سلامت و تندرستیکسب و کار ویژه

خواص آب درمانی برای صورت

همه ما میدانیم نوشیدن آب کافی در طول روز، به لاغری و حفظ و بهبود عملکرد تمامی ارگانهای بدن؛ از سیستم گوارشی گرفته تا سیستم قلبی-عروقی کمک میکند، اما شاید خیلی از ما به این نکته توجه نداشته باشیم که اگر آب کافی در طول روز مصرف نکنیم یا استفاده مناسبی از آب بهصورت موضعی نداشته باشیم، سلامت و زیبایی پوست و موی خود را به خطر میاندازیم. به همین دلیل هم در این مقاله از ایکس بادی پاسداران، به مهمترین فواید نوشیدن و استفاده موضعی از آب در حفظ زیبایی و سلامت پوست و مو اشاره خواهیم کرد.

ایا اب باعث سفیدی پوست میشود |خاصیت اب ولرم برای پوست صورت

هشت نکته درباره اب و زیبایی پوست

پوست مانند سایر ارگانهای بدن، از چند سلول مختلف ساخته شده است. تمام سلولهای پوستی مانند سلولهای سایر قسمتهای بدن، برای عملکرد بهتر به حجم مناسبی از آب نیاز دارند. از اینرو، در ادامه به مهمترین فواید نوشیدن آب و استفاده از آب برای داشتن پوستی سالمتر و کاهش وزن اشاره میکنیم:

۱. نوشیدن آب برای حفظ رطوبت پوست و رساندن ریزمغذیهای ضروری به سلولهای پوستی مهم است. نوشیدن آب باعث افزایش انعطافپذیری پوست میشود و علائم پیری پوست مانند چین وچروک یا خطوط مشهود روی پوست را کاهش میدهد.

۲. آب جایگزین مناسبی برای درمانهای ضدپیری گرانقیمت پوست است. نوشیدن حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز با حفظ تعادل رطوبت پوست باعث پیشگیری از ایجاد خطوط عمیق در قسمتهای نازک و حساس پوست صورت مانند زیر چشمها، پیشانی و خط خنده میشود.

۳. اگر همه افراد عادت کنند روزانه حداقل ۸ لیوان آب ساده بنوشند، میتوانند خطر ابتلا به بعضی اختلالهای پوستی مانند اگزما و چینوچروک را هم در خود کاهش دهند.

۴. نوشیدن روزانه حداقل 8 لیوان آب ساده به بهبود عملکرد سیستم گوارشی و دفع سموم از بدن کمک میکند. این کار درنهایت باعث افزایش درخشش و لطافت پوست میشود و احتمال ابتلا به آکنه های پوستی را هم کاهش میدهد.

۵. اگر بتوانید روزانه حدود ۲ تا ۳ دقیقه، دوش آب خنک بگیرید یا در وان آب خنک بنشینید، تا حد زیادی استرسهایی که میتوانند منجر به آسیبهای پوستی شوند را کاهش میدهید. فقط حواستان باشد این آرامسازی در آب خنک، بیشتر از 3 دقیقه طول نکشد زیرا میتواند باعث کاهش چربیهای طبیعی سطح پوست شود و خشکی پوست را به دنبال داشته باشد.

۶. اگر دچار التهاب پوستی هستید، بهجای استفاده از انواع محصولات ضدالتهاب موضعی و گرانقیمت، باز هم استفاده از دوش آب خنک را به شما پیشنهاد میکنیم. دوش آب خنک باعث کاهش التهاب در سطح پوست و کاهش احتمال ابتلا به آکنه های پوستی میشود.

۷. یک پیشنهاد شگفت انگیز برای افرادی که دچار التهاب و تیرگی زیر چشم هستند، این است که از کمپرس آب خنک استفاده کنند. کمپرس آب خنک باعث کاهش دمای پوست و رفع التهاب و پف دور چشم میشود.

۸. اگر پوستتان پوسته پوسته و زبر شده، بخار آب میتواند به کمک شما بیاید. برای بخاردرمانی میتوانید حمام را با آب گرم بخار بدهید یا صورتتان را زیر پتو بالای بخار یک ظرف آب گرم بگیرید. بعد از بخاردهی و نرم شدن پوست میتوانید به آرامی دست خود را روی پوستتان بکشید و سلولهای خشک و مرده را از پوست جدا کنید. بعد از اینکه ۱۵ دقیقه در این شرایط بودید، پوستتان را با آب خنک بشویید و از شادابی و شفافی آن لذت ببرید.

فواید آب برای مو

نوشیدن و استفاده از آب، علاوه بر حفظ سلامت پوست میتواند سلامت و شادابی موها را هم تامین کند. در ادامه به بعضی از مهمترین فواید آب برای داشتن موهایی زیباتر و درخشانتر اشاره خواهیم کرد.

۱. نوشیدن آب کافی در طول روز باعث بهبود جریان خون و افزایش اکسیژنرسانی به سلولهای پوستی کف سر میشود و به این ترتیب، احتمال افزایش ریزش مو یا ریزش موهای غیرمنتظره را کاهش میدهد.

۲. نوشیدن آب کافی در طول روز، علاوه بر پیشگیری از خشکی پوست باعث پیشگیری از خشکی و شکنندگی موها نیز میشود.

۳. نوشیدن آب بهاندازه کافی در طول روز باعث پیشگیری از خشکی بیش از اندازه پوست کف سر و پوستهپوسته شدن آن میشود. درنتیجه، موها همیشه سرشار از پوسته هایی که شبیه شوره هستند، نخواهند بود.

۴. آب خنک برای شستن موها بهتر از آب گرم است. استفاده از آب خنک یا ولرم برای شستن موها مانع از خشک و وز شدن بیش از حد موها میشود.

۵. آب، یکی از ترکیبات معجزهآسای طبیعی برای جذب بهتر ویتامینها به موهاست. اگر قصد دارید موهای خود را با محصولات مختلف موجود در بازار ویتامینه کنید یا از انواع سرمهای مو برای حفظ سلامت و درخشندگی موهایتان کمک بگیرید، سعی کنید قبل از این کار حتما ساقه موها را خیس کنید تا جذب بهتری از ترکیبات مفید موجود در این محصولات انجام شود.

۶. نوشیدن آب کافی در طول روز باعث بهبود در عملکرد سلولهای کف سر و پیشگیری از ابتلا به شوره سر و درماتیت سبورئیک میشود.

آبدرمانی در چه مواردی مفید و تاثیرگذار است؟

آبدرمانی یا هیدروتراپی یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود وضعیت جسمی و روحی افراد، خصوصا در دوران سالمندی است. این روش درمانی می‌تواند تاثیرات گسترده‌ای بر وضعیت افراد داشته باشد. به عنوان مثال آبدرمانی برای سالمندان می‌تواند ضایعات نخاغی، آرتروز، کمردرد، پوکی استخوان پیشرفته، کشیدگی یا پارگی عضله و… را بهبود بخشد و روند درمان فرد را تسریع نماید.

دیابت و فشارخون بالا از بیماری‌ها و مشکلات رایج در سنین سالمندی است. پزشکان با تجویز داروهای مختلف سعی دارند تا عوارض این بیماری‌ها را کاهش دهند. آبدرمانی یا هیدروتراپی نیز از دیگر روش‌هایی است که می‌تواند بر دیابت و فشارخون بالا تاثیر مثبت بگذارد. این روش مانند داروهای مختلف، عوارض جانبی ندارد و از این جهت می‌تواند کارایی بیشتری داشته باشد.

گردش خون صحیح در ناحیه کلیه‌ها و مثانه می‌تواند جلوی بسیاری از بیماری‌ها مانند سنگ کلیه را بگیرد. در غیر این صورت مواد و املاح مختلفی در کلیه‌ها رسوب کرده و در نهایت مشکلات کلیوی را رقم می‌زنند. آبدرمانی می‌تواند به گردش خون صحیح در بدن سالمندان کمک کند و از بروز مشکلات گوناگون در کلیه‌ها و مجاری ادراری جلوگیری کند.

یبوست و مشکلات گوارشی با درصد بالایی در میان جامعه دیده می‌شود؛ آبدرمانی همچنین می‌تواند با افزایش حرکت روده‌ها از یبوست و مشکلات دفعی نیز جلوگیری کند. آبدرمانی می‌تواند با بالا بردن حجم تنفسی ریه، از تجمع ترشحات و خلط در ریه جلوگیری کند. به این ترتیب عفونت در ریه سالمندان ایجاد نمی‌شود. آبدرمانی همچنین می‌تواند با بالا بردن سوخت و ساز در بافت‌ها به فعالیت هر چه بهتر آن‌ها کمک کند و با این روش از بروز مشکلات بافتی پیشگیری کند.

مشکلات و بیماری‌های قلبی و عروقی در میان سالمندان بیشتر از سایر رده‌های سنی دیده می‌شود و نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده‌اند. حرارت بالای آب در آبدرمانی می‌تواند منجر به اتساع عروق شده و سوخت و ساز سلول‌ها را افزایش دهد. به این ترتیب جریان خون نیز افزایش یافته و در نهایت حرارت بدن نیز بالا می‌رود. در نتیجه فعالیت قلب بهبود یافته، بهداشت پوست و مو ارتقا پیدا می‌کند و از ایجاد زخم های فشاری نیز جلوگیری می‌شود.

به طور کلی آب درمانی برای سالمندان می‌تواند با تاثیر بر ستون فقرات باعث شود تا به حالت کشیده درآید. همچنین آنها می‌توانند با حرکت دست‌ها در آب، عضلات ناحیه پشت خود را تقویت کنند. به این ترتیب از انحراف ستون فقرات می‌توان پیشگیری کرد. در نهایت سالمند شما با آبدرمانی می‌تواند علاوه بر تسکین دردها، به تقویت روحیه خود و داشتن احساس شادابی کمک کند. در عین حال پیش از شروع روند آبدرمانی، نیاز است تا شرایط فرد توسط پزشک متخصص بررسی تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

خواص نوشیدن آب برای پوست

از آنجا که درصد قابل توجهی از بدن ما را آب تشکیل می‌دهد، کمبود آن در بدن سبب بروز اختلالاتی می‌شود و باید به قدر کافی و ضروری مصرف شود. در اثر دهیدراته شدن پوست، آب بدن از بین رفته و پوست پژمرده می‌شود. از آنجا که پوست از سلول تشکیل شده و سلولها نیز برای بهتر عمل کردن به آب نیاز دارند، با نوشیدن آب کافی می‌توان به آنها آبرسانی کرد.  با ما همراه باشید تا به خواص آب برای پوست بپردازیم:

۱. خواص آب برای پوست؛ درمان و مبارزه با بیماریهای پوستی

نوشیدن آب یک راه درمانی بسیار مفید برای مبارزه با اگزما، خارش‌ و حساسیت پوستی و پسوریازیس بوده و اختلالات پوستی را درمان می‌کند. خارش و ترک پوست به علت کم ابی در بدن به وجود می اید از خواص نوشیدن آب بر پوست کمتر شدن خارش پوست است. زمانی که بدن و پوست شما آب کافی دریافت کند خیلی کمتر دچار ترکهای پوستی خواهید شد.

۲. نوشیدنی کم هزینه و مفید برای پوست

آب با اینکه یک نوشیدنی بسیار کم هزینه است، به شدت برای پوست مفید است. بدون هزینه زیاد پوستی شفاف را تجربه کنید. همه می‌دانیم که امروزه محصولات بهداشتی و مراقبتی پوست چه هزینه بالایی دارند. بدون صرف هزینه زیاد پوستی سالم داشته باشید. نوشیدن آب کافی باعث آبرسانی به بافت های پوستی میشود.

۳. رفع استرس و نگرانی؛ خواص آب برای پوست

هنگام استرس و اضطراب با یک دوش آب سرد از شر استرس خلاص خواهید شد. همانگونه که می‌دانید استرس یکی از عوامل تأثیرگذار بر پوست صورت است و از شفافیت آن می‌کاهد. با نوشیدن آب از آن جلوگیری کنید.

