سلامت و تندرستی

کدام ضد آفتاب انتخاب بهتری است؟

آفتاب‌‌نیوز :

همانند مسواک زدن دندان‌ها و شستشوی صورت، استفاده از محصولات ضد آفتاب باید بخشی از روتین روزانه شما باشد. استفاده از محصولات ضد آفتاب یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید برای پیشگیری از سرطان پوست و حفظ شادابی و جوانی آن مد نظر قرار دهید. حتی محصولات ضد آفتاب می‌توانند با محو شدن لکه‌های تیره، نرم کردن بافت، و تقویت روشنایی پوست به معکوس کردن نشانه‌های آسیب کمک کنند.

 اما شاید این پرسش برای شما مطرح شده باشد که از چه نوع محصول ضد آفتابی باید استفاده کنید؟ انواع مختلفی از محصولات ضد آفتاب در بازار به فروش می‌رسند و به ویژه واژه‌هایی خاص مانند «فیزیکی» و «شیمیایی» روی بسته بندی آن‌ها دیده می‌شود.

ضد آفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی چگونه کار می‌کنند؟

محصولات ضد آفتاب فیزیکی همانند یک چتر روی پوست باقی مانده و بلافاصله پس از استفاده پرتو‌های فرابنفش خورشید را منحرف می‌کنند.

از سوی دیگر، محصولات ضد آفتاب شیمیایی اندکی متفاوت عمل می‌کند و به جای منحرف کردن پرتو‌های فرابنفش آن‌ها را جذب کرده و میزان نفوذ به پوست را کاهش می‌دهند. از این رو، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا ضد آفتاب‌های شیمیایی فعالیت خود را آغاز کنند. بر همین اساس، به افراد توصیه می‌شود محصولات ضد آفتاب شیمیایی را ۳۰ دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید روی پوست خود بمالند.

آیا کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی و فیزیکی دارای مواد تشکیل دهنده مختلفی هستند؟

دوازده ماده فعال مختلف وجود دارند که سازمان غذا و داروی آمریکا اجازه استفاده از آن‌ها در محصولات ضد آفتاب شیمیایی را می‌دهد که رایج‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

– آووبنزون

– اکسی بنزون

– اکتیزالات

– هوموسالات

– اکتینوکسات

در همین حال، تنها دو مسدود کننده فیزیکی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هستند که شامل اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم می‌شوند. به طور سنتی، ضد آفتاب‌های فیزیکی از غلظت زیادی برخوردار بودند و به خوبی مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب‌های شیمیایی با پوست ترکیب نمی‌شدند. اما امروزه کاربرد و فرمول آن‌ها بسیار آسان‌تر و بهتر شده است.

آیا کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی امن‌تر از کرم‌های شیمیایی هستند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد مطالعات بیشتری برای حصول اطمینان از این که کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی استاندارد‌های ایمنی خاص را دارا هستند، انجام دهد. این اعلامیه موجب نگرانی مصرف کنندگان درباره بی خطر بودن محصولاتی شد که برای سال‌ها مورد استفاده قرار داده بودند.

سازمان غذا و داروی آمریکا به این نکته اشاره داشت که پژوهش‌های جدید نشان داده اند که به طور خاص، جذب اکسی بنزون از طریق پوست بسیار بیشتر از آن چیزی است که قبلا مشخص شده بود و رد این ماده در شیر مادر، مایع آمنیوتیک، ادرار، و پلاسمای خون دیده شده است.

اما به گفته برخی کارشناسان، وجود این ماده در جریان خون به معنای خطرناک بودن آن نیست. این محصولات ضد آفتاب مدت زمانی طولانی است که بدون ایجاد مسمومیت استفاده می‌شوند. به گفته آکادمی پوست و موی آمریکا، افراد باید از محصولات ضد آفتاب از جمله آن‌هایی که حاوی فیلتر‌های شیمیایی هستند استفاده کنند، زیرا فواید این کار بیشتر از خطرات آن است. 

با این وجود، آثار محصولات ضد آفتاب فراتر از سلامت انسان می‌روند. برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که ترکیبات شیمیایی، به ویژه اکسی بنزون، می‌توانند برای حیات صخره‌های مرجانی مضر باشند. در شرایطی که هیچ کرم ضد آفتابی ۱۰۰ درصد برای صخره‌های مرجانی بی خطر تشخیص داده نشده است، نمونه‌های فیزیکی تاکنون با آسیب به مرجان‌ها مرتبط نبوده اند.

چگونه بهترین کرم ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ 

از آنجایی که محصولات ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی هر دو گزیه‌هایی موثر در نظر گرفته می‌شوند، همه چیز به ترجیح شخصی و این که دوست دارید چه محصولی را به طور منظم استفاده کنید، بستگی خواهد داشت. خورشید به عنوان یک عامل سرطان‌زا شناخته می‌شود و مواجهه بیش از حد با نور آن می‌تواند خطر سرطان پوست را افزایش دهد.

اگر ۳۰ دقیقه پیش از خروج از خانه نمی‌توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، پوست حساسی دارید یا دوستدار محیط زیست و حیات صخره‌های مرجانی هستید، یک کرم ضد آفتاب فیزیکی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

اما هنگام خرید محصولات ضد آفتاب، مواد تشکیل دهنده فعال تنها چیزی نیست که باید مورد توجه قرار بگیرد. محصولاتی با برچسب طیف گسترده (Broad Spectrum) را انتخاب کنید که به معنای محافظت از پوست در برابر پرتو‌های UVA (می توانند به سرطان پوست، چین و چروک و پیری پوست منجر شوند) و UVB (موجب آفتاب سوختگی می‌شوند) است. همچنین، محصولاتی با SPF حداقل ۳۰ را انتخاب کنید و اگر قصد دارید شنا کنید یا زیاد عرق می‌کنید، محصولات ضد آفتاب که تا ۸۰ دقیقه ضد آب هستند را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا