جامعه و خانوادهکسب و کار ویژه

اصول پرورش و نگهداری و از گیاه سانسوریا

نحوه ی نگهداری گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا، گیاهی زیبا و لوکس، با مقاومت بالا و همیشه سبز است که نگهداری آن برای افراد مبتدی به پرورش گیاهان بسیار آسان است و در طراحی و دکوراسیون کاربردی زیادی دارد. گیاه سانسوریا با توجه به اینکه خاصیت جذب سمومی مانند فرمالدئید از محیط و تولید اکسیژن در هوا را دارد، طرفدارهای زیادی دارد و می‌توان در کلیه فضاهایی باز و بسته مانند ادارات و آپارتمان به خصوص در اتاق خواب از آن استفاده کرد. در ادامه با روشهای نگهداری گیاه سانسوریا، خاک مناسب سانسوریا، اینکه سانسوریا به چه نوری احتیاج دارد، نگهداری سانسوریا با لامپ رشد گیاه، خواص گل سانسوریا و غیره بیشتر آشنا می شویم با ما همراه باشید.

بهترین گلدان برای گل سانسوریا |خواص گل سانسوریا

گیاه سانسوریا

 گیاه سانسوریا از خانواده ساکولنت ها و جز گیاهان آپارتمانی بسیار پرطرفدار به حساب می‌آید. یکی از دلایل محبوبیت این گیاه زیبا، علاوه بر تنوع بالا، نگهداری آسان آن برای افرادی است که سابقه نگهداری از گیاه آپاراتمانی ندارد. گیاه سانسوریا بیش از ۷۰ گونه و رنگ مختلف دارد.

گیاه سانسوریا در گلدان مناسب سانسوریا بسیار مقاوم است و عمر طولانی دارد و در بعضی از موارد به سانسوریا، نامیرا نیز گفته می شود. گیاه سانسوریا بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آمریکاست. همان طور که گفته شد گیاه سانسوریا از گیاهان موثر در تصفیه هوا به حساب میاد و می تواند سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن را از محیط جذب کند و باعث تصفیه هوا  و از بین رفتن بوی بد محیط شود. ضمن اینکه با افزایش تولید اکسیژن باعث میشود که فضای اتاق خواب بهتر شود. و خواب بهتری داشته باشید.

معروف ترین گونه این گیاه، سانسوریا شمشیری است که به نام زبان مادر شوهر نیز شناخته می شود. این گونه گیاه سانسوریا معمولاً برگ های تیز و گوشتی و بلندی دارد. از انواع گیاه سانسوریا می توانیم به سانسوریا مهتابی، گیاه سانسوریا نقره ای، گیاه سانسوریا ابلق، سانسوریا پاکوتاه و غیره نام برد.

روش های نگهدای گیاه سانسوریا

همانطور که گفته شد گل سانسوریا مقاومت بسیار بالایی به نور، دما و آب  و غیره دارد. در ادامه، ابتدا با روش نگهداری گل سانسوریا مانند خاک مناسب، آبیاری، رطوبت، نور لازم و نقش لامپ رشد گیاه مانند نور مهتابی برای رشد گیاه سانسوریا بیشتر آشنا می‌شویم.

آبیاری

گیاه سانسوریا گیاهی است که در برابر کم آبی مقاومت بالایی دارد. بهترین زمان آبیاری گیاه سانسوریا، هنگامی است که مطمئن شوید سطح خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه گیاه سانسوریا می شود. معمولاً در طول تابستان هفته ای یک بار و و در زمستان هر دو هفته یک بار، آبیاری این گیاه کافی است. هنگام آبیاری، توصیه می شود که از ریختن آب بر روی برگها توصیه شود.

خاک مناسب سانسوریا

گیاه سانسوریا، به خاکی سنگین با ترکیبی از ماسه، رس و مواد آلی نیازمند است. برای حفظ رطوبت در اطراف ریشه بهتر است، کمی پرلیت به خاک سانسوریا استفاده کنید. بهترین محدوده pH خاک برای رشد گیاه و گل  سانسوریا بین 5.4 تا 5.7 است، یعنی خاکی کمی اسیدی تا خنثی.

دمای مناسب

 گیاه سانسوریا هوای گرم را دوست دارد و نسبت به گرما مقاومت بالایی دارد. بهترین دما جهت نگهداری گیاه سانسوریا، بین ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد است؛ اما باید توجه داشت که گرمای بیش از حد باعث خم شدن و شل شدن برگ ها می شود. از طرفی، گیاه سانسوریا نسبت به سرمای زیاد حساس است و بهتر است که این گیاه در معرض برف و باران قرار نگیرد.

 رطوبت مناسب

این گیاه نسبت به رطوبت حساسیت ندارد و مقاوم است. ولی اگر محیط اطراف گیاه خیلی خشک باشد می توانید برای تامین رطوبت آن از غبارپاشی و یا ساخت جزیره استفاده کنید. برای ساخت جزیره، ابتدا در زیر گلدانی چند لایه سنگریزه بریزید و مقداری آب روی آن بریزید و سپس گلدان سانسوریا را بر روی آن قرار دهید، به طوری که کف زیر گلدان خشک باشد.

