مردم به هشدارها برای جلوگیری از تکثیر پشه آئدس توجه کنند

اره |از

پرتال پارسی/گیلان فرماندار آستارا از مردم این شهرستان خواست به توصیه‌های کارشناسان حوزه بهداشت و درمان را برای جلوگیری از تکثیر و خطرهای مربوط به پشه آئدس توجه کنند.

محمدرضا شهاب‌زاده امروز (۱۹ تیر ماه) در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان مرزی بندر آستارا، اظهار کرد: یکی از نگرانی‌ها حضور این پشه در آستاراست که باید کارهای پیشگیرانه‌ درباره این گونه غیربومی انجام شود. با توجه به اینکه بیماری ناشی از گزش پشه آئدس قدرت سرایت و همه‌گیری زیادی دارد، باید اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه انجام شود.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، جمع‌آوری آب‌های سطحی و راکد و آگاهی‌رسانی به مردم با هدف کمک به پیشگیری باید مد نظر باشد تا مردم بدون برهم خوردن آرامش روانی جامعه همه در زمینه مقابله با پشه آئدس وارد عمل شوند.

او گفت: باید مراقبت‌های بهداشتی لازم براساس استانداردهای بین‌المللی بویژه در پایانه‌های مرزی این شهرستان برقرار شود.

شهاب‌زاده بیان کرد: آستارا شهرستان مرزی محسوب می‌شود و باید مراقبت لازم برای پیشگیری از ابتلای مردم و انتقال پشه‌های حامل و ناقل ویروس احتمالی از آستارا به سایر نقاط انجام شود.

فرماندار آستارا با بیان اینکه اطلاع رسانی درباره پیشگیری از بیماری پشه آئدس باید در آستارا انجام شود، گفت: باید پیشگیری‌های لازم توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان انجام شود و اطلاع‌رسانی‌ دقیق از طریق رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط انجام شود.

او با اشاره به اینکه کنترل تکثیر نشدن این پشه بسیار مهم است، افزود: آگاهی‌بخشی برای کنترل این پشه غیربومی در اداره‌ها و دیگر نهادها باید انجام شود.

به گزارش پرتال پارسی، پشه ماده گونه مهاجم آئدس در آب‌انبارها، بشکه‌ها، آب زیر کولرها، گلدان‌ها و بشقاب‌های زیرگلدان‌ها یا اشیایی که آب شیرین در آنها جمع شود، تخم‌ریزی می‌کند و نقاط نزدیک ساحل‌ها، اسکله‌ها و بندرگاه‌ها در شهرستان‌های بندری و جزیره‌ها جزو مناطق پر خطر از نظر تکثیر پشه آئدس به‌شمار می‌رود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با بیش از ۹۵ هزار نفر جمعیت در غربی‌ترین نقطه استان گیلان و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری رشت، حاشیه دریای خزر، همجوار با استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا