اقتصادی

واردات زغال‌سنگ روسیه به چین رکورد زد!

واردات زغال سنگ چین از روسیه با 14 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل در ژوئیه به بالاترین حد در حداقل 5 سال اخیر رسید، زیرا چین زغال سنگ ارزان تری خرید و کشورهای غربی به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، محموله های روسیه را کاهش دادند.

به گزارش پرتال پارسی، داده های اداره کل گمرک نشان می دهد چین در ماه گذشته 7.42 میلیون تن زغال سنگ از روسیه وارد کرده است. این آمار مقایسه ای با 6.12 میلیون تن در ژوئن و 6.49 میلیون تن در جولای 2021، بالاترین رقم ماهانه از زمان آغاز آن در سال 2017 بود.

پس از حمله فوریه اتحادیه اروپا به زغال سنگ روسیه، که در 11 اوت اجرایی شد، کشورهای غربی از ارسال کشتی به روسیه برای کاهش درآمد انرژی کرملین اجتناب کردند. این ممنوعیت روسیه را مجبور به فروش با تخفیف های هنگفت و هدف قرار دادن خریدارانی مانند چین و هند کرد.

زغال سنگ حرارتی روسیه با ارزش حرارتی 5500 کیلوکالری در پایان ماه جولای حدود 150 دلار در هر تن بر اساس هزینه و حمل و نقل فروخته شد، در حالی که در بندر نیوکاسل استرالیا بیش از 210 دلار در هر تن زغال سنگ با همان کیفیت فروخته می شود.

برخی از تاجران چینی انتظار دارند در سه ماهه چهارم، زمانی که شرکت های برق در شمال چین برای فصل گرمایش زمستانی انبار می کنند، زغال سنگ روسیه بیشتری وارد چین شود.

محموله‌های زغال‌سنگ اندونزی که عمدتاً زغال‌سنگ ارزان و بی‌کیفیت با ارزش حرارتی کم 3800 کیلوکالری است، در مجموع 11.7 میلیون تن بوده است. این میزان نسبت به خردادماه 22 درصد افزایش و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است. چین در ماه های اخیر با افزایش تولید داخلی، واردات کلی زغال سنگ را کاهش داده است.

رویترز گزارش داد که نیروگاه های برق در جنوب چین در ماه آگوست قیمت زغال سنگ اندونزی را افزایش دادند زیرا این زغال سنگ از زغال سنگ داخلی ارزان تر شد و تقاضا برای تولید برق با سوخت زغال سنگ در میان موج گرمای بی سابقه افزایش یافت.

داده های گمرک چین نشان می دهد که محموله های زغال سنگ از استرالیا در ماه جولای صفر بوده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا