جامعه و خانوادهکسب و کار ویژه

سرویس های مدارس چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

آشنایی با ویژگی‌های سرویس مدارس و شرایط ثبت نام سرویس مدرسه

ستوان دوم مرتضی ابراهیمی کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران گفت: همه ساله با آغاز سال تحصیلی یکی از نگرانی‌های والدین، خطراتی ست که در سرویس مدارس ممکن است برای دانش آموزان و فرزندانشان ایجاد شود. وی افزود: بیشتر حوادث برای دانش آموزان در اتوبوس زمانی رخ می‌دهد که آن‌ها در حال انتظار برای سرویس یا سوار شدن و یا پیاده شدن هستند. کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران گفت: اتوبوس مدرسه از امن‌ترین وسایط نقلیه در معابر است که در ادامه قوانین مربوط به امنیت اتوبوس‌های مدرسه آورده می‌شود.

ثبت نام رانندگان سرویس مدارس |درآمد سرویس مدارس

وزن وسیله نقلیه، استحکام و اندازه

این خودرو‌ها دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • وزن این خودرو نسبت به سایر وسایط نقلیه بیشتر است.
 • محل نشستن مسافر بالاتر از محل برخورد بیشتر خودرو‌های دیگر با این اتومبیل هاست.
 • بدنه برای محافظت دانش آموزان از ضربه‌های جانبی دارای استحکام بالایی است.
 • باک سوخت دارای مقاومت بالایی است.
 • قفس بزرگ فولادی برای محافظت باک در برابر واژگونی، تصادف و نشتی تعبیه شده است.
 • بدنه و سقف برای محافظت دانش آموزان در برابر واژگونی و قرار گرفتن بر روی سقف از فولاد تقویت شده ساخته شده است.

خروج اضطراری

به منظور خروج سریع بر حسب تعداد مسافران علاوه بر در‌های مرسوم در‌هایی بر روی سقف و پنجره‌های متحرک تعبیه شده است.

بکارگیری مجموعه در‌ها آسان است.

امنیت کابین و صندلی

صندلی و کمربند به شکلی طراحی شده است که دانش آموز را از تمام ضربه‌های جانبی محافظت کند.

چراغ‌های احتیاط و هشدار

 • این خودرو دارای چراغ قرمز به منظور کنترل ترافیک برای عبور دانش آموزان از خیابان برای سوار شدن به اتومبیل و یا خارج شدن از آن است.
 • آینه‌هایی تعبیه شده اند که به راننده امکان می‌دهد دانش آموزان را در اطراف و مقابل خودرو ببیند.
 • هیچ غریبه و شخص غیر مسئولی حق سوار شدن به اتوبوس دانش آموزان را ندارد.
 • دستور العمل نگهداری خودرو که به منظور عملکرد ایمن خودرو فراهم شده است، رنگ زرد و برچسب‌های ویژه از مواردی هستند که اتوبوس‌های دانش آموزان باید داشته باشند.
 • رنگ زرد با نوشته سیاه “اتوبوس مدرسه” در جلو و عقب خودرو در سطح ملی به سایر وسایط نقلیه هشدار می‌دهد که با اتوبوس دانش آموزان مواجه بوده و موظف به رعایت اصول ایمنی در قبال این خودرو هستند.
 • نصب مقداری نوشته با حروف کوچک شب نما برای مشخص کردن خروج‌های اضطراری در شب هم بر روی خودرو مجاز است.

مجوز‌های رانندگان

رانندگان اتوبوس‌های مدرسه علاوه بر گواهینامه عادی باید:

در کلاس‌های ویژه برای راندن اتوبوس مدرسه، کار کردن با ایستگاه اتوبوس دانش آموزان، روش‌های سوار و پیاده کردن دانش آموزان، تخلیه دانش آموزان در حوادث، رفتار دانش آموزان، امنیت و مدیریت دانش آموزان، کمک‌های اولیه اورژانسی شرکت کرده و این کلاس‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند.

مهارت‌هایی که رانندگان باید در این کلاس‌ها بیاموزند پس اخذ گواهینامه‌های قبولی به طور ادواری مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

آزمایش الکل و مواد

آزمایش‌های الکل و مواد قبل از استخدام، به صورت تصادفی و بعد از تصادف انجام می‌گیرند.

گواهی سلامت

 • معاینات سلامت به طور دوره‌ای حداقل با فواصل دو ساله انجام می‌گیرد.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه قبل از استخدام از موارد الزامی است.
 • امتحانی که توانایی فیزیکی راننده را در تخلیه دانش آموزان مورد ارزیابی قرار می‌دهد قبل از استخدام به عمل می‌آید.ل نقلیه در معابر است که توجه به ویژگی‌های آن، موجب افزایش امنیت دانش آموزان می شود.

شرایط استخدام راننده

احراز صلاحیت راننده سرویس مدارس اهمیت بالایی برخوردار است. راننده باید بتواند دانش آموزان را در مسیر انتقال آرام کرده و رانندگی ایمن و مناسبی داشته باشد. از ترمز های شدید در مسیر خودداری کرده و از مصرف دخانیات و سیگار پرهیز نماید. همچنین دارا بودن گواهینامه پایه دو برای مینی بوس و پایه یک برای اتوبوس الزامی است.

در نظر داشته باشید تست مورفین، عدم سوء پیشینه کیفری، عدم محکومیت از دیگر دلایل احراز صلاحیت راننده سرویس مدارس محسوب می شود. سلامت اخلاقی و روانی همچنین معاینه فنی خودرو نیز در زمان انتخاب راننده و خودرو جهت ارائه سرویس کودکان و دانش آموزان در نظر گرفته می شود. اگر قصد انتخاب سرویس مناسب برای حمل و نقل کودکان در تهران و سایر شهرستان ها را دارید، با مجموعه پانیذ تاکسی مهر در ارتباط باشید.

تفاوت سرویس مدارس خصوصی

تفاوتی در نوع سرویس مدارس خصوصی یا دولتی وجود ندارد. در نظر داشته باشید برخی مدارس خصوصی دارای اتوبوس های اختصاصی بوده و هزینه های بیشتری نیز دریافت می نمایند. پس از لحاظ هزینه با توجه به نوع خودرو، سرویس مدارس در نظر گرفته می شود. میزان سلامتی خودرو جهت حمل و نقل کودکان را نیز در زمان انتخاب سرویس در نظر داشته باشید.

سرویس مجاز مدرسه چه ویژگی‌هایی دارد؟

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ حسن عابدی با اشاره به این نکته که مسئولیت استفاده از سرویس مدارس مجاز برعهده رئیس مدارس است گفت: سرویس مجاز همان سرویس های هستند که ضوابطی که ما برای آنها تعریف کردیم رعایت کنند. نقص فنی، عدم صلاحیت راننده، نداشتن برچسب و کارت سرویس مدارس، سوار کردن بیش از حد مجاز دانش آموزان و نداشتن معاینه فنی از جمله مواردی است که ما توجه خاصی به آن داریم که در ضوابط تعریف شده و بکارگیری آن از طرف خود مدارس الزامی است.

عابدی با اشاره به اینکه با شروع مدارس در ماه مهر، نظارت و کنترل های ما نیز آغاز می شود و سرویس های غیر مجاز و فاقد برچسب نیز از سوی مأموران جریمه خواهند شد گفت: ولی قطعاً مسئول ترین اشخاص مدیران مدرسه هستند که مسئولیت انتخاب سرویس مدارس برعهده آنان است. همکاران ما حداقل در دو هفته اول مهر صبح و ظهر حاضر خواهند شد.

وی با بیان اینکه ساماندهی سرویس‌های مدارس یکی از مواردی است که می‌تواند در کاهش حجم ترافیک موثر باشد گفت: همکاری‌های مشترک میان پلیس راهور، آموزش و پرورش و شهرداری تهران جهت ساماندهی سرویس‌های مدارس از ماه‌ها قبل در سطح شهر تهران آغاز شده و جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده است تا همزمان با بازگشایی مدارس بتوان سرویس‌های مدارس را نیز فعال کرده و از تردد والدین به سمت مدارس و ایجاد ترافیک نیز جلوگیری شود.

سرهنگ عابدی تصریح کرد: والدین هم می تواند در این رابطه دخالت و اطلاع داشته باشند. از این رو برشورهای را طراحی کردیم که موارد آموزشی در رابطه با سرویس های مدارس، عبور از عرض خیابان را به دانش آموزان، آموزش داده و با شروع مدارس بین دانش آموزان پخش خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت های غیرمجاز سرویس ها گفت: نظارت این امر برعهده هیأت امنا و فرمانداری است. خود فرمانداری به عنوان ناظر حاضر است. ولی مسئله اصلی خود مدارس هستند. اگر در صورتی از نظر ما سرویس غیر مجاز تشخیص و معرفی شود ما برخوردهای لازم را انجام خواهیم داد.

سرهنگ عابدی افزود: اولیا دانش آموزان لازم است برای ایمنی بیشتر فرزندانشان از سرویس‌های مجاز مدارس استفاده کنند و در این مورد حساسیت های لازم را داشته باشند و در صورت تخلف از سوی سرویس ها، با مدیران مدارس در میان بگذارند تاحادثه ای پیش نیاید.

جمع بندی

در این بحث قصد داشتیم به ماشین سرویس مدارس و ویژگی های آن اشاره نماییم. اگر قصد انتخاب سرویس مدارس مناسب را دارید، می توانید جهت اطلاعات هزینه ها و ویژگی های آن به سایت پانیذ تاکسی مهر مراجعه نمایید. همچنین جهت رزرو تاکسی آنلاین، رزرو سواری شهری و بین شهری، اجاره اتوبوس، اجاره ماشین عروس به مجموعه پانیذ تاکسی مهر مراجعه کرده و با کارشناسان سایت در ارتباط باشید. امیدواریم مطالب بررسی شده مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای اطلاعات بیشتر مقالات سایت پانیذ تاکسی مهر را مطالعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا