سلامت و تندرستیکسب و کار ویژه

آیا عسل طبیعی آتش میگیرد؟

تشخیص عسل طبیعی با کبریت

با کبریت یکی از روش هایی است که همواره در باره آن بحث شده است. اما این روش چقدر به حقیقت نزدیک است و چقدر می تواند به ما در خرید عسل طبیعی کمک کند؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم!

خرید عسل ارگانیک |خرید عسل از زنبورداران

تشخیص عسل طبیعی با کبریت؛  روش اول

کسانی که این روش را توصیه می کنند می گویند یک کبریت را روشن کنید و درون عسل بیاندازید با این روش می توانید بدانید که آیا است یا تقلبی؛ به این ترتیب که اگر کبریت روشن موجب آتش گرفتن عسل بشود این نشان می دهد که عسل، طبیعی است ولی اگر عسل تقلبی و ساختگی باشد به راحتی آتش نمی گیرد! کسانی که این روش را توصیه می کنند گمان می کنند که عسل، بنزین یا ماده منفجره است و اگر کبریت درون آن بیندازیم مثل بشکه بنزین، آتش می گیرد! به عنوان تولید کنند عسل باید بگوییم اصلا این گونه نیست و با این روش نمی توان طبیعی یا تقلبی بودن عسل را تشخیص داد.

تشخیص عسل طبیعی با کبریت؛ روش دوم

بعضی های هم می گویند سر شمع یا کبریت را به عسل آغشته کنید سپس سر شمع را با کبریت روشن کنید. اگر شعله روشن ماند یعنی عسل طبیعی است و آب در آن نیست. اما اگر سر شمع خاموش شد عسل طبیعی نیست و درون آن آب وجود دارد. این روش هیچ پایه علمی ندارد و در هیچ کتاب تخصصی به این روش اشاره نشده است و به تجربه هم ثابت شده است که از این راه نمی توان عسل طبیعی را تشخیص داد.

تشخیص عسل طبیعی با کبریت؛ روش سوم

بعضی های دیگر که کبریت را برای تشخیص طبیعی یا تقلبی بودن توصیه می کنند ادعا می کنند یک عدد دستمال کاغذی را بپیچانید و درون عسل فرو ببرید سپس سعی کنید با فندک یا کبریت آن را آتش بزنید. عسل طبیعی، مشتعل می شود و شروع به سوختن می کند ولی عسل غیر طبیعی نمی‌سوزد.

کسانی که این ادعا را می کنند، عسل را با مشعل هایی که در معادن استفاده می شود اشتباه گرفته اند و گمان می کنند که عسل را می توانند مثل نفت روی پارچه بریزند و پارچه را روشن کنند. این روش هم چیزی شبیه شوخی است و راهی برای شناخت عسل نیست. طبیعی با کبریت هیچ راهی به واقعیت ندارد و با این روش نمی توان تقلبی بودن یا طبیعی بودن عسل را تشخیص داد. برای تشخیص طبیعی یا تقلبی بودن عسل تنها می توان به نتایج آزمایشگاه های مواد غذایی مطمئن بود و اگر به آزمایشگاه دسترسی ندارید و یا وقت و هزینه آن را ندارید باید عسل را از تولید کنند مطمئن خریداری کنید.

بهره‌مندی از منافع عسل طبیعی به شرطی است که از عسل خالص استفاده کنید

بهره‌مندی از منافع به شرطی است که از عسل خالص استفاده کنید. عسل کاملا طبیعی هم ممکن است در پروسه‌های بسته‌بندی صنعتی‌، بسیاری از خواص و منافع واقعی خود را از دست بدهد. بنابراین قبل از خرید عسل باید به خلوص و اصالت عسل توجه کنید و معیاری برای تشخیص عسل طبیعی داشته باشید.

تشخیص عسل طبیعی و عسل تقلبی

عسل می‌تواند جایگزین فوق‌العاده‌ای برای شکر تصفیه‌شده و دیگرشیرین کننده‌های پرکالری و صنعتی باشد. شیرین کننده‌هایی مثل شکر فقط منبعی است خالص از کالری و متاسفانه هیچ ارزش غذایی دیگری ندارد. اما ، این ماده شیرین و دوست داشتنی که مادر طبیعت و سخاوتمندی زنبورهای عسل به ما هدیه داده، نه تنها می‌تواند زندگی ما را شیرین کند، بلکه دارای مواد معدنی، مواد مغذی و آنزیم‌های زنده‌ای است که منافع بیشماری برای بدن ما دارد.

البته توجه کنید که بهره‌مندی از این منافع به شرطی است که از عسل طبیعی و خالص استفاده کنید. عسل کاملا طبیعی ممکن است در پروسه‌های بسته‌بندی صنعتی‌، بسیاری از خواص و منافع واقعی خود را از دست می‌دهد. بنابراین باید قبل از خرید به خلوص واصالت عسل توجه کنید و معیاری برای تشخیص عسل طبیعی داشته باشید.

عسل تقلبی و عسل ناخالص

بزرگترین مشکل این موضوع ، کیفیت عسل است. پیدا کردن عسل خوب و خالص می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. مانند بسیاری از مواد غذایی درعسل نیز تقلب رایج است.

تقلب در عسل آسان بسیار است. عسل تجاری را اغلب با محلول گلوکز، شربت با فروکتوز بالا و سایر موادی که ممکن است حتی درباره آنها ندانید مخلوط می‌کنند. گاهی اوقات وقتی در شیشه‌ی عسل را باز می کنید، صدای “پاپ” را می شنوید. حالتی که اینگار در آن گاز جمع شده است. این صدا می تواند نشان دهد که در عسل تقلبی شده است. احتمال دارد فرآیند تخمیر در داخل آن اتفاق افتاده باشد. چیزی که در و طبیعی اتفاق نمی‌افتد.

بهترین کیفیت عسل از زنبورها در طبیعت به دست می‌آید نه کارخانه‌ها. بنابراین، اولین مرحله، خواندن برچسب روی ظروف عسل است.

مراقب کلماتی مانند «خام»، «طبیعی»، «عسل جنگلی» یا « » باشید. اگر چه ممکن است این نوع عسل‌ها بیخطر باشند اما، هرگز نمی‌توانید خیلی مطمئن باشید و الزاما این راه بی‌خطری نیست. پس چه کنیم؟

 سختی تشخیص عسل تقلبی

آیا واقعاً می‌توانید تفاوت بین عسل طبیعی و عسل تقلبی را تشخیص دهید؟

شاید قدیم‌ترها می‌شد با ترفندهای ساده‌ای عسل تقلبی و عسل طبیعی را ازهم تشخیص داد. اما امروزه با تقلب‌های حرفه‌ای‌تر که امروزه در این ماده ارزشمند می‌شود؛ تشخیص آن کار راحت و خانگی نیست.

علاوه بر تقلب آگاهانه و عمدی در عسل، بسیاری اوقات ارزش غذایی و دارویی عسل طبیعی به خاطر اهمال کاری و سهل انگاری در مراحل مختلف جمع‌ آوری، بسته‌بندی و نگهداری عسل به مقدار قابل ملاحظه‌ای از بین می‌رود و کیفیت عسل کاهش پیدا می‌کند.

نگهداری در ظروف نامناسب و یا قرار گرفتن ظروف عسل در نور آفتاب مستقیم به خصوص در فصول گرم سال، حرارت بالای 50 درجه برای جداکردن شهد از موم در کارگاه‌ها و عدم استفاده از ظروف بهداشتی و مناسب می‌تواند صدمات زیادی به عسل طبیعی بزند.

بنابراین لازم است برای طبیعی با یک منبع و فروشنده عسل مطمئن آشنا باشید تا بتوانید انتخابی با آسودگی خیال داشته باشید.

تنها روش مطمئن و علمی

امروزه به جرات می‌توان گفت تنها روش عملی برای تست کیفیت عسل، انجام آزمایشهای متعدد بر روی آن است که آن نیز تنها در برخی آزمایشگاه‌های خاص مواد غذایی و همکار انجام می‌شود. در مورد تشخیص اصل بودن هم سئوال می‌شود که در یک مقاله جداگانه به آن میپردازیم

مهمترین آزمایش‌های روی عسل شامل : آزمایش مقدار ، آزمایش قندهای احیا کننده قبل از هیدرولیز ، رطوبت ، PH ،  نسبت فرکتوز به گلوکز، HMF  یا هیدروکسی متیل فورفورال و آزمایش است که موارد را در مقاله دیگری با شرح و تفصیل بیشتری توضیح خواهیم داد.

در این تصویر یک نمونه از تست‌های انجام شده بر روی یکی از محصولات هپی هانی را مشاهده می‌کنید. این نمونه مربوط است به عسل طبیعی زرشک.

برای   می‌توانید از اقدام کنید.

راه دیگر برای تهیه عسل با کیفیت یافتن یک مرکز معتبر و اعتماد به آن است. هیچ روش دیگری واقعا مطمئن نیست.

باورهای عامیانه و روشهای خانگی برای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی

روشهای متعددی برای تشخیص عسل طبیعی در بسیاری از وب سایت‌های ایرانی و حتی خارجی یافت می‌شود که به نظر کارشناسان ما نمی‌تواند معتبر باشد. با این وجود برخی از این روش‌ها را در ادامه مرور می‌کنیم.

برخی افراد زدن را نشانه عسل تقلبی می‌دانند و برخی بر عکس. اما هیچ ارتباطی به خالص یا غیر خالص بودن آن ندارد.

1 – تشخیص عسل طبیعی با انگشت:

مقدار کمی عسل را روی انگشت شست خود قرار دهید و با دقت بررسی کنید.

گفته می‌شود عسل خالص غلیظ است در حالی که عسل تقلبی روان ( هر چند غلظت عسل وابسته به نوع گیاه و میزان رطوبت آن است ).  عسل خالص به سطحی که روی آن قرار می‌گیرد، می چسبد و نمی‌چکد.

علاوه بر این، طعم عسل ناخالص ممکن است به دلیل وجود شکر اضافه شده در آن در دهان باقی بماند .

2 – تست عسل با آب سرد

برای این آزمایش یک قاشق چایی ‌خوری عسل مورد نظر را بردارید و در لیوان پر از آب سرد بریزید.

عسل ناخالص یا تقلبی در آب حل می‌شود، در حالی که عسل خالص که بافت متراکم تری دارد، درست در ته لیوان به صورت توده  ته‌نشین می‌شود.

3- استفاده از پارچه سفید

روش دیگری برای اینکار ریختن یک قطره عسل روی یک پارچه سفید است. گفته می‌شود عسل طبیعی خالص جذب پارچه نمی‌شود و پس از شستن از خود لکه‌ای به جا نمی‌گذارد، در حالیکه عسل تقلبی و ناخالص باعث ایجاد لکه‌های ماندگار روی پارچه می‌شود. این تست را با کاغذ سفید هم می‌توانید انجام دهید.

4 –  آزمایش عسل تقلبی با شعله آتش

گفته می‌شود عسل خالص قابل اشتعال است. روش کار به این ترتیب است که یک چوب کبریت خشک بردارید و آن را در عسل فرو کنید. چوب کبریت را به قوطی کبریت بزنید. اگر روشن شود، عسل شما پاک است. اگر روشن نشود، ممکن است تقلبی باشد و همچنین ممکن است مقدار رطوبت آن زیاد باشد. ( این روش راخودم امتحان کردم . به هیچ عنوان درست نیست )

5 – تشخیص عسل اصل با سرکه

در این روش گفته می‌شود باید یک قاشق غذاخوری عسل را با مقداری آب و ۲ تا ۳ قطره سرکه مخلوط کنید. اگر این مخلوط کف کند، احتمال تقلبی بودن عسل شما بسیار زیاد است. ( بهتر است یک قاشق عسل خود را هدر ندهید !!! )

6 – تست عسل طبیعی با حرارت دادن :

در این روش گفته می‌شود مقداری از عسل خالص خو را حرارت دهید ( خود اینکار باعث تخریب و از بین رفتن آنزیمهای عسل می‌شود ) اگر عسل خالص باشد، سریعا کاراملی می شود و کف نمی‌کند. اما در صورت ناخالصی عسل ممکن است کاراملی نشود ولی حالت حباب دار پیدا کند.

خلاصه اینکه : بسیاری از تفاوت های بین عسل خالص و تقلبی را تنها می‌توان با تجهیزات آزمایشگاهی بررسی  کرد. برخی خواص فیزیکی را  فقط می‌توان با میکروسکوپ مشاهده کرد.

عسل خالص متراکم است و فقط در یک مسیر ریزش می‌کند. بافت نرمی دارد، لایه لایه نمی‌شود و عطر و بوی شیرین متمایزی دارد. عسل خام، که در خالص‌ترین شکل عسل است، اغلب هنگام مصرف یک احساس سوزش خفیف در انتهای گلو ایجاد می کند.

منبع: صنایع غذایی کشاورز

کیانا اکرامیان

از زمانی که یادم می‌آید می‌نوشتم و سر‌وصداهای ذهنم را با نوشتن آرام می‌کردم. انگار زمانی که دستم به دکمه‌های کیبرد می‌خورد یا به قلم می‌رفت، دکمه خاموش صداهای مغزم روشن می‌شود و دیگر هیچ صدایی نمی‌آید. فقط نجوای آرام کلمه‌هایی را می‌شنوم که قرار است روی صفحه سفید، لک بیندازند. زمانی که نویسندگی را به عنوان شغل اصلی شروع کردم، به نوشتن چند موضوع علاقه وافری داشتم. اولین‌ آن‌ها، نوشتن درباره کتاب‌ها و به‌خصوص سفرنامه‌ها بود. دوم نوشتن درباره دنیاهای فانتزی و چیزهای این چنینی. سومی، از زمین تا آسمان به این موضوعات فرق دارد، می‌دانم. سومین چیزی که دوست دارم درباره آن‌ها بنویسم سالم‌خوری است! سالم‌خوری برای من یک آیین به حساب می‌آید. این که تو چطور همه مواد غذایی تازه را کنار هم بنشانی تا سالم بمانند، مواد مغذی خود را از دست ندهند و طعم خوبی هم داشته باشند، برای من جذاب و شگفت‌انگیز است.
دکمه بازگشت به بالا