عمومیکسب و کار ویژه

معرفی کاربرد دمپر هوا در ساختمان

دمپر هوا وسیله‌ای است که از دریچه‌ها یا صفحات برای متوقف کردن یا تنظیم جریان هوا در یک کانال، دودکش، جعبه با حجم هوای متغیر (VAV)، واحد حمل هوا یا سایر تجهیزات مشابه استفاده می‌کند. همچنین از دمپرها برای جلوگیری از جریان هوا به داخل اتاق‌های خالی یا بلااستفاده که در آن نیازی به تهویه هوا نیست، استفاده می‌شود. علاوه بر این، دمپرها همچنین می توانند به عنوان محافظ در برابر دود یا آتش استفاده شوند.

دمپر هوا یک مکانیسم پیچیده با عناصر متحرک زیاد است. اجزای اصلی آنها تیغه ها هستند که موقعیت خود را برای کنترل جریان هوا تنظیم می کنند. علاوه بر این، دمپرها شامل قاب ها، اتصالات، محورها، یاتاقان ها، مهر و موم ها، پین های تیغه ها، موتورهای محرک، فلنج ها، میل های جک و آستین ها و سایر اجزا هستند. طی این مقاله به بررسی دمپر هوا پرداخته شده و جهت آشنایی با دمپر هوا تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

محل قرارگیری دمپر هوا

حال که فهمیدیم دمپر چیست و با کاربرد دمپر تا حدودی آشنا شدیم، وقت آن است که بدانیم در یک خانه دمپرها در کجا قرار دارند؟ به زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی خود بروید و دمپرها را پیدا کنید. آنها معمولاً در جایی از سیستم داکت‌ ها قرار دارند که شاخه شاخه است یا دچار برامدگی شده.

دمپر های نوع دستی، یک میله دارند که می توان با استفاده از پیچ گوشتی یا اهرمی که با دست قابل تنظیم است، آن را تنظیم کرد. دسته را در محل مورد نظر خود تنظیم کرده و سپس مهره را محکم نگه دارید تا موقعیت خود را حفظ کند.

انواع دمپر هوا و کاربرد آن ها

بسته به نوع فضا و نوع کاربرد انواع مختلف این تجهیز مورد استفاده قرار میگیرد. در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، دمپر های سنگین صنعتی که به شکل خاص طراحی شده ‌اند مورد استفاده قرار میگیرد. در تونل‌ های زیرزمینی مثل متروها و حتی معادن، تهویه هوا و کنترل دود در شرایط اضطراری و مهار کردن آتش در هنگام آتش سوزی امری بسیار حیاتی است. در این محیط های خاص از دمپر های مقاوم در برابر حریق و هوابندهای مخصوص در برابر عبور دود استفاده میشود. در ادامه به بررسی انواع دمپر پرداخته ایم.

دمپر ضد حریق

این نوع دمپر ها جزو تجهیزات کنترل آتش هستند و برای اطفای حریق از آن استفاده میشود. در واقع دمپر ضد حریق از ورود دود به بخش های دیگر جلوگیری خواهد کرد. در این نوع دمپر پره ها از طریق فیوز کنترل می شوند و از الیاژ خاصی ساخته شده اند. این نوع دمپرها در کارخانجات پالایشگاه ها و هر محلی که امکان اتش سوزی وجود دارد استفاده می شود. پره های به کار رفته در دمپرهای ضد انفجار از جنس ضدخوردگی و مناسب برای محیط های صنعتی می باشد.

دمپر کانال همچنین میتوانند پس از دریافت یک سیگنال الکتریکی از یک سیستم اعلام حریق با استفاده از سنسورهای دود بسته شوند و مانع سرایت اتش و دود به مکان های مجاور شوند. در شرایط عادی این دمپرها با استفاده از میله های ذوب شونده باز می مانند. زمانی که این میله ها درمعرض حرارت قرار بگیرند میشکنند و دمپر تحت تاثیر یک فنر بسته می شود.

دمپر دستی

دمپر دستی توسط دسته ای که در بیرون کانال قرار دارد میچرخند و برای موازنه هوا و انجام تنظیمات مورد استفاده قرار می گیرند. تیغه های این دمپر هوا به صورت موازی ساخته شده اند که با گرفتن دسته به صورت همزمان و هماهنگ در حالت باز یا بسته و نیمه باز قرار میگیرند و میزان هوای عبوری از مجرای هوا را تنظیم می کند. این نوع دمپر را هم می توان از ورق گالوانیزه و هم به صورت الومینیومی تولید نمود.

دمپر بادی یا دمپر بالانس

این نوع دمپرها به منظور انتقال جریان هوا ازفضای خارج به داخل خانه و یا اماکن دیگر به کار می روند. بالانس دمپر در پشت فن و در نمای بیرونی محیط قرار میگیرند  و همزمان با عملکرد فن باز و بسته می شوند. تیغه های به کار رفته شده در دمپر با روشن شدن فن همزمان شروع به باز شدن میکنند و با خاموش شدن فن بسته میشوند و راه ارتباط بیرون به داخل مسدود می شود و از نفوذ گرد و غبار و الودگی به محیط جلوگیری می شود و همچنین مانع ورود حشرات و پرندگان و یا حیوانات به داخل میشوند.

دمپر اتوماتیک

این سبک از دمپرها انتقال جریانه هوا به وسیله موتورهایی صورت میگیرد که با الکتریسته کار میکنند این دمپرها عموما در پشت فن هواکش ها قرار میگیرند.

تیغه های دمپر اتوماتیک همزمان باکارکرد فن شروع به باز شدن میکنند و با خاموش شدن فن بسته می شوند و باعث میشود تا از افت انرژی محبط جلوگیری شود و از ورود حشرات حیوانات و پرندگان نیز جلوگیری شود. دمپر اتوماتیک توسط موتور و به روش مکانیکی باز و بسته میشوند.

دمپر پروانه ای

از دمپر گرد پروانه ای در پشت دریچه های گرد استفاده می شود.  علت نامگذاری این دمپر حالت باله های پروانه ای شکل آن در زمان باز بودن دمپر است. این دمپرها مقدار هوا را در  کانال های رفت و برگشت تنظیم میکنند. با توجه به نحوه باز شدن پره های این نوع دمپر توزیع هوا تقریبا متقارن باقی می ماند.

دمپر مابین کانال

این سبک از دمپرها به صورت کنترلی نیز قابل تنظیم خواهد بود. از دمپر مابین کانال به منظور کنترل جریان هوای عبوری استفاده خواهد شد. این پره ها بوسیله اهرم های خاص بهم متصل و با دو نوع دستگیره دستی و موتور الکتریکی به گردش در می آیند . دمپر های کانالی عموما با برق کار میکنند و در سیستم تهویه مطبوع خانگی مورد استفاده قرار میگیرند. از مزایای این دمپرها میتوان به هزینه کم و مصرف برق کمتر نیز اشاره کرد.

دمپر صنعتی

جریان مناسب هوا در یک محیط صنعتی  دارای اهمیت بسیاری است. دمپر صنعتی وسیله ای است که با کمک آن تهویه هوا و گرمایش و سرمایش به درستی انجام می شود. استفاده از دمپر صنعتی در محیط های صنعتی و تجاری بسیار مهم است، زیرا  هوادهی در برخی از فصول سال و در شرایط خاصی که عبور جریان هوا باید در شاخه  های مختلف انجام شود بدون دمپر امکان پذیر نیست.

دمپرها در مسیر کانال یا ورودی های هوا نصب می شوند و امکان تنظیم فشار یا قطع و وصل هوا وجود خواهد داشت. همچنین این تجهیز از ورود حشرات و گرد و خاک نیز جلوگیری میکند. جنس دمپرهای صنعتی از گالوانیزه و یا آلومینیوم می باشد. این تجهیزات کنترل جریان هوا را به کمک پره هایی که در داخل آن وجود دارد  انجام می دهد و در دو نوع دستی و موتوری طراحی و ساخته میشوند.

دمپر صنعتی دستی یک اهرم در بیرون داکت خود دارد که بوسیله آن به حرکت در می آید. در مدلهای موتور دار نیز کنترل جریان هوا بدون دخالت دست و به شکل اتوماتیک انجام می دهد. حرکت پره ها می تواند به صورت موازی و یا متقارن طراحی شود و از لحاظ ظاهری نیز به دو شکل دایره ای و مستطیلی ساخته می شود. شرکت صنعتی رحمتی انواع دمپرهای صنعتی را بدون هیچ محدودیتی در خصوص اندازه تولید و عرضه میکند.

استعلام قیمت و خرید دمپر هوا از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوا (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه دمپر هوا را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص دمپر هوا پاسخ خواهیم داد.

دمپر هوا رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین دمپر هوا جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

کار دمپر چیه؟

هنگامی که دمپر در محیطی نصب و تنظیم می‌ شود، دمای محیط را با فرستادن جریان هوای گرم یا سرد به نقاط مختلف محیط تنظیم می ‌نماید. با تنظیم دمپر می توانید میزان هوای ورودی به هر اتاق یا هرجای دیگری از خانه خود را کاهش یا افزایش دهید. همچنین با تنظیم تیغه های دمپر می‌ توان جهت جریان هوا را تغییر داد.

چند نوع دمپر داریم؟

دمپرهای تنظیم کننده – میراگرهای باز و بسته شدن

دکمه بازگشت به بالا