استان ها

معطلی تعداد زیادی لایحه در شورای شهر کرمانشاه/خدمت به مردم مختل شده است

به گزارش خبرنگار پرتال پارسی کرمانشاه، محمدطیب‌ صحرایی عصر امروز چهارشنبه (۱۵آذرماه) در نشست خبری استاندار و معاونان با خبرنگاران کرمانشاه که در سالن شهید سلیمانی استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: از سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۰ تا به حال اقدامات مهمی انجام شده، اما برخی طرح‌های کلان و راهبردی آن سفر مورد اهتمام جدی نبوده است.

وی افزود: سفرهای مقام معظم رهبری یک پیشینه کارشناسی دارد و هدف ایشان توازن و تعادل در جامعه است، نگاه ایشان راهبردی و نتیجه آن اهتمام مجریان و تحقق این دیدگاه‌ها خواهد بود.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: قسمتی از تحقق سامانه گرمسیری انجام شده و برخی از مناطق استان که دارای مناطق کم‌اثر هستند با پیگیری مقام معظم رهبری از یک منبع آبی بسیار موثر برای رشد کشاورزی و ملحقات آن استفاده می‌کنند.

صحرایی بیان کرد: از طرح ویژه پروژه پالایشگاه آناهیتا کنگاور ۱۲ سال می‌گذرد، این طرح در مصوبات سفر بوده و با پیگیری‌های مفصل و رایزنی‌ها در ابعاد مختلف با همکاری مسئولان استانی در جلسه‌ای که دوشنبه (۱۳ آذرماه) در هیئت دولت برگزار و به امضا رسید.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی، بانک سپه به عنوان بانک عامل، وزارت نفت به عنوان وزارت تخصصی فعال در پروژه و قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان مجری طرح این طرح را به امضا رساندند.

استاندار کرمانشاه گفت: با توجه به فضای تحریمی که در کشور در خصوص بحث سوخت وجود دارد، بنزین فرآورده‌ای راهبردی برای کشور ماست و در شرایط مختلف لحاظ آن اثر مستقیمی بر ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارد.

وی بیان کرد: زمین در نظر گرفته شده برای این پالایشگاه ۵۰۰ هکتار است، سرمایه ای معادل یکصد هزار میلیارد تومان یعنی مبلغی معادل ۱۵ تا ۱۶ برابر بودجه سالانه استان در نظر گرفته شده است و طبق پیش‌بینی‌های انجام شده طی چهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

صحرایی گفت: در گام‌های نخست تولیدی به میزان ۱۵۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده است و این پالایشگاه روند اشتغال‌زایی برای هم‌استانیان از زمان ابتدای فعالیت اجرایی تا زمان بهره‌برداری خواهد داشت.

وی در خصوص «شرکت پروژه سوخت سبز» عنوان کرد: نخستین نمونه کشور بیواتانول توسط استان کرمانشاه ارائه شده و طی ۲ روز متوالی ۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان سهام آن خریداری شده است؛ همچنین پتروشیمی کرمانشاه به زودی جذب همکار را آغاز خواهد کرد.

استاندار کرمانشاه در خصوص سایر پروژه ها گفت: بازسازی بافت‌های فرسوده، تکمیل تقاطع سه راه قزانچی، تکمیل کیفیت راه آهن کرمانشاه، جوانی جمعیت، نهضت ملی مسکن و فرودگاه کرمانشاه در دست کار است.

مختل‌ شدن امور مردمی در شورای شهر کرمانشاه

صحرایی در این جلسه اظهار کرد: رضای خدا و خدمت به مردم تعهد ماست و خدمت به مردم در شهر کرمانشاه مختل شده است.

وی افزود: ۲۶ لایحه در شورای شهر معطل مانده است و این به معنی معطل ماندن مسائل مهم شهروندان است؛ ترکیبی که در کنار یکدیگر جمع شده‌اند کارگشایی لازم را برای شهر کرمانشاه ندارند.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: مردم از شورای شهر کرمانشاه توقع پشتیبانی، تسریع و کارآمدی دارند، اما با توجه به ناکارآمدی این شورا ممکن است عملکرد اعضا به انحلال شورا منجر شود و این به معنای اتمام حجت با اعضای شورای شهر است.

صحرایی در خصوص منطقه ویژه و آزاد قصرشیرین گفت: در حال حاضر یک منطقه ویژه اسلام آبادغرب را داریم و یک منطقه هم در قصرشیرین داشتیم، اکنون با وجود منطقه آزاد قصرشیرین در حال رایزنی برای جابه‌جا کردن منطقه ویژه هستیم که از منطقه آزاد استفاده بیشتری ببریم؛ با این شرایط منطقه آزاد بین مرز پرویزخان و خسروی و منطقه ویژه در پایین دست منطقه آزاد ۲ فرصت خوب برای استان خواهد بود.

وی در مورد اختلافات حقوقی بین دستگاه‌ها و افراد بیان کرد: روند خدمت رسانی به مردم نباید مختل شود و با پیگیری‌های انجام شده خللی در خدمت به مردم پیش نخواهد آمد.

استاندار کرمانشاه در خصوص آب مورد نیاز پالایشگاه آناهیتا عنوان کرد: با اقداماتی که در حوزه آب و فاضلاب انجام می‌شود نه تنها پالایشگاه آناهیتا بلکه تمامی صنعت استان در آینده از آب تصفیه شده درجه (پس‌آب) بهرهمند می شود و از آب های جاری و زیر زمینی در بخش صنعت هیچ استفاده ای نمی‌شود.

صحرایی در پاسخ به چگونگی اجرای طرح شهید زین الدین در کرمانشاه گفت: گاهی مزایای استان را با عباراتی تبدیل به معایب نکنیم، اگر از اشتغال صحبت می‌کنیم در ابعاد مختلف آن باید تلاش شود، در اشتغال‌زایی ما باید نیروهای جوان و اثرگذار به کار گرفته شوند.

صحرایی افزود: استاندار حق دارد مدیران دستگاه‌های اجرایی را انتخاب کرده و آن‌ها را به وزارت‌خانه پیشنهاد کند.

وی در خصوص اقدامات مربوط به بهسازی فرودگاه کرمانشاه بیان کرد: باند شماره ۲ به دلیل نزدیکی به برج مراقبت امکان پرواز با هواپیماهای سنگین را ندارد،‌ از طرفی تنها از صبح تا عصر امکان پرواز دارد، اقدامات مربوط به بهسازی آن در دست اقدام است.

طرح شهید زین الدین ملی و قانونی است

علی صفدری معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه در این نشست در خصوص چگونگی اجرای طرح شهید زین‌الدین بیان کرد: طرح شهید زین الدین ملی و قانونی است و بیشترین شبهه مطرح شده در مورد آن افراد بودند.

وی افزود: در خصوص لیستی که مطرح شد آن لیست به هیچ عنوان دقیق و قطعی نبود، تمامی مراحل به صورت قانونی طی شده و همچنین برای تمام وزارت‌خانه‌ها طرح‌های مختلفی با نام شهدا در نظر گرفته شده است.

صفدری ادامه داد: ۱۰ نفر با معرفی بنیاد ملی نخبگان، ۱۰ نفر با معرفی استاندار کرمانشاه و یکصد نفر از طریق آزمون سراسری در طرح شهید زین‌الدین قرار می‌گیرند.

اربعین در حوزه توسعه، آبادانی و عمران یاری‌رسان است

علی شعبانی معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری کرمانشاه در این نشست در خصوص برنامه‌ریزی ستاد اربعین اظهار کرد: برنامه‌های میان مدت و بلندمدت برای اربعین از طریق برنامه پنج ساله ابلاغ می‌شوند.

وی افزود: اربعین تاثیرات فرهنگی دارد و می‌تواند در حوزه توسعه، عمران و آبادانی کشور کمک کند؛ به همین دلیل در زمان اربعین سال گذشته، نیاز سنجی لازم برای اربعین سال آتی انجام شده است.

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: حوزه اربعین یک اقدام جمعی است و فقط مختص به اقدامات استانداری نیست، بلکه به طراحی عملیات رسانه نیاز داریم.

دکمه بازگشت به بالا