۴. سفت شدن پوست صورت با آب

از دیگر خواص نوشیدن آب برای پوست به سفت شدن پوست صورت میتوان اشاره کرد، ابتدا صورت خود را با آب گرم شسته و سریعاً آن را با آب سرد بشویید. می‌بینید که چطور پوستتان سفت می‌شود. آبرسانی به پوست سبب می‌شود پوستی شفاف و باطراوت داشته باشید. شستن صورت با آب سرد نیز سبب زیبایی پوست می‌شود. دو تا سه دقیقه قرار گرفتن زیر دوش آب سرد کمک خوبی برای جوان‌تر نمودن پوست است. بدین ترتیب می‌توانیدپوست شکم، بازرو، چا و فکتان را سفت کنید.

۵. از بین برنده التهابات زیر چشم با نوشیدن آب

یکی از خواص نوشیدن آب برای پوست در مورد پوست زیر چشم است. اگر زیر چشمهایتان دچار التهاب و یا خشکی است، کمپرس آب سرد به همراه نوشیدن مقدار کافی آب می‌تواند مفید باشد.

۶. فواید نوشیدن آب برای پسوت؛ از بین بردن سموم بدن:

از دیگر خواص نوشیدن آب برای پوست، دفع سموم اضافی است. با نوشیدن آب بیشتر به تعریق و ادرار بیشتر کمک کرده و سموم بهتر دفع می‌شوند. پس سعی کنید به اندازه کافی از این نوشیدنی استفاده کنید.

۷. جوان ماندن پوست و جلوگیری از پیری زودرس:

حالت کشسانی حفظ شده و پوست جوان و صاف بنظر می‌رسد. با نوشیدن اب به پوستتان آبرسانی کرده و زیباتر بنظر آیید.همچنین آب کافی از بیشتر شدن جوش و آکنه جلوگیری می‌کند. با این کار پیری را به تأخیر بیاندازید. گفتیم که با نوشیدن آب به علت آبرسانی به پوست میتوانید پوستی جوان و شاداب داشته باشید.

۸. بهبود و ترمیم زخم‌ها با نوشیدن آب

آفتاب سوختگی و ترمیم پوست سوخته زمان زیادی طول می‌کشد. با نوشیدن آب کافی این روند را سریعتر کنید.

۹.نوشیدن آب و درمان آکنه صورت

خواص نوشیدن آب برای پوست بسیار فراوان بوده و یکی از مهمترین آن درمان آکنه‌هاست. چون آب سموم را از بدن دفع می‌کند، پوست شفاف می‌شود. همچنین آب منافذ پوست را کوچکتر می‌کند و همین مرود سبب می‌شود پوست کمتر دچار آکنه شود.

10. خواص آب برای پوست حفظ تعادل PH

با حفظ تعادل PH، لکه‎های پوستی کمتر شده و پوست براق می‌شود. با آب نوشیدن اسیدیته پوست به تعادل رسیده و پوستی بسیار خوب برایتان به ارمغان آورد.

۱۱. تغییر رنگ پوست با نوشیدن آب

با نوشیدن روزانه آب بخوبی می‌توانید روشن شدن پوست صورتتان را دریابید. به مدت یک ماه این کار را انجام دهید و ببینید چطور رنگ پوستتان شفاف می‌شود.

۱۲. رفع پوسته پوسته شدن؛ فواید نوشیدن آب برای پوست

با بخور آب گرم می‌توانید پوسته پوسته شدن پوست را از بین ببرید. بدین صورت سلولهای مرده از پوستتان جدا می‌شوند و پوست نرم و لطیف می‌شود.

چه میزان آب برای سلامت پوست لازم است؟

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه های مختلف میزان روزانه ۳ لیتر آب برای مردان و ۲.۲ لیتر آب برای زنان لازم می باشد. پس سعی کنید تا حد امکان این میزان را رعایت کنید.

دکمه بازگشت به بالا