فرهنگ و هنر

روند افزایشیِ ورورد گردشگر به اصفهان ادامه دارد

پرتال پارسی/اصفهان در هفتۀ نخست نوروز ۱۴۰۳ و در استان اصفهان، میدان نقش‌جهان، محور زاینده‌رود، باغ فین کاشان، کاخ‌موزۀ چهلستون و مجموعۀ کاخ عالی‌قاپو، بیشترین گردشگر را به خود جذب کرده‌اند.

شهرام امیری، مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در گفت‌وگو با پرتال پارسی ضمن اشاره به اینکه در هفتۀ نخست تعطیلات نوروزی حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گردشگر به مرزهای استان اصفهان وارد شده‌اند، اظهار کرد: آمار گردشگرانی که در استان اصفهان اقامت کرده‌اند از مرز یک‌میلیون نفر گذشته است. از این رقم، حدود ۶۰درصد آن به اقامت در شهر اصفهان و مابقی نیز به ۲۷ شهرستان دیگر مربوط می‌شود.

او در خصوص فعالیت‌ نوروزگاه‌ها در نیمۀ ابتدایی تعطیلات نیز چنین گفت: نوروزگاه‌ها از یکم فروردین‌ماه در مجموعۀ کاخ‌موزۀ چهلستون برپا بوده، و تاکنون شهرستان‌هایی مانند خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، میمه، لنجان و اصفهان در برپایی نوروزگاه‌ها مشارکت داشته‌اند.

امیری اضافه کرد: هم‌زمان با نورزوگاه‌ها و در خلال همین آیین، گروه‌های موسیقی سنتی اصفهان نیز هنرنمایی کرده‌ و در خدمت مردم بوده‌اند. البته برنامه‌های نوازندگی فقط تا حدود ۱۲ فروردین ادامه خواهد یافت و از این تاریخ به‌دلیل تقارن با ۲۱ رمضان و ایام شهادت حضرت علی(ع) اجرای موسیقی نخواهیم داشت.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در خصوص پربازدیدکننده‌ترین اماکن و جاذبه‌های گردشگری استان نیز خاطرنشان کرد: از میان مراکزی که بلیت‌فروشی ندارند و بازدید آن‌ها بدون گرفتن مبلغ پرداختی از گردشگر در جریان است، رتبۀ اول از آنِ میدان امام یا نقش جهان است که تاکنون حدود ۴۰۰ هزار نفر از این میدان تاریخی بازدید کرده‌اند.

او همچنین دربارۀ اماکن بدون بلیت‌فروشی نیز چنین توضیح داد: پس از میدان نقش جهان، محور زاینده‌رود در همین ‌دوسه روز اخیر مملو از جمعیت شده و بسیار مورد توجه گردشگران بوده است. در واقع، می‌توان گفت پس از میدان نقش جهان، رتبۀ دوم را محور زاینده‌رود به خود اختصاص داده است. این محور که تقریباً ۱۵ کیلومتر است از پل مارنان تا پل شهرستان را در بر می‌گیرد. ضمن اینکه باید یادآور شد که نمی‌توان آمار دقیقی از بازدیدکنندگان پل‌های تاریخی و زاینده‌رود ارائه کرد، اما این تعداد، بیش از ۲۰۰هزار نفر تخمین زده می‌شود.

امیری درخصوص آن دسته از مراکز گردشگری که بازدید از آن‌ها فقط با تهیۀ بلیت ممکن است، گفت: در بین مراکز توریستی که مسافران برای ورود به آن‌ها باید بلیت خریداری کنند، رتبۀ اولِ استان اصفهان را باغ فین کاشان به خود اختصاص داده است. کاخ‌موزۀ چهلستون و مجموعۀ کاخ عالی‌قاپو نیز به ترتیب بیشترین گردشگر را تا این زمان از تعطیلات به خود جذب کرده‌اند.

او همچنین در رابطه با روند کاهش یا افزایش مسافران در روزهای اخیر یادآور شد: آمار ورود گردشگر به استان اصفهان با شروع موج دوم تعطیلات از روند افزایشی برخوردار بوده است. بهبود هوا و مخصوصاً جاری‌شدن زاینده‌رود نیز تأثیر ویژه‌ای بر جذب گردشگر و مسافر به استان داشته است. همچنین پیش‌بینی می‌کنیم که درصدی از مسافرت‌ها هم‌زمان با روزهای عیدِ ماه رمضان عملی شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تأکید کرد: امسال با توجه به هم‌زمانی ماه مبارک رمضان و تعطیلات سال نو تلاشمان بر این است که خدمات نوروزی را تا عید سعید فطر ادامه و ارائه دهیم، با این امید که مردم کشورمان از رفاه و امکانات خوبی در استان بهره‌مند شوند و روزهای خوبی سپری کنند. البته سال گذشته این برنامه در دستور کارِ ما نبود، اما امسال به روند ارائۀ خدمات تا عید رمضان مصمم هستیم.

انتهای پیام

نشر علوم هنری

با استفاده از ابزارهای زبانی، شما را به دنیای تخیل و هنر می‌برم.
دکمه بازگشت به بالا