سلامت و تندرستیکسب و کار ویژه

ساخت فیلتر شنی تصفیه آب

نحوه کارکرد فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی تعبیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی و استخر نیز مانند تمام انواع فیلترهای شنی، نحوه عملکرد یکسانی دارد اما به دلیل کدورت کم در آب استخر می توان آب را با سرعت بیشتری از فیلتر شنی عبور داد. امروزه به دلیل ظرفیت کم فیلتر شنی، سرعت بالای عبور آب از فیلتر شنی به دلیل کدورت پایین آب استخر از فیلتر های کوچک FRP استفاده می کنند. وقتی آب از بستر فیلتراسیون عبور می کند، مواد معلق و آلودگی موجود در آب فیلتر می شود. هرچه مواد معلق(TSS)  بیشتری در بستر فیلتر شنی محبوس شود، آب شفاف تری خواهد داشت و کارایی فیلتر شنی استخر بیشتر است. تمام مراحل توسط شیر چند راهه و شستشوی منظم و پساب کنترل می شود.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی |بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی

اصول کار فیلتر شنی

این فیلتر از ماسه برای از بین بردن آلودگی های ریز استخر استفاده می کند. شن و ماسه در فیلتر شنی استخر ریخته می شود و به عنوان بستر فیلتر برای از بین بردن آلودگی استفاده می شود. با عبور آب آلوده از بستر فیلتر شنی مواد معلق آن در بین ذرات بستر گیر می افتند و آب بدون کدورت از پایین فیلتر شنی بوسیله نازل ها جمع آوری شده و خارج می شود.

هنگامی که کنترل شیر در موقعیت “FILTER” قرار دارد ، آب استخر حاوی ذرات معلق خاک به لوله های فیلتر پمپ می شود و به سمت خروجی فیلتر تخلیه می شود. آب استخر از فیلتر عبور می کند و خاک ریز توسط بستر شن فیلترشنی استخر تصفیه می شود و فیلتر می شود. آب زلال از طریق فیلتر کنترل شده از پایین فیلتر به استخر برمی گردد. کل این فرایند به صورت مداوم و خودکار است و یک چرخه کامل برای فیلتر شنی استخر و سیستم لوله کشی فراهم می کند.

بک واش دستگاه تصفیه آب

پس از یک دوره استفاده، مواد معلقی که در لا به لای بستر سیلیس جمع شده است مانع جریان آب شده و آن را ضعیف می کنند. در این زمان فیلتر باید تمیز شود. موقعیت شیر ​​”BACKWASH” ​​کنترل خواهد شد. در حالت کنونی، جریان به جهت مخالف تبدیل خواهد شد. آب مستقیماً به ته مخزن فیلتر می رسد و توسط لایه ماسه دوباره پس می گیرد. این باعث جداسازی آلودگی ها می شود و آوار آنها را از دهانه فاضلاب تخلیه می کند. بعد از هر بار شستشو ، شیر باید روی “RINSE” قرار بگیرد و پمپ استخر را 0.5 تا 1 دقیقه روشن کنید و سپس خاموش کنید. سپس موقعیت “FILTER” از سر گرفته شده و طبیعی مجدداً شروع می شود.

نحوه نگهداری فیلتر شن و ماسه

بدون استاندارد مشخص برای تعیین زمان بازگشت شستشو وجود دارد. میزان جریان پارامتری برای نشان دادن این وضعیت نیست. از آنجا که این فقط یک مخزن فیلتر است ، مانند این است که اندازه کاسه ارتباط مستقیمی با میزان غذا خوردن فرد ندارد. (البته اگر دبی به اندازه کافی زیاد باشد ، فیلتر شنی کوچک است ، مقاومت بیشتری در برابر جریان آب خواهد داشت که باعث افزایش کارایی پمپ آب می شود).

عامل اصلی برای تعیین جریان میزان جریان پمپ و فشار آن است. میزان جریان خروجی فیلتر با سرعت جریان پمپ ارتباط مستقیم دارد. در همان زمان ، ضخامت شن و ماسه ، ضخامت لوله می تواند بر میزان جریان نیز تأثیر بگذارد. بنابراین ، تعیین میزان شستشوی کامل کاملاً به تجربه اپراتور بستگی دارد. یا با توجه به فشار ، یا یک دوره چرخه منظم

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید فیلتر های شنی و سیلیس شرکت به آبی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نحوه ریختن سیلیس در فیلتر شنی

درباره جایگزینی محیط فیلتر: به طور کلی ماسه  نیازی به تعویض ندارد. زیرا با سایر گونه های داخل فیلتر واکنشی نخواهد داشت. اگر محیط فیلتراسیون باشد ، پس از مدتی جذب نیاز به تعویض است.

تعویض اتصالات لوله: اگر اتصال فیلتر با لوله خارجی مطابقت نداشته باشد ، می توان آن را با یک لوله مستقیم تغییر داد.

هنگام کار با فیلتر شنی ، باید مطمئن شوید که پمپ خاموش است. برای جلوگیری از شکستن دستگیره ، از نیروی زیادی استفاده نکنید. سه لوله (ورودی آب ، خروجی و دفع پساب) باید توسط ساپورت های نگهداری شوند تا از افتادن آن جلوگیری شود.

ساخت تصفیه اب استخر

اگر برای استخر باغ یا استخر ویلای خود قصد ساخت تصفیه اب استاندارد ارزان را دارید با ما همراه باشید. اولین نکته ایی که در تصفیه آب استخر باید بدانید این است که شما باید استخر را در سه مرحله تصفیه کنید: تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه میکروبی

اول ساخت تصفیه آب استخر(تصفیه فیزیکی)

منظور از تصفیه فیزیکی استخر جذب زرات معلق بزرگتر از 3 میکرون است. این زرات مانند خاک، برگ ، مو وزرات پوست بدن است که در آب شناور می شود و باعث کدر شدن آب استخر و جکوزی می شود. تصفیه فیزیکی استخر معمولا با فیلتر های شنی و کاتریجی انجام می شود. ساخت نیز در این مرحله انجام می شود.

دوم گندزدایی آب استخر یا تصفیه میکروبی :

گندزدایی اب استخر معمولا با کلر انجام میشود جهت این کار میتوانید از یک کلر زن خطی یا یک کلر زن شناور استفاده کنید

سوم سیرکولاسیون و انتخاپ پمپ استخر و تصفیه شیمیایی

در این مرحله شما نیاز به دارید که قابلیت جبران افت فشار فیلتر شنی و سیستم لوله و اتصالات upvc استخری را داشته باشد .

نکته یک: یک پمپ با متریال برنز یا برنج قابلیت مقاومت در برابر کلر موجود در اب استخر را ندارد. حتما برا استخر یک پمپ پلیمری مخصوص استخری تهیه کنید . فیلتر تصفیه استخر یا فیلتر شنی یک وسیله استوانه ایی مانند است از جنس های استیل یا پلیمر . معمولا در داخل ان نازل و دیفیوزر پخش اب وجود دارد و به یک شیرشش راهه جهت بکواش متصل می شود.

ساخت تصفیه آب استخر خانگی

برای ساخت استخر خانگی و موتورخانه زیر به تجهیزات زیر نیازمند هستید:

 • فیلتر شنی استخر خانگی
 • پمپ تصفیه استخر خصوصی
 • لوله و اتصالات UPVC
 • دستگاه کلر زن خطی یا شناور ولامپ UV

درادامه این مطلب به معرفی هرکدام از تجهیزات تصفیه استخر و جکوزی بیان شده خواهیم پرداخت.

فیلتر شنی استخر چیست؟

وسیله ایی است که با کمک سیلیس اقدام به تصفیه زرات معلق بزرگتر از 3 میکرون در آب استخر و جکوزی می کند. مهم ترین وسیله تصفیه استخر را میتوان فیلتر شنی و پمپ تصفیه آن نامید.

نکات خرید فیلتر شنی استخر

 • از پمپ و فیلتر مربوط به یک شرکت استفاده کنید، این کار اختلاف بین هد و دبی فیلتر شنی و پمپ تصفیه را مرتفع میکند.
 • اگر دمای استخر بالاتر از 33 درجه است از متریال فایبرگلاس برای فیلتر شنی استفاده کنید.
 • اگر فضای موتورخانه شما محدود است فیلتر شیر از بغل انتخاب مناسب تری است.
 • اگر استخر شما روباز است یک سایز فیلتر بزرگتری نسبت به کاتالوگ انتخاب کنید.
 • پمپ بزرگتر از دبی و هد فیلتر شنی انتخاب نکنید، این کار به فیلتر شما خسارت وارد میکند.
 • هنگام تغییر جهت شیر شش راهه فیلتر شنی استخر حتما پمپ استخر را خاموش کنید.

متریال مختلف فیلترهای شنی

 • فیلتر شنی استیل
 • پلی اتیلن
 • فیلتر شنی پلی پروپیلن
 • پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس

پمپ تصفیه استخر چیست؟

وظیفه پمپ تصفیه استخر ایجاد جریان بین استخر و تجهیزات تصفیه استخر از جمله فیلتر شنی می باشد. پمپ تصفیه استخر باید متناسب با سایز استخر یا جکوزی و فیلتر شنی آن باشد. پیشنهاد میشود جهت بهبود عملکرد تصفیه آب و بالا رفتن طول عمر فیلترشنی و پمپ استخر از یک برند باشند.

بهترین روش فیلتراسیون آب استخر استفاده از یک فیلتر شنی با متریال پلیمری است . اگر دسترسی برای خرید یک فیلتر شنی را ندارید میتوانید خودتان آن را بسازید اما در نظر داشته باشید ساخت چنین تجهیزی نیازمند این است که فردی فنی و دست به آچار باشید پس اگر توانایی و حوصله ساخت و ساز ندارید بهتر است تجهیزات تصفیه استخر را خریداری کرده و با لوله واتصالات UPVC آنها را برهم نصب کنید.

سیستم گندزدایی کلر و اشعه UV

بعد از تصفیه فیزیکی آب استخر توسط فیلتر شنی، نوبت به ضد عفونی آب استخر با گاز کلر و اشعه UV می شود، وضیفه سیستم گندزدایی در استخر از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها و سایر میکرو ارگانیسم هایی است که در آب استخر و جکوزی موجود می باشد، مطابق استاندارد DIN میزان کلر موجود در استخر باید حداقل 1 PPM باشد و PH آب باید در محدودخ 7 تا 6.8 نگهداری شود، از سیستم گندزدایی لامپ یو وی جهت بهبود عملکرد گندزدایی و بالا رفتن راندمان ضد عفونی بهره گرفته می شود.

مواد لازم جهت ساخت فیلتر شنی دست ساز استخر

 • بشکه آب پلیمری
 • نازل دیفیوزر پخش کننده آب (مشابه سر دوشی)
 • نازل تخلیه آب
 • لوله و اتصالات UPVC
 • چسب یو پی وی سی
 • پرایمر و چسب یو پی وی سی
 • چسب آکواریوم

مرحله اول :

جهت این کار باید از یک بشکه با جنس پلیمری مثلا پلی اتیلن استفاده کنید و داخل ان 6 یا 8 عد نازل در نظر بگیرید اب از قسمت بالای فیلتر وارد شده و بعد از گذر از لایه های سیلیس از نازل های پایین فیلترشنی اب تصفیه شده خارج می شود.

مرحله دوم :

حال باید با کمک گرد بر محل اتصال لوله upvc بر رویه بشکه پلاستیکی را سوراخ کنید و با چسب اکواریوم لوله را به مخزن بچسبانید یک لوله در بالای بدنه جهت اب ورودی و یک لوله در انتها جهت نازل خروجی

مرحله سوم :

نازل های ورودی و خروجی (مشابه سر دوش پلاستیکی ) را به لوله ها متصل کنید.

مرحله چهارم :

سیلیس مخصوص استخری را در داخل فیلتر ریخته (سیلیس کریستالی)

سعی کنید قسمت پایین فیلتر از ریگ رودخانه و سنگ های بزرگ تر سایز یک سانتی متر مکعب استفاده کنید تا دهانه نازل خروجی گیر نکند.

ترتیب دانه بندی فیلتر را از پایین به بالا از درشت به ریز انجام دهید.

در این مرحله فیلتر را آب گیری کنید و از استخر پاک و تمیز لذت ببرید

 

منبع : wewater

دکمه بازگشت به بالا