اقتصادی

یک میلیارد اصله نهال تا سال ۱۴۰۵ در کشور تولید می‌شود

پرتال پارسی/خوزستان رئیس سازمان مدیریت منابع طبیعی و آب کشور در سفر به استان خوزستان گفت: برای تامین نیاز کشور به چوب و افزایش و توسعه پوشش گیاهی تا سال 1405 یک میلیارد اصله نهال برنامه ریزی شده بود.

عباسعلی نوبخت امروز در سفر به استان خوزستان گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی تغییرات ساختاری در تولید نهال در کشور انجام شد. امسال قرار است تا سال 1405 یک میلیارد نهال تولید شود.

به گزارش خبرگزاری پرتال پارسی، وی افزود: بر اساس این طرح برای تولید یک میلیارد اصله نهال در سال باید به طور متوسط ​​250 میلیون اصله نهال تولید کنیم تا در سال 1405 به یک میلیارد نهال برسیم.

نوبخت تصریح کرد: از آنجایی که کشور ما مانند سایر کشورهای همسایه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد، کشورهای همسایه از جمله پاکستان، عربستان، ترکیه، افغانستان اقدام به تولید نهال کرده اند. برای تامین نیاز کشور، افزایش و توسعه پوشش گیاهی نیازمند تولید نهال های مورد نیاز کشور هستیم.

وی گفت: در سفر امروز به مناطق مختلف خوزستان و بر اساس صحبت های مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، حداقل 50 هزار هکتار سطح زیرکشت درخت در سال آینده در استان خوزستان افزایش می یابد.

نوبخت گفت: تاکنون حدود 220 هزار هکتار از اراضی کشور در راستای درختکاری کاشته شده است که این نهال ها در راستای تامین نیاز چوبی صنایع وابسته به چوب در کشور برنامه ریزی و تولید شده است.

وی افزود: اگر کشور سالانه به حدود 14 میلیون مترمکعب چوب نیاز دارد، امسال پنج و نیم تا 6 میلیون مترمکعب چوب مورد نیاز صنایع کشور از طریق این درختکاری تامین شده است. با توجه به وضعیت خوب رودخانه کارون در نواحی مختلف استان، از نظر آبدهی نیازمند تبدیل مناطقی هستیم که ممکن است سال ها مورد استفاده قرار نگیرد با مطالعات مدیریتی و کارشناسی برای کشت درخت و سایر نیازهای کشاورزی کشور. .

نوبخت: «ایران از 13 منطقه جهان 11 منطقه دارد و تجربه زیادی دارد. باید از این ظرفیت ها برای تامین نیاز کشور در بخش کشاورزی استفاده کنیم، چه نیاز به چوب باشد و چه برای تامین امنیت غذایی کشور باید کمیت و کیفیت تولید چوب را نسبت به سال های گذشته ارتقا دهیم. .

رئیس سازمان مدیریت منابع طبیعی و آب کشور با اشاره به بازدید از درختکاری شرکت «نوین چوب» خوزستان، گفت: از این صنعت بسیار راضی هستم و رئیس این صنعت توانمندی است. پیشرو در زمینه مواد اولیه تولید مواد برای صنعت چوب کشور.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا