عمومیکسب و کار ویژه

آیا استفاده از تینر فوری برای خودرو مفید هست؟

ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد ؟

بسیار دیده شده که مالکان خودرو برای تمیز کردن مسیر سوخت، موتور و اگزوز خودرو خود از تینر و یا گازوییل استفاده می‌کنند و آن را داخل باک بنزین می‌ریزند تا با عبور از مسیر سوخت، رسوبات را از بین برده و آلودگی‌ها را پاک کند. اما سوال اینجاست که آیا این کار جنبه علمی دارد و تاثیر آن مثبت است و یا به طور کلی خرید تینر فوری و ریختن آن در باک تاثیر منفی بر روی خودرو خواهد داشت. تینر paint thinner یک ماده حلّال است و به دلیل خاصیت اشتعال پذیری بالا، موجب بهتر سوختن بنزین در داخل خودرو می‌شود. این بهتر سوختن این تصور را برای راننده ایجاد می‌کند که عملکرد موتور خودرو بهتر شده و رسوبات هم از بین رفته است. اما اینچنین نیست و تنها همان سوختن بنزین دچار تغییر شده است.

از سوی دیگر باید به حلّال بودن تینر اشاره کنیم که در صورت استفاده در باک بنزین، تبدیل به یک عامل خورنده می‌شود و قطعات موجود در مسیر را دچار خورندگی می‌کند. همچنین در صورت استفاده طولانی مدت از تینر، اورینگ‌ها از بین می‌روند و مشکلات بعدی را به وجود می‌آورند. باید بگوییم تینر رسوبات و مواد به جای مانده در خودرو را نمی‌شوید بلکه آنها را حل می‌کند. تینر همچنین می‌تواند عمر سنسور اکسیژن را کم کند و آن را از بین ببرد. دیده شده که پس از استفاده از تینر در باک خودرو، خطاهایی در سنسور اکسیژن به وجود می‌آید اما باید گفت که این خطا باید بررسی و علت اصلی آن پیدا شود چراکه خطاهای متفاوتی در سنسور اکسیژن وجود دارد و نمی‌توان آن را تنها به استفاده از تینر مرتبط کرد.

برخی از مردم فکر می‌کنند که با ریختن تینر در داخل باک، سوزن‌های انژکتور هم تمیز می‌شود و اگر کارایی خود را از دست داده باشد، همانند روز اول کار می‌کند اما باید بگوییم این تصور کاملا اشتباه است چراکه در صورت وجود رسوب در هر بخشی از خودرو، این رسوبات آنقدر غلیظ است که با این روش از بین نمی‌رود. به علاوه اینکه سوزن انژکتور گاهی دچار ایرادات دیگر هم می‌شود از جمله عبور بیش از حد بنزین و بالا رفتن دِبی خروجی. باتوجه به موارد ذکر شده توصیه می‌کنیم به هیچ وجه از تینر در داخل باک خودرو خود استفاده نکنید و در صورت نیاز، حتما از مکمل‌های اصل استفاده کنید.

تفاوت تینر 10000 با 20000 |تینر در باک موتور سیکلت

تاثیر ریختن تینر در باک خودرو چیست؟

آیا ریختن تینر در باک خودرو کار عاقلانه‌ای است؟ آیا می‌توان با ریختن هر ماده‌ای مانند تینر در باک بنزین کارایی اتومبیل را بهبود بخشید و سیستم سوخت‌رسانی آن را ارتقا داد؟ برخی افراد تمیز کردن مسیر سوخت‌رسانی را از جمله فواید ریختن تینر در باک بنزین برمی‌شمارند، اما آیا متخصصان خودرو نیز با ریختن تینر فوری داخل باک بنزین موافقند؟ برای آگاهی از تاثیر تینر در باک بنزین ابتدا باید ویژگی‌ها و خواص تینر را بشناسیم تا بدانیم این کار چه مزیت‌ها یا پیامدهایی برای سیستم سوخت‌رسانی خودرو و عملکرد بخش‌هایی مثل موتور به همراه خواهد داشت.

لازم به توضیح است که فارغ از نحوه ریختن تینر در باک بنزین، به هیچ وجه نمی‌توانیم برچسب مجاز بر این کار بزنیم و باید پیش از آن نسبت به عوارض ریختن تینر در باک بنزین آگاهی کامل به دست آوریم. اگر این پرسش‌ها ذهن شما را هم به خود مشغول کرده است، با استادکار همراه باشید تا درباره طریقه ریختن تینر در باک بنزین و عواقب آن بیشتر بدانیم.

تاثیر ریختن تینر در باک خودرو

برخی از افراد به منظور بهبود کارایی خودرو اقدام به انجام کارهایی می‌کنند که چندان برای سلامت خودرو مناسب به نظر نمی‌رسد و می‌تواند نتایج کاملا عکس و سوئی را در پی داشته باشد.

همان‌طور که در بالا گفته شد، برخی از افراد بر این باورند که با ریختن تینر در باک بنزین خودرو می‌توانند مسیر سوخت‌رسانی اتومبیل خود را پاکسازی نمایند. در واقع آن‌ها گمان می‌کنند که اگزوز خودرو به راحتی به کمک تینری که درون باک می‌ریزند، پاک و تمیز شده و تمامی رسوبات و آلودگی‌های آن از بین خواهند رفت. اما آیا واقعا ریختن تینر در باک خودرو تاثیر مثبتی دارد که بخواهیم به دنبال طریقه ریختن بنزین در باک خودرو باشیم؟

فواید ریختن تینر در باک بنزین

در خصوص فواید و تاثیر ریختن تینر در باک خودرو باید در ابتدا جنبه علمی آن را مورد بررسی قرار دهیم؛ البته این موضوع نه تنها در هیچ تحقیق علمی ثابت نشده، بلکه ریختن تینر فوری داخل باک بنزین ضررهای بسیاری را برای اتومبیل شما به همراه خواهد داشت.

خوب است بدانید که تینر ماده‌ای حلال است و خاصیت اشتعال‌پذیری بسیار بالایی دارد. درست است که ریختن تینر در باک بنزین خودرو سبب بهتر سوختن بنزین می‌شود، اما این هیچ ارتباطی به عملکرد بهتر در موتور اتومبیل نخواهد شد. از سوی دیگر هیچ یک از آلودگی‌ها و رسوبات نیز از بین نمی‌رود و تنها شیوه سوختن بنزین در باک خودرو است که تغییر می‌کند.

اما این تمام ماجرا نیست. حلال بودن تینر سبب می‌شود که باک بنزین شما استحکام خود را به دلیل خورندگی مواد موجود در تینر از دست داده و به سرعت فرسوده شود. از سوی دیگر اگر به طور طولانی مدت تینر را درون باک بنزین بریزید، اورینگ‌های خودرو از بین می‌روند.

تینر به هیچ عنوان خاصیت شویندگی در برابر رسوبات ندارد، بلکه تمامی آن‌ها را در خود حل کرده و مشکلات جدیدتری را به وجود می‌آورد.

همچنین لازم است بدانید که ریختن تینر در باک بنزین خودرو سبب کوتاه شدن عمر سنسور اکسیژن شده و رفته رفته آن را از بین می‌برد. یعنی با این کار باعث به وجود آمدن خطاهایی در سنسور اکسیژن خواهید شد که برای برطرف کردنشان می‌بایست سرمنشا اصلی آنها را پیدا کنید.

اگر به طور مداوم درون باک بنزین تینر بریزید، سرعت فرسودگی و از بین رفتن باک بنزین را به سبب وجود مواد خورنده افزایش خواهید داد.

اگر به طور مداوم درون باک بنزین تینر بریزید، سرعت فرسودگی و از بین رفتن باک بنزین را به سبب وجود مواد خورنده افزایش خواهید داد.

اگر تصور می‌کنید که ریختن تینر در باک خودرو سوزن‌های انژکتور را تمیز می‌کند، باید بگوییم که تصورتان اشتباه است. در واقع، رسوبات تشکیل شده در هر بخشی از خودرو به قدری ضخیم هستند که حلالی مانند تینر قادر به تمیز کردن آن نخواهد بود و با این کار تنها باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده دیگری می‌شوید؛ به عنوان مثال، با این کار سبب عبور بیش از اندازه بنزین خواهید شد که در پی آن دبی خروجی نیز افزایش یافته و در نهایت سیستم را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

عوارض ریختن تینر در باک بنزین پراید

ریختن تینر در باک بنزین پراید مانند هر خودروی دیگری مشکلاتی از قبیل فرسودگی باک بنزین، افزایش میزان عبور بنزین، افزایش دبی خروجی و… را در پی خواهد داشت. این موارد همگی در نهایت سبب از کار افتادگی سیستم سوخت‌رسانی خودرو خواهد شد.

سخن پایانی

با توجه به تمام نکاتی که گفته شد، بهتر است از ریختن بنزین در باک خودرو خودداری نمایید و برای پاکسازی مسیر سوخت‌رسانی، انژکتورها و… از مواد پیشنهادی کارشناسان متخصص در این زمینه استفاده نمایید. همچنین خوب است تا با مراجعه به موقع به تعمیرگاه‌های مجاز از ایجاد رسوبات در بخش‌های مختلف خودرو جلوگیری کنید. بنابراین ریختن تینر در باک خودرو هیچ پیامد مثبتی را در پی نخواهد داشت و تنها به فرسوده شدن سیستم سوخت‌رسانی می‌انجامد.

همواره به یاد داشته باشید که ریختن تینر در باک تنها در شیوه سوختن بنزین تغییر ایجاد می‌کند و نقشی در بهبود عملکرد موتور خودرو نخواهد داشت. به علاوه با توجه به عوارض ریختن تینر در باک بنزین پراید و سایر خودروهای ایرانی، این موضوع را می‌توان به خودروهای خارجی نیز تعمیم داد.

منبع مقاله: فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر در ایران

دکمه بازگشت به بالا