شرایط خروج از کشور مشمولان در محرم و اربعین اعلام شد

اربعین |از

آفتاب‌‌نیوز :

سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح شرایط خروج از کشور مشمولان در ایام محرم و اربعین حسینی (ع) پرداخت.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا با سلام و خدا قوت به سربازان که از نقطه صفر مرزی تا مرکز برای برقراری نظم و امنیت در سطح کشور حضور دارند تصریح کرد: موضوع امنیت زیر ساخت هرنوع فعالیتی است و نیرو‌های مسلح ما رسالت مهم شان تامین امنیت است چه در داخل کشور و مرز‌ها و چه در خارج از کشور؛ چراکه ایجاد بازدارندگی در دشمن بر عهده نیرو‌های مسلح است.

وی ادامه داد: سربازان عزیز ما در کنار کادر و پایور برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و تقویت بنیه دفاعی کشور نقش ارزنده‌ای دارند.

سردار مهری ادامه داد: تقویت بنیه دفاعی کشور و برقراری نظم و امنیت در حوزه انتظامی و ترافیکی سربازان نقش آفرینی می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد رزمندگان در دوران دفاع مقدس سربازان بودند به نقش سربازان در سازندگی کشور، بهداشت و درمان و جایگاه سربازان در صحنه‌های مختلف پرداخت.

مهری به تسهیلات خروج از کشور مشمولان غیر غایب برای حضور در کربلای معلی پرداخت و گفت: دانشجویان، دانش آموزان، طلاب و کسانی که در مهلت قانونی هستند بدون سپردن وثیقه می‌توانند از اول ماه محرم یعنی ۱۷ تیرماه تا پایان ماه صفر ۱۴ شهریور بدون سپردن وثیقه به قصد زیارت عتبات استفاده کنند ان هم به صورت سامانه‌ای درخواست خروج از کشور را داشته و ثبت کنند.

وی گفت: متقاضیان قبل از خروج از کشور و رسیدن به مرز از طریق سامانه سخا ثبت درخواست خروج خود را ثبت کنند..

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا تصریح کرد: متولدین ۱۳۸۵ که قصد خروج و سفر به عتبات دارند نیتزی به ثبت درخواست ندارند از طریق پلیس من یا پلیس+۱۰ درخواست گذرنامه کنند. 

وی به سربازان در حین خدمت اشاره وبیان داشت: سربازان به یگان خود مراجعه کنند؛ چراکه سامانه جدایی در مرز تسکیل شده و می‌توانند در این سفر معنوی شرکت کنند.

سردار مهری در ادامه به مشکلات احتمالی در ثبت نام در سامانه اشاره و بیان داشت: اگر در داخل سامانه برای درخواست افراد جواب مثبتی نبود احتمالا سال گذشته این افراد حین ورود به کشور در سامانه گذرنامه ورودشان ثبت نشده و باید به وظیفه عمومی شهرستان خود مراجعه کنند تا مشکل حل شود.

وی افزود:مشمولان غایب به مرز‌ها مراجعه نکنند چرا که طبق قانون اجازه خروج ندارند و باید وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف کنند؛ پس به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

سردار مهری تاکید کرد: مشمولان حتی با برگ اعزام و در حین خدمت هم با هماهنگی می‌توانند به زیارت عتبات در اربعین بروند.

وی افزود:اگر طلاب، دانش آموزان و دانشجویان معافیت تحصیلی‌شان تایید نشده گواهی خود را از مرکز مربوطه دریافت و به نظام وظیفه ارائه دهند تا اگر مشکلی است مرتفع شود.

سردار مهری به متقاضیان شرکت در پیاده‌روی اربعین را دارند توصیه کرد: از همین حالا ثبت نام خود را ثبت کنند.

وی افزود: در سال گذشته ۱۲۰ هزار نفر از طلاب، دانش آموزان و دانشجویان با دریافت مجوز توانستند در راهپیمایی اربعین شرکت کنند

سردار مهری در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت سربازی برخی از ورزشکاران از جمله سامان قدوس و … با توجه به اتمام توافق موجود بین ستادکل با وزارت ورزش ادامه داد: طبق توافق وزارت ورزش و ستادکل و تجزیه و تحلیل شرایط موجود سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال از معافیت ورزشی استفاده می‌کردند که تا اول مرداد ماه این توافق تمام می‌شود؛ در این بین برخی افراد که دارای معافیت تحصیلی هستند مشکلی ندارند و برای بقیه در تربیت بدنی و نیروی انسانی ستادکل قرار است جلسه‌ای برگزار شده و در قالب برخی از مقررات برای این افراد تصمیم گیری شود.

وی گفت: کفالت و کسر خدمت‌ها مثل قبل برقرار است.

سردار مهری با بیان اینکه مدت خدمت سربازی طبق قانون ۲۴ ماه است تصریح کرد: با ابلاغ ستاد کل مدت خدمت سربازی از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه کاهش پیدا کرده است؛ اما بر اساس شرایط جغرافیایی کشور خدمت سربازی ۱۴ ماهه در برخی مناطق مرزی و ۱۵ ماهه و غیر بومی ۱۸ ماهه هستند و بومی‌ها ۲۱ ماه خدمت می‌کنند. 

وی ادامه داد: افرادی که دارای ۴۰ سال سن و دارای ۳ فرزند هستند از خدمت سربازی معاف هستند چه مشمول غایب بوده و چه غیر غایب.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا تصریح کرد: یکی از اقدامات خوب، موضوع مهارت آموزی شغلی سربازان در حین خدمت است و برای کلیه سربازان کلاس‌های مهارت آموزی شغلی برگزار می‌شود تا هر سرباز یک مهارت را یاد بگیرد.

وی به اعطای وام اشتغال به سربازان ماهر منقضی خدمت پرداخت و گفت: از سال گذشته برای ۱۲۹۰۰ نفر پرونده تشکیل شده تا برای دریافت وام اشتغال مراحل را طی کنند.

سردار مهری خاطرنشان کرد: برای تمام سربازان در حین خدمت این کلاس‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: کسانی که در ثبت‌نام خود در سامانه برای دریافت تسهیلات اشتغال مشکل داشتند می‌توانند تا ۲۸ تیرماه مجددا در سامانه درخواست خود را ثبت کنند.

 

سردار مهری ادامه داد: در برنامه هفتم معافیت مشمولان غیرغایب بالای ۳۵ سال و دارای دو فرزند در شرف ابلاغ از سوی ستادکل نیرو‌های مسلح است.

وی ادامه داد: مورد دیگر مجوز ادامه تحصیل مشمولان دیپلم و کاردانی است که می‌خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند، که در حال تهیه دستورالعمل هستند.

وی افزود: طبق قانون افراد ذکور تا ۲۰ سالگی اگر معافیت تحصیلی دارند اشکالی ندارد.

دکمه بازگشت به بالا