سوپر ماریو به خاطرات پیوست + عکس

آفتاب‌‌نیوز :

ماریو زاگالو پر افتخار‌ترین بازیکن – مربی جام جهانی فوتبال در ۹۲ سالگی درگذشت. او در جام‌های جهانی ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ به عنوان بازیکن و در ۱۹۷۰ بعنوان سرمربی و در ۱۹۹۴ به عنوان دستیار توانست قهرمانی جهان را بدست آورد.

زاگالو با قهرمان کردن برزیل در جام ۱۹۷۰ اولین کسی شد که هم به عنوان مربی و هم به عنوان بازیکن موفق به قهرمانی در جام جهانی شده است.

وی پرافتخارین بازیکن – مربی جهان به شمار می‌رود، چرا که در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ به عنوان بازیکن و در سال ۱۹۷۰ به عنوان سرمربی برزیل و در سال ۱۹۹۴ به عنوان کمک مربی (دستیار کارلوس آلبرتو پریرا) برنده جام جهانی شد. 

زاگالو در جام جهانی ۱۹۹۸ هم به عنوان سرمربی تا پای کسب جام جهانی پیش رفت، اما در فینال ۳ بر صفر مغلوب فرانسه شدند تا دیدیه دشان جام را بالای سر ببرد و مانع دومین قهرمانی پیاپی برزیل با کاپیتانی دونگا شود!

بعد‌ها بکن باوئر هم به این افتخار نایل شد، البته ستاره بی بدیل فوتبال آلمان تنها در جام جهانی ۱۹۷۴ به عنوان کاپیتان و در سال ۱۹۹۰ به عنوان سرمربی همراه تیم آلمان قهرمان جام جهانی شد. وی در جام جهانی ۱۹۸۶ هم به عنوان سرمربی نایب قهرمان جهان شد.

ماریو زاگالوی ۹۲ ساله متولد ۱۹۳۱ بود و خیلی دیر به تیم ملی برزیل رسید. وی که به عنوان مهاجم گوش چپ بازی می‌کرد در ۲۷ سالگی اولین بازی ملی را انجام داد و در طول ۶ سال بازی برای طلایی پوشان ۳۳ بار به میدان رفت و ۵ گل به ثمر رساند. 

اما پس از دوران بازی و کسب دو قهرمانی جهان (۱۹۵۸ و ۱۹۶۲) به مربیگری روی آورد و با دو قهرمانی جهان به عنوان سرمربی (۱۹۷۰) و مربی (۱۹۹۴) و یک نایب قهرمانی به عنوان سرمربی (۱۹۹۸) یک نام ماندگار در جهان فوتبال شد.

وی از یک نظر هم استثناء است چرا که دو جام قهرمانی متفاوت به دست آورده است؛ یک جام ژول ریمه و یک جام جهانی که در عکس به خوبی مشخص است.

سوپر ماریو به خاطرات پیوست + عکس

دکمه بازگشت به بالا