بین الملل

صحیفه سجادیه برگ برنده نظام در صدور انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام وافی:

صحیفه سجادیه برگ برنده نظام در صدور انقلاب اسلامی است

رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه با تأکید بر اهمیت این اثر معنوی و انسان‌ساز گفت: صحیفه سجادیه یک برگ برنده و اثر هنری جاودانه برای تمام اعصار است که می‌تواند موجب صدور انقلاب به تمام جهان شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت‌الاسلام مرتضی وافی رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه در اختتامیه سیزدهمین جشنواره شعر صحیفه سجادیه از سری برنامه‌های جشنواره «امامت و مهدویت» که با حضور امام جمعه قشم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان، جمعی از مسئولان، استادان، ائمه جمعه و جماعت اهل تسنن، جمع کثیری از شعرا، دانشجویان و دانش‌آموزان با همکاری موسسه علمی امامت و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم برگزار شد؛ صحیفه سجادیه را نخستین مجموعه علمی و پژوهشی درباره مطالعات و برنامه‌های تخصصی انسان‌شناسی و معرفتی عنوان کرد و گفت: این اثر جاودانه، سرشار از ادعیه‌های است که با تأثیرپذیری از کتاب آسمانی قرآن کریم، برای اصلاح سبک زندگی بشر و ترقی او بهترین راهنما و همدم است.

وی، بهره‌مندی از ظرفیت سرشار این اثر معنوی را مهم خواند و یادآور شد: برای ترویج اندیشه‌های امام سجاد علیه‌السلام باید با ایجاد پویش صحیفه‌خوانی، این کتاب سراسر معرفت و معنویت را بشناسیم و آن را به دیگران نیز بشناسانیم.

رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه با اشاره به رندگی سراسر مبارزه امام سجاد علیه‌السلام خاطرنشان کرد: عده‌ای گمان می‌کنند که این امام بزرگوار تمام عمر در بستر بیماری بوده و این دعا‌ها نیز حاصل و زائیده این تفکرات است؛ اما غافل از اینکه به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی «ایشان امام حماسه و جهاد است که به واسطه وسعت معرفتی و فرهنگی می‌توان آن را عصاره تفکرات اهل بیت نیز قلمداد کرد.»

صحیفه سجادیه برگ برنده نظام در صدور انقلاب اسلامی است

این متفکر دینی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۷۰ شرح به زبان‌های مختلف بر کتاب صحیفه سجادیه نوشته شده و ۶۰ اندیشمند در این باره اظهارنظر کرده‌اند؛ خواستار توجه محققان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان به این عناوین شد.

وافی تأکید کرد: این موضوعات باید در مباحث پژوهشی و دانشگاهی باید به‌عنوان یک منبع غنی علمی و یک کتاب مرجع مورد ارزیابی و مطالعه قرار گیرد تا علاوه بر اینکه جامعه از ثمرات آن بی‌بهره نماند؛ بلکه موضوع رساله‌های دانشگاهی نیز قرار بگیرد.

وی؛ دانشگاه آزاد اسلامی را یک دانشگاه پیشرو در امور فرهنگی خواند و تصریح کرد: تمام دانشگاه‌های ما باید با الگو قرار دادن دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک مرجع بزرگ علمی و پژوهشی در مسیر اشاعه فرهنگ دینی قدم بردارند و به نقش فرهنگی و اجتماعی خود به‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی آگاه باشند.

رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه با قدردانی از مسئولان برگزاری این جشنواره یادآور شد: استان هرمزگان نزدیک به ۱۲ سال است که با برگزاری کنگره امام سجاد(ع) نقش بزرگی را در شناخت اندیشه‌های این امام همام در فراز‌های صحیفه دارد و جشنواره شعر و ادبیات نیز در این حوزه می‌تواند تأثیرات عمیق تری بر اندیشه‌های جوانان ساری و جاری کند.

رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه با تأکید بر اهمیت این اثر معنوی و انسان‌ساز گفت: ادعیه‌ها و رهنمود‌های این اثر مهم آنقدر تأثیرگذار و دربرگیرنده است که یک برگ برنده و اثر هنری جاودانه برای تمام اعصار است که می‌تواند موجب صدور انقلاب به تمام جهان شود.

صحیفه سجادیه یک اثر ماندگار معنوی است

امام جمعه شهرستان قشم هم صحیفه سجادیه را یک اثر ماندگار معنوی خواند که روح الهی در آن دمیده شده و با اثرپذیری از قرآن کریم به‌عنوان کتاب سعادت بشری می‌تواند تأثیرات شگرفی را در روح جامعه بدمد و راه سعادت و خوشبختی را به بشریت نوید دهد.

حجت‌الاسلام غلامرضا حاجبی با تشریح نقش دعا در زندگی بشری یادآور شد: قرآن کریم به‌عنوان کتاب هدایت بشری است که در آن ۶۰ آیه به اثرات و برکات دعا، اشاره مستقیم کرده و این نشان از وسعت لایتناهی و تأثیر دعا بر زندگی ما انسان دارد.

این شخصیت دینی و مذهبی؛ برگزاری جشنواره شعر صحیفه را فرصتی مغتنم شمرد که در آن با نگاه جامع هنری و زبان تأثیرگذار شعر می‌توان گوشه‌هایی از فراز‌های بلند و ارزشمند این امام همام را در جامعه اشاعه و ترویج داد.

صحیفه سجادیه برگ برنده نظام در صدور انقلاب اسلامی است

حاجبی؛ نقش علمای دینی را در کنار دانشگاهیان مهم خواند و متذکر شد: باید با همدلی و برگزاری همایش‌های علمی، نشست‌های تخصصی و جشنواره‌های متنوع ادبی، هنری و فرهنگی به آشنایی بیشتر جوانان به آثار ارزشمند نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در کنار قرآن پرداخته شود تا جوانان و تمام افراد جامعه بتوانند از برکات این آثار ممتاز بی‌مانند فیض ببرند و در ترویج و اشاعه آن کوشا باشند.

وی با قدردانی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، خواستار استمرار این برنامه‌های فرهنگی شد و یادآوری کرد: دانشگاه باید با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت بالای خود؛ با مشارکت دادن، تشویق و ترغیب جوانان پرچمدار حرکت‌های فرهنگی و دینی باشند.

به گزارش آنا، سیزدهمین جشنواره شعر صحیفه سجادیه با ادای احترام به شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس و غبارروبی از گلزار شهدای دانشگاه آزاد اسلامی قشم آغاز و با سخنرانی، شعرخوانی شاعران، اجرای برنامه‌های شاد و متنوع ادامه یافت و از برگزیدگان سومین جشنواره شعر صحیفه سجادیه تجلیل شد.

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا