خانه هوشمند چیست؟ مشخصات و تجهیزات خانه هوشمند

تصور کنید تمام دستگاه های خانه شما به اینترنت متصل هستند. نه فقط رایانه ها و تلفن های هوشمند، بلکه همه چیز از ساعت و بلندگو و زنگ در گرفته تا دوربین، پنجره، پرده، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه و موارد دیگر. حال تصور کنید که تمامی این دستگاه ها توانایی برقراری ارتباط، ارسال اطلاعات لازم و دریافت و اجرای دستورات شما را داشته باشند. این یک داستان علمی تخیلی نیست، این فناوری اینترنت اشیا است که جزء اصلی در اتوماسیون خانه و ایجاد یک خانه هوشمند یا یک ساختمان هوشمند است. دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم هر روز شاهد ظهور فناوری های جدیدی است که سعی در ساده سازی زندگی و خدمت به آسایش انسان دارند. اتوماسیون خانگی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: خودکار کردن توانایی کنترل لوازم خانگی با فشار ساده یک دکمه (یا یک فرمان صوتی)

تجهیزات خانه هوشمند |تجهیزات خانه هوشمند ایرانی

دستگاه های خانه هوشمند

برخی از فعالیت ها، مانند تنظیم یک لامپ برای روشن یا خاموش شدن به دلخواه، ساده و نسبتاً ارزان هستند. دوربین های دیگر مانند دوربین های مداربسته سطح بالا ممکن است نیاز به سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند. محصولات مختلفی برای هوشمندتر کردن خانه شما وجود دارد و شما می توانید همه چیز را کنترل کنید. از روشنایی و دما گرفته تا قفل ها و وسایل امنیتی خانه. در ادامه این مقاله خانه هوشمند چیست؟ همانطور که به پاسخگویی و توضیح مزایای خانه هوشمند می پردازیم، محصولاتی را که برای هوشمندسازی خانه شما استفاده می شود، معرفی می کنیم.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ یک سوال به ظاهر ساده می تواند پاسخ های مختلفی داشته باشد. به طور خلاصه می توان گفت که «خانه هوشمند» اقامتگاهی است مجهز به مجموعه ای از دستگاه های مختلف که وظایفی را که معمولا افراد انجام می دهند، انجام می دهند. برخی از این دستگاه‌ها برای این منظور ساخته شده‌اند و برخی دیگر این قابلیت را بعداً اضافه می‌کنند و دارندگان آن‌ها را با استفاده از اپلیکیشن‌ها، دستورات صوتی یا با استفاده از هوش مصنوعی کار می‌کنند. برای برخی از صاحبان خانه، تبدیل یک خانه معمولی به یک خانه هوشمند می تواند به سادگی خرید یک بلندگو باشد. برای دیگران، خانه هوشمند شامل اتصال بسیاری از محصولات مختلف مانند بلندگوها، دوربین ها، رایانه ها، قفل دیجیتال ،گوشی های هوشمند، تبلت ها، تلویزیون ها، سیستم های امنیتی، لوازم خانگی و غیره است.

خانه هوشمند، فناوری ساختمان هوشمند، که اغلب به عنوان اتوماسیون خانگی شناخته می شود، با کنترل دستگاه های هوشمند، امنیت، راحتی، آسایش و بهره وری انرژی را برای صاحب خانه فراهم می کند. به عنوان بخشی از اینترنت اشیا و دستگاه‌ها، سیستم‌های خانه هوشمند با یکدیگر کار می‌کنند، مصرف داده را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و عملکرد این دستگاه‌ها می‌تواند کاملاً بر اساس تنظیمات صاحبان خانه باشد.

اجزای سیستم خانه هوشمند چیست؟

در ابتدایی ترین سطح ممکن، یک سیستم اتوماسیون خانگی (دستگاه خانه هوشمند) از سه جزء تشکیل شده است: یک دستگاه هوشمند، یک هاب و یک برنامه متصل. در حالی که برخی از سیستم‌های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار می‌کنند (مانند یک دستگاه واحد که به طور مستقیم نرم‌افزار را اجرا می‌کند یا یک مرکز هندزفری که یک دستگاه هوشمند را کنترل می‌کند)، اکثر سیستم‌ها از سه جزء تشکیل شده‌اند.

Smart hub  یا Smart center

کنترلر مرکزی، مرکز کنترل خانه یا اکوسیستم ساختمان هوشمند شما است. هاب هوشمند عنصری است که دستگاه های جداگانه را به هم متصل می کند و به آنها اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در واقع این یک کنترل پنل قابل حمل است که به شما امکان می دهد هر دستگاه متصل را متصل یا کنترل کنید.

2. برنامه کنترل از راه دور

این برنامه ای است که به شما امکان می دهد دستگاه های هوشمند خود را از راه دور کنترل یا نظارت کنید. می‌توانید اپلیکیشنی را که به همراه سیستم ارائه می‌شود دانلود کرده و آن را به هاب هوشمند خود متصل کنید. اگرچه هر برنامه محصول کمی متفاوت است، اما معمولاً کنترل برق، دسترسی تایمر و غیره را ارائه می دهند. با اپلیکیشن موجود، می توانید نه تنها یک خانه هوشمند شخصی، بلکه یک ساختمان هوشمند چند طبقه را نیز کنترل کنید.

3. دستگاه های هوشمند

دستگاه های هوشمند اجزا و بخش های اصلی سیستم خانه هوشمند هستند که در واقع دستورات را اجرا می کنند در ادامه به چند نمونه از انواع دستگاه های هوشمند اشاره می کنیم که می توانید هم در سیستم خانه های هوشمند و هم در ساختمان های هوشمند استفاده کنید:

  1. سیستم امنیتی خانه هوشمند

اگر می خواهید از خانه خود با آخرین فناوری محافظت کنید، می توانید دوربین ها، قفل های هوشمند، سنسورهای حرکتی، سنسورها، آژیرها، زنگ های تصویری در و غیره را بیابید و همه چیز را با یک دستگاه کنترل یا هاب هوشمند کنترل کنید. نصب یک سیستم امنیتی هوشمند می تواند به شما و خانواده تان احساس امنیت، آرامش و آسودگی خاطر بدهد و این چیزی فراتر از یک احساس است.

2.پرده برقی

امروزه می توان خانه های قدیمی را به خانه های هوشمند تبدیل کرد و از فناوری های جدید در خانه استفاده کرد. صفحه نمایش الکتریکی بخشی از فناوری جدید است.

همانطور که از نام آن پیداست پرده برقی به کمک موتور الکتریکی کار می کنند و نیازی به باز و بسته کردن پرده ها با دست ندارید، می توانید به راحتی هر زمان که بخواهید آنها را باز کنید و در صورت عدم استفاده از ریموت آن را ببندید. . کنترل یا سوئیچ دیواری یا در حالت قفل ذخیره کنید.

اگر می خواهید با فناوری های روز همگام شوید و خانه خود را به خانه ای هوشمند تبدیل کنید، بهتر است با پرده های قدیمی خداحافظی کنید و پرده های برقی را جایگزین آنها کنید.

  1. دوربین هوشمند

چه تصمیم به نظارت بر وضعیت امنیتی خانه خود داشته باشید، چه وضعیت نوجوان خود را بررسی کنید، یا هر چیز دیگری، دوربین های هوشمند می توانند چشم و گوش شما زمانی که در خانه نیستید باشند. تنها چیزی که نیاز دارید یک خانه هوشمند و فناوری ساختمان هوشمند است. بسته به قابلیت‌های دوربین هوشمندی که انتخاب می‌کنید، دوربین‌ها همچنین می‌توانند به شما اجازه صحبت با هر کسی را در خانه‌تان بدهند. بنابراین می توانید اقوام و افراد دیگر را ببینید یا حتی مزاحمان را بترسانید.

  1. قفل دیجیتال هوشمند

قفل دیجیتال هوشمند را می توان با استفاده از تلفن همراه از راه دور کنترل کرد. با آن می توانید بدون استفاده از کلید وارد خانه خود شوید و از قفل بودن در در هر جای خانه و هر جای دنیا مطمئن شوید. همچنین با استفاده از قفل هوشمند، دیگر نگران بازگشت اعضای خانواده خود به خانه نخواهید بود، چرا که قفل هوشمند هر زمان که وارد خانه شوند به شما اطلاع می دهد.

  1. آمپلی فایر دیواری هوشمند

علاوه بر پخش موسیقی با کیفیت، پنل موسیقی دیواری به شما این امکان را می دهند که خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند خود را بدون هندزفری کنترل کنید، آلارم و یادآوری تنظیم کنید و هر چیزی از اخبار گرفته تا اطلاعات مرتبط را دریافت کنید.

دکمه بازگشت به بالا