آیا سانسوریا به نور نیاز دارد؟

یکی از نکات مهم در نگهداری و رشد سانسوریا این است که آیا سانسوریا به نور نیاز دارد؟ گیاه سانسوریا به نور متوسط احتیاج دارد و در بهترین حالت در آپارتمان بهتر است که حدود دو متر از پنجره جنوبی و غربی فاصله داشته باشد. از مزایای این گیاه می‌توان گفت که تحمل محیط های پر نور، کم نور و سایه را دارد. برای نگهداری بهتر سانسوریا و فراهم کردن شرایط گل دادن سانسوریا باید به آن نور کافی برسانید.

یکی از روشهای تامین نور مورد نیاز استفاده از نورهای مصنوعی و مکمل و استفاده از لامپ مخصوص رشد گیاه برای نگهداری گیاه سانسوریا است. اما استفاده از لامپ رشد گیاه جهت نگهداری گل سانسوریا ممکن است برای برخی سر در گم کننده باشد. گاهی اوقات افراد نمیدانند چه نوع لامپی برای رشد سانسوریا استفاده کنند. در این صورت پیشنهاد می شود با شماره های درج شده در قسمت “تماس با ما” سایت ارتباط حاصل نمایید تا کارشناسان شرکت ایران گرولایت شما را در انتخاب نور مناسب برای گیاه تان راهنمایی نماید.

علائمی که نشان می‌دهد گیاه سانسوریا شما به نور بیشتری نیاز دارد

اگر متوجه شده اید که گیاه سانسوریا شما حالت خمیده با برگ های افتاده پیدا کرده است، نشانه ای این است که به نور بیشتری احتیاج دارد. بهترین گزینه برای نگهداری سانسوریا استفاده از لامپ مخصوص رشد گیاه است، دقت کنید که گیاه سانسوریا به طور ناگهانی، در معرض نور مستقیم شدید خورشید قرار ندهید. نور طبیعی غیرمستقیم با طول موج های مناسب، بهترین نور برای گیاه سانسوریا است.

انواع لامپ رشد گیاه برای نگهداری از سانسوریا

گیاه سانسوریا داخل خانه و یا گلخانه با لامپ رشد گیاه و نور مصنوعی به خوبی رشد می کند. چندین لامپ مخصوص رشد گیاه برای نگهداری گیاه سانسوریا وجود دارد و هر کدام تأثیرات متفاوتی بر رشد گیاه سانسوریا دارند. دو نوع لامپ که می توان برای نگهداری گیاه سانسوریا از آنها استفاده نمود، عبارتند از:

چراغ های فلورسنت (نور مهتابی)

لامپ های فلورسنت یا مهتابی، مخصوص رشد گیاه نمی باشند! قابل توجه است که امروز لامپ هایی با طیف مخصوص رشد گیاه به بازار آمده است که با نام لامپ رشد گیاه شناخته می شوند. از این لحاظ که این گیاه کم توقع است و به هر شرایطی خود را وفق می دهد استفاده از نور مهتابی برای سانسوریا می تواند جواب دهد. ولی توجه داشته باشید گیاهانی که نیاز به نور بیشتر برای رشد دارند با استفاده از مهتابی برای آنها نه تنها نیاز نورشان تامین نمی گردد بلکه به مرور زمان از بین می روند.

ال ای دی رشد گیاه سانسوریا

ال ای دی رشد گیاه (LED)، یکی دیگر از منابع نور کم حرارت هستند. فناوری LED  جدید و قابل تنظیم است و می توانید لامپ های LED تهیه کنید که طول موج آبی و قرمز مورد نیاز برای رشد گیاه شما را تولید می کند. چراغ های LED دارای طول عمر بالا و کم مصرف هستند. ولی معمولاً گرانتر از سایر گزینه ها می باشند.

چه کودی برای برای سانسوریا مناسب است؟

یکی از سوالات مهم که در هنگام نگهداری گیاه سانسوریا باید در نظر گرفت و در گل دادن سانسوریا نقش مهمی دارد، این است که برای تقویت گل سانسوریا چه باید کرد و چه کودی برای سانسوریا مناسب است؟ برای تقویت گیاه سانسوریا، می توانید از کود گیاهان آپارتمانی زینتی و یا کود شیمیایی 10-10-10 استفاده کنید و در فصل رشد گیاه سانسوریا یعنی در بهار و تابستان، هر دو الی سه هفته یکبار بعد از آبیاری، کوددهی را انجام دهید و کوددهی را در زمستان متوقف کنید. برای گیاه سانسوریا به هیچ وجه از کودهای حیوانی استفاده نکنید، چون این کودها قوی هستند و باعث سوختگی و آلودگی ریشه می شود.

چه گلدانی برای سانسوریا مناسب است؟

یکی از نکات مهم جهت نگهداری گیاه سانسوریا توجه به گلدان مناسب است. مناسب ترین گلدان جهت نگهداری سانسوریا، گلدان هایی با عمق کم است که به خوبی گیاه در داخل آن قرار می گیرد. استفاده از گلدان های پلاستیکی و سفالی گزینه خوبی می باشد، از انتخاب گلدان های بزرگ و گلدان های آهکی جداً خودداری کنید. اگر قصد کاشت سانسوریا در گلدان های لوکس و بزرگ را دارید، بهتر است ابتدا گیاه سانسوریا در داخل گلدان پلاستیکی کاشته شود و سپس داخل گلدان مد نظر قرار گیرد و اطراف آن با پوکه رنگی تزیین کنید.

منبع:

best soil for snake plant

دکمه بازگشت به بالا