اقتصادی

وجود ۲.۷ میلیون نفر زیر سقف لرزان در کشور

پرتال پارسی/لرستان نماینده شرکت نوسازی شهر ایران گفت: بیش از 87 هزار نفر در خرم آباد زیر سقف های لرزان زندگی می کنند.

رضا حیدری امروز ۱۴ آذرماه در جلسه عبرت آموزی زلزله بم که در سالن اجتماعات راه و شهرسازی لرستان و کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: در دستورات رئیس جمهور: نوسازی بافت های فرسوده یکی از این موارد است. وظایف اولویت دار و فوری

وی افزود: با توجه به اینکه ایران یکی از ده کشور آسیب پذیر جهان است و 90 درصد جمعیت کشور در معرض بلایای طبیعی هستند، می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که شرکت بازسازی شهر به بمب دیگری تبدیل نشود. در هر کجای ایران.”

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: 2 میلیون و 700 هزار نفر در ایران زیر سقف های لرزان زندگی می کنند.

شهرهای درود، بروجرد و خرم آباد نیز از این زلزله در امان نماندند، هرچند تقصیر آن دشت سیلاهور بود.

حیدری در مناطقی که هدف شرکت بهسازی شهری ایران مقاوم سازی، مرمت و افزایش مقاوم سازی این ساختمان ها است، تصریح کرد: متاسفانه در لرستان شهرهای دورود، بروجرد و خرم آباد علیرغم وقوع زلزله بدون زلزله نبودند. وجود دشت سیلاهور.

وی گفت: موضوع نوسازی در حوزه های هدف «بازآفرینی ایران» نباید در صلاحیت وزارت راه و شهرسازی باشد، بلکه شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی و مردم باید به صورت چندجانبه همکاری کنند.

بسته تشویقی شورای عالی معماری و شهرسازی

نماینده شرکت نوسازی شهری ایران گفت: برای پیشبرد این اهداف متولیان باید بسته تشویقی در نظر بگیرند، خوشبختانه شورای عالی معماری و شهرسازی بسته هایی را برای شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی و راهداری و شهرسازی استان ها در نظر گرفته است. . در صورت همکاری با متقاضیان، مردم تشویق می شوند و می توانند بازسازی خانه های خود را به پایان برسانند.

حیدری با بیان اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی موضوع پرداخت وام تعمیرات به ساکنان و سازندگان بافت های فرسوده را مورد توجه قرار داد، گفت: این وام بدون سپرده است و بانک ها باید با مردم همکاری کنند، متاسفانه تاکنون بانک ها همکاری لازم را داشته اند. . با مردم و وزارت راه خوب است و شهرسازی انجام نشد، افزود: همچنین ودیعه اسکان موقت برای دوره تعمیر به مبلغ 60 میلیون تومان با بازپرداخت 36 ماهه در نظر گرفته شد. بازسازی بافت فرسوده که نیاز به همکاری بانک ها نیز دارد.

وی گفت: تخفیف پروانه ساختمانی یکی از بسته های تشویقی است که شهرداری های شهرستان های استان باید در کمتر از یک ماه پروانه صادر کنند و تخفیف های خوب 50 تا 100 درصدی را به متقاضیان ارائه کنند.

سخنگوی شرکت نوسازی شهری ایران افزایش تراکم ساختمانی، تسهیل پارکینگ و ضوابط معماری را از دیگر مفاد بسته تشویقی شورای عالی معماری و شهرسازی عنوان کرد و به دستگاه های خدمات رسان گفت: اگر کسی بخواهد منتظریم. شکستن ساختار و استفاده از انشعابات قدیمی بر اساس ماده ۱۱ قانون حمایت از احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده، می‌توان از انشعابات قدیمی استفاده کرد و همکاری‌های لازم بین دستگاه‌های خدمات‌دهنده وجود داشت و در غیر این صورت. در صورت امکان استفاده از شعب قدیمی، این تسهیلات بدون صف و با تخفیف در خدمت متقاضیان باشد. .

1401 ماده «ک» قانون بودجه 11 تبصره

حیدری با بیان اینکه فرم جیم در ادارات به شدت رعایت می شود، اما راه و شهرسازی همکاری خوبی با متقاضیان دارد، افزود: اقامت 5 ساله، تخفیف سازمان نظام مهندسی و استقرار کاربری انتفاعی. وی گفت: یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در این زمینه می‌تواند برای اهداف ما مورد توجه قرار گیرد، موضوع بند «ک» تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ است که بر اساس آن وزارتخانه اداره بزرگراه و شهرسازی به سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل از سال 2014 ایجاد شده بودند، اجازه استفاده از زمین‌های خود را با اولویت داده است. در مالکیت افراد خصوصی است، کارهای ساختمانی بر اساس نقشه های مصوب شهری در حال انجام است و هم اکنون در حال بهره برداری است. به صاحبان تحویل داده شد.

وی گفت: حتی برای املاک واقفان نیز تمهیداتی اندیشیده شده تا متقاضی بتواند با مجوز اداره وقف از وام و تسهیلات بهره مند شود.

خرم آباد حدود 500 هکتار بافت شهری غیرمولد دارد

نماینده شرکت نوسازی شهری ایران گفت: حدود 500 هکتار بافت شهری ناکارآمد در شهرهای لرستان به ویژه خرم آباد وجود دارد.

حیدری افزود: در این 500 هکتار بافت ناکارآمد شهری 26 هزار و 497 خانوار با 87 هزار و 589 نفر زندگی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این افراد به نوعی زیر سقف می لرزند و باید تدابیر ویژه ای برای آنها اتخاذ شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا