نماشویی با بالابر هیدرولیکی چگونه است؟

معرفی ابزارهای مختلف نماشویی ساختمان

همان طور که میدانیم نمای ساختمان ها با گذشت زمان به دلیل ورود جرم ها به خورد نمای ساختمان  آلوده و چرکین می‌شود از همین رو برای جلوگیری از تخریب شدن نمای ساختمان به وسیله آلودگی ها و جرم ها از خدمات نماشویی بر روی سطوح نمای ساختمان استفاده می شود. نماشویی و همچنین کفسابی همانطور که از نامش پیداست به شستشو و نظافت نمای ساختمان می گویند که این خدمات مجموعه کارها و اقداماتی می باشد که موجب از بین رفتن تمامی جرم ها از سطح نمای ساختمان می شود.نماشویی با ابزار ها و روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام از روش ها و ابزار ها کاربرد ها و فواید مختلفی در انواع پروژه ها دارند.

انواع ابزارهای نماشویی

امروزه نماشویی با استفاده از ابزار های مختلفی اجرا میشود که هر ابزار کاربرد خاص خود را دارد. در حال حاضر سه ابزار برای اجرای نظافت نمای بیرونی ساختمان وجود دارد که شامل:

 1. نماشویی با استفاده از دسترسی طناب…
 2. نماشویی با استفاده از داربست…
 3. نماشویی با استفاده از کلایمر
 4. نماشویی با جرثقیل یا بالابرهای هیدرولیکی…

نماشویی با طناب بدون داربست

نماشویی با استفاده از ابزار دسترسی طناب یا راپل کاری یکی از کم هزینه ترین و مطمئن ترین روش های نظافت نمای ساختمان می باشد. این روش محبوب در حال حاضر در سراسر دنیا در حال استفاده می باشد این روش از کار از ورزش کوهنوردی الهام گرفته شده و کلیه فرآیند نظافت نمای ساختمان با استفاده از این روش همانند ورزش کوهنوردی می‌باشد.

شستشوی نما با طناب را میتوان یکی از ارزان ترین روش ها برای نظافت نمای ساختمان است و سرعت اجرای کار با استفاده از این ابزار چندید برابر بیشتر از سایر ابزار های کاربردی دیگر می باشد.

نماشویی ارزان ساختمان در تهران

 با استفاده از روش دسترسی طناب کاملاً قابل اجرا می باشد. زمانی که نمای ساختمان با استفاده از روش دسترسی طناب اجرا شود دیگر هزینه اضافی ای در قبال اجاره ابزارها پرداخت نخواهد شد پس با این حساب هزینه های شما قطعاً نصف به نصف شده است و فقط هزینه های اجرای خدمات به شخص متخصص پرداخت خواهد شد.

نماشویی در تهران بسیار ارزانتر از سایر استان های دیگر می باشد زیرا بازار کار این خدمات پرتقاضا در استان تهران می باشد و اکثریت شرکت های کفشویی و کفسابی در تهران دایر می باشد به همین دلیل به دلیل دور بودن شهر های دیگر با شرکت های خدمات نظافت نمای ساختمان مقداری گرانتر می باشد.

تعرفه نماشویی

به نقل از شرکت  تعرفه نماشویی با توجه به وضعیت فعلی نمای ساختمان شما و همچنین میزان آلودگی و کثیفی نمای ساختمان شما مشخص می شود. البته موارد دیگری هم در تعیین نرخ نظافت نمای ساختمان وجود دارد که بسیار موثر می باشند عواملی همچون متراژ نما، ابعاد نما، میزان‌آلودگی نما و همچنین موقعیت شهری ساختمان شما به تعیین میزان نرخ اجرای کار بستگی دارد.

 به طور کلی تعرفه نماشویی ساختمان حداقل از متری ۱۰ هزار تومان و حداکثر از متری ۳۰ هزار تومان می باشد که نرخ نهایی اجرای کار زمانی مشخص می شود که نمای ساختمان شما توسط اساتید و متخصصین کار در ارتفاع بررسی و بازدید بشود البته یکی از موارد مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که در پروژه هایی متژار و ابعاد آنها کوچک می باشد نرخ اجرا به صورت کلی تعیین می شود. همچنین در شرکت ما خدمات مربوط به کفسابی سرامیک نیز پذیرفته می شود.

انواع روش های نماشویی ساختمان

به طور کلی در حال حاضر چهار روش مختلف برای اجرای نظافت نمای ساختمان وجود دارد که هر کدام از این روشها با توجه به هر جنس مختلف در نمای ساختمان کارایی و کاربرد دارد. این روش ها شامل نماشویی به صورت سند بلاست ، واترجت ، نانوشویی یا اسید شویی (دیسکلیر) و  شستشو به صورت دستی با ابر و طی می باشد.

نماشویی به صورت واترجت

روش واترجت یکی از بهترین و محبوب ترین روش هایی می باشد که در نماشویی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. نماشویی با استفاده از واترجت بسیار ارزان تر از سایر روش های دیگر می باشد زیرا در این روش نیازی به استفاده از مواد های نانو و… نمی باشد و کلیه جرم ها از نمای ساختمان با استفاده از فشار بالای آب از بین میرود این روش حالت کارواشی طور دارد و فشار آب بسیار بالا می باشد و زمانی که نمای ساختمان با استفاده از این روش شستشو داده می شود کثیفی ها و جرم های موجود تا حد بسیار زیادی از نمای ساختمان پاکسازی می شوند.

در استفاده از روش نماشویی با واترجت هیچ محدودیتی وجود ندارد و در تمامی سطوح نمای ساختمان قابلیت اجرای این روش وجود دارد. این روش معمولاً بیشتر در نماهای سیمانی، شیشه ای، کامپوزیتی، و همچنین ترموودی استفاده می شود. قیمت اجرای نظافت نمای بیرونی ساختمان با استفاده از واترجت از متری ۱۰ الی ۱۵ هزار تومان می باشد که بسته به متراژ و ابعاد نما قیمت نهایی تعیین می‌شود.

در نماهای سیمانی قبل از اجرای  استفاده از واترجت حتماً پیشنهاد می‌شود زیرا نماشویی به صورت واترجت بر روی سطوح نمای سیمانی موجب از بین بردن کلیه آلودگی ها و جرم ها و همچنین گرد و خاک هایی که در طی سالیان اخیر بر روی سطوح نمای ساختمان نشسته اند میشود. و این عمل موجب از بین رفتن گرد خاک ها شده و موجب چسبندگی بهتر رنگ بر روی سطوح نما و همچنین بالاتر رفتن کیفیت اجرای نقاشی نمای ساختمان می شود.

نماشویی با استفاده از روش سندبلاست

روش سندبلاست در نماهایی کاربرد دارد که امکان صیقل دادن و لایه برداری از نما وجود داشته باشد مانند سطوحی همچون سطوح تیشه ای، سنگی، آجری، بتنی و غیره که بتوان با استفاده از مواد سیلیس از روی سطوح لایه برداری انجام داد و جرمهای موجود و سطوح نما را با استفاده از مواد سیلیس از بین برد. نرخ اجرای این خدمات از متری ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان می باشد و در اجرای این روش از کار محدودیت وجود دارد و فقط و فقط در نماهایی می توان از این روش استفاده کرد که امکان استفاده از سیلیس بر روی سطوح وجود داشته باشد و موجب از بین رفتن نما نشود.

نماشویی با مواد دیسکیلر

نماشویی با مواد دیسکلر یکی از قوی ترین مواد های نانویی می باشد که بر روی سطوح نمای سنگی پاشیده می‌شود و جرم هایی که در طی سالیان اخیر بر روی سطوح نمای ساختمان نفوذ کرده‌اند به طور کل بلند کرده و با یک بار شستشو به صورت واترجت از بین میبرد. مواد دیسکیلیر فقط در سطوح سنگی قابلیت اجرا دارد و در سایر روش‌های دیگر تاثیر چندانی ندارد و فقط برای سطوح سنگی استفاده از این مواد پیشنهاد می‌شود.

نماشویی با استفاده از کلایمر

نماشویی با کلایمر مغمولا زمانی استفاده میشود که امکان اجرای نماشویی با دسترسی طناب و یا داربست وجود نداشته باشد و ناچار به استفاده از کلایمر باشیم. استفاده از کلایمر مقداری سخت و پرهزینه می باشد و از نظر ایمنی امنیت کمتری از روش نماشویی با طناب دارد.

نماشویی با جرثقیل یا بالابرهای هیدرولیکی چگونه است؟

نماشویی با جرثقیل و بالابر های هیدرولیکی برای ساختمان هایی صدق می کند که ارتفاع کمتری به نسبت ساختمان های دیگر دارد استفاده از جرثقیل و بالابر های هیدرولیکی محدودیت ارتفاعی دارد و فقط تا ارتفاع سه طبقه می‌توان از این ابزارها استفاده کرد و برای ارتفاع های بیش از سه طبقه استفاده از این ابزارها خطرناک می باشد از این ابزارها معمولاً زمانی استفاده می شود که امکان استفاده از طناب یا داربست وجود نداشته باشد و کارفرما مایل به بستن داربست نباشد از این رو برای نظافت نما از جرثقیل و بالابر های هیدرولیکی استفاده می‌کنیم تا جرم ها را از نمای ساختمان به طور کل از بین ببریم.

نماشویی نمای شیشه ای

نماشویی نمای ساختمان های شیشه ای به دو روش قابل اجرا می باشد. روش اول شستشو با استفاده از واتر جت می باشد که موجب بلند شدن گرد و غبار و کثیفی های سر سخت از سطوح شیشه های نمای ساختمان می‌شود. و روش دوم شستشو به صورت دستی با استفاده از مواد شوینده و ابر طی می باشد که مرحله نهایی نطافت شیشه های نما می باشد.
قیمت اجرای نماشویی ساختمان های شیشه ای با استفاده از هر دو روش واترجت و شستشو به صورت دستی از متری ۱۰ الی ۲۵ هزار تومان می باشد که در صورت استفاده از یک روش هزینه اجرا کمتر می شود. اما پیشنهاد میشود برای نماشویی حتما از هر دو روش اجرا شود تا بازدهی و کیفیت اجرای کار بالاتر برود.

نماشویی با طناب بهتر است یا داربست؟

شاید برایتان سوال باشد که نماشویی با طناب بهتر است یا داربست…؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قطعا نماشویی با طناب بهتر از داربست می باشد زیرا استفاده از طناب هم ایمنی بالایی دارم و هم از نظر سرعت اجرای کار و هزینه بهتر از داربست می باشد. در صورتی که امکان اجرا با دسترسی طناب وجود داشته باشد به هیچ عنوان استفاده از داربست پیشنهاد نمیشود زیرا هم هزینه های اجرایی بالایی دارد و هم ایمنی بسیار پایین تری نسبت به طناب دارد. فقط زمانی استفاده از داربست پیشنهاد میشود که امکان اجرای نماشویی ساختمان با استفاده از روش دسترسی طناب وجود نداشته باشد.

نماشویی با راپل چیست؟

نماشویی با راپل همان روش نماشویی با دسترسی طناب میباشد. نام اصلی نماشـویی با دسترسی طناب راپل می باشد. راپل بیش از ۳۰ سال است که در سراسر دنیا در حال استفاده و اجرا می باشد و از اواخر سال ۱۳۹۰ در کشور ایران قابل اجرا می باشد. شستشوی نما با راپل را می‌توان یکی از بهترین روش هایی معرفی کرد که می توانیم برای نظافت نمای بیرونی ساختمان خود انتخاب کنیم بدون شک این روش بهترین روش ممکن می باشد و در اجرای کار با این روش هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

اقدامات لازم قبل از اجرای نماشویی

قبل از اجرای نماشویی بهتر است چند اقدام انجام شود تا فرآیند اجرای کار با بهترین وضعیت ممکن پیش برود. اولین نکته‌ای که قبل از اجرای نظافت نمای بیرونی ساختمان به آن توجه کنیم این است که بررسی کنیم آیا سنگ های نمای ساختمان از نظر ایمنی محکم و مطمئن می باشند و نیازی به بستن پیچ رولپلاک سنگ های نمای ساختمان نمی باشد و هیچ خطری اعم از خطر ریزش سنگ از نمای ساختمان افراد را تحدید نمی‌کند.

اقدام دیگری که قبل از اجرای نماشویی ساختمان باید انجام دهیم این است که حتماً حتما تمامی پنجره های نمای ساختمان قبل از اجرا بسته باشند و در صورت امکان پشت پنجره هایی که قدیمی می باشد دستمال گذاشته شود تا از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری بشود و همچنین هماهنگی های لازم با اعضای ساختمان به طور کامل انجام شود.

 تعریف نماشویی

نماشویی یعنی کلیه کارهایی که با هدف از بین بردن آلودگی ها و جرم ها از نمای ساختمان که توسط ارتفاع کاران و متخصصین شستشوی نما انجام می شود تا از نفوذ آلودگی ها به خورد نمای ساختمان جلوگیری شود. به طور کلی نماشویی ساختمان شامل نظافت نمای بیرونی ساختمان با استفاده از دستگاه نماشویی و مواد های شوینده و همچنین مواد های نانو می شود که با روش های مختلفی در انواع سطوح نمای ساختمان ها انجام می شود می باشد.

اگر نمای ساختمان شما چرکین و آلوده شده بهتر است قبل از نفوذ جرم ها به خورد سطوح سنگ نمای ساختمان اقدام به شستشوی نمای ساختمان خود کنید تا از خراب شدن نما جلوگیری شود. به طور معمول نمای ساختمان ها برای سالم ماندن باید در بازه های زمانی مختلف و مشخصی شستشو شوند به این دلیل که پس از گذشت زمان و با نشستن گرد و غبار و دوده ها بر روی نمای ساختمان و همچنین بارش باران های اسیدی موجب نفوذ جرم ها به خورد نمای ساختمان می شود و تنها راه جلوگیری از این مشکل نماشویی ساختمان و استفاده از مواد های نانو آب گریز می باشد.

اگر نمای ساختمان شما در بازه های زمانی مختلفی شستشو شود نمای ساختمان شما تمیز تر خواهد ماند و همچنین قیمت نماشویی ساختمان بسیار کمتر از هزینه نماشویی و شستشوی نمای یک ساختمان کثیف و آلوده خواهد شد. همان طور که می دانید زیبایی و طراحی نمای ساختمان ها در بالا بردن ارزش ملک نقش بسیار مهمی را دارد و به نوعی وضعیت نما کت و شلوار نمای ساختمان شما می باشد پس بهتر است به نظافت و نگهداری نمای ساختمان خود اهمیت ویژه ای هم قائل باشید تا ارزس ملک شما هم بالا باشد.

قیمت نماشویی چگونه محاسبه می شود؟

برای تعیین  عوامل مختلفی وجود دارد که باید توسط کارشناسان و مشاورین شرکت های نماشویی برسی و سپس با توجه به وضعیت فعلی ساختمان تعیین نرخ شود. معمولا اکثریت شرکت های اجرا کننده خدمات نماشویی در تهران می باشند و بیشترین تقاضای نماشویی در استان تهران و کرج می باشد.

به طور کلی کارشناسان و مشاورین شستشوی نما میزان تعیین قیمت را با توجه به فاکتور هایی که در لیست زیرارائه شده است مشخص می کنند شامل:

 • یکی از مهم ترین عواملی که در تعیین قیمت نقش دارد متراژ نمای ساختمان و همچنین ابعاد آن می باشد. یعنی شخص متخصص در اولین مرحله باید به میزان ارتفاع نمای ساختمان و همچنین متراژ کلی نما دقت کند و قیمت را با توجه به هر متر مربع معین کند که معمولا برای ساختمان هایی که متراژ بالایی دارد قیمت اجرا کمتر می شود.
 • روش و نحوه نماشویی ساختمان یکی دیگر از مهم ترین فاکتور ها برای شستشوی نما می باشد و حتما باید به نحوه شستشوی نمای ساختمان که به صورت نماشویی با طناب باشد یا داربست و یا کلایمر دقت شود. زیرا نرخ اجرای کار در هر روش با توجه به سختی کار متفاوت می باشد و قطعا در تعیین نرخ هم موثر خواهد بود.
 • موقعیت مکان جغرافیایی و دسترسی مسیر شهری در تعیین نرخ موثر می باشد و قطعا قیمت اجرای نماشویی در تهران و کرج کمتر از سایر شهر های دیگر می باشد. یکی از دلایلی که قیمت نماشویی در تهران کمتر از شهرهای دیگر می باشد همان طور که در اول بند اشاره شد این است که اکثریت شرکت های اجرا کننده خدمات نظافت نمای بیرونی ساختمان در تهران می باشند و دسترسی شهری به پروژه ها راحت تر از شهرهای دیگر می باشد.
 • نحوه نماشویی نما هم در میزان تعیین نرخ موثر می باشد. زیرا هزینه شستشو به صورت سند بلاست با هزینه شستشو به صورت واترجت کاملا متفاوت و متغییر می باشد و همچنین زمان اجرای کار در هر دو روش متغییر است پس باید به نحوه و روش شستشو هم توجه کرد.
 • میزان شدن آلودگی نمای ساختمان و همچنین مقدار مواد مورد نیاز برای پاکسازی و نظافت نمای ساختمان از فاکتور های بسیار مهم در تعیین نرخ نماشویی می باشد.
 • یکی دیگر از عوامل تاثییر گذار در هزینه نماشویی جنس نمای ساختمان و همچنین مصالح استفاده شده در نما می باشد. مثلا برای مثال هزینه شستشوی نمای آجری با نمای شیشه ای کاملا متفاوت می باشد و برای هر کدام از جنس نما ها مواد مختلفی استفاده می شود و زمان اجرای کار در هر کدام کاملا متفاوت می باشد.

تمامی موارد ذکر شده از فاکتور های بسیار مهم در تعیین قیمت شستشوی نمای ساختمان می باشند و نرخ ارائه شده توسط کارشناسان با توجه به موارد ذکر شده مشخص می شود.

انواع روش های نماشویی ساختمان

روش های مختلفی برای نماویی ساختمان وجود دارد که هر کدام با توجه به طراحی و وضعیت فعلی نمای ساختمان شما انتخاب و اجرا می شود که شامل:

 • نماشویی با طناب
 • نماشویی با داربست
 • نماشویی با کلایمر
 • نماشویی با جرثقیل های سبد دار
 • نماشویی با بالابرهای هیدرولیکی

با کلیه مواردی که ذکر شد نماشویی ساختمان قابل اجرا بوده و در حال حاضر در سراسر کشور با تمامی روش ها نظافت نمای بیرونی ساختمان انجام می شود. و هر کدام از روش ها محدودیت ها و همچنین مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه مطالب به توضیحات کاملی درباره انواع روش های نماشویی ساختمان خواهیم پرداخت.

به نقل از  یکی از بهترین روش هایی که برای اجرای شستشو و نظافت نمای بیرونی ساختمان خود می توانید استفاده کنید روش نماشویی با طناب می باشد.

نماشویی با طناب

روش نماشویی با طناب یکی از روش های پیشرفته و تخصصی برای نماشویی ساختمان می باشد که در حال حاضر در سراسر جهان از این روش تابعیت می شود و دارای استاندارد بین المملی می باشد. این روش یکی از کم هزینه ترین و مطمئن ترین روش ها برای ایمنی می باشد. ایمنی این روش کاملا مطئمن بوده و ثابت شده می باشد به نوعی که از این روش برای نماشویی برج های بسیار بزرگی همچون برج خلیفه و برج میلاد تهران استفاده می شود.

در این روش به دلیل عدم استفاده داربست یا کلایمر هزینه اضافه ای برای اجاره ابزار های کار در ارتفاع پرداخت نخواهد شد و کلیه مراحل شستشو با استفاده از طناب های راپل کاری و هارنس های کار در ارتفاع انجام می شود. افرادی که خدمات نماشویی با طناب را انجام می دهند باید از تجربه و حرفه بالایی برخوردار باشند و بتوانند تعادل خود را در هنگام استفاده از دستگاه نماشویی حفظ کنند. نام دیگر این روش نماشویی با راپل یا راپل کاری می باشد.

نماشویی با داربست

نماشویی با داربست یکی از روش های قدیمی و سنتی برای اجرای نماشویی ساختمان می باشد که خوشبخانه با پیشرفت تکنولوژی دیگری نیازی به استفاده از بستن داربست به جهت نظافت نمای بیرونی ساختمان نمی باشد. اما در بعضی از مواقع به دلیل عدم وجود کارگاه مناسب برای بستن طناب های راپل کاری و یا عواملی دیگری که امکان کار با طناب وجود نداشته باشد از روش نماشویی با داربست استفاده می شود. متخصصین شستشوی نمای شرکت کارابین راپل به جهت بالا بردن سطح ایمنی کار در زمان استفاده از داربست از هارنس های کار در ارتفاع و کمربند های ایمنی مخصوص داربست استفاده میکنند از خطرات احتمالی در اجرای کار جلوگیری شود.

دکمه بازگشت به بالا