رویدادها و حوادث

خشکسالی ایران جبران می‌شود؟

آفتاب‌‌نیوز :

با اینکه کارشناسان هواشناسی با احتیاط بیشتری درباره پیش‌بینی‌ها صحبت می‌کنند، اما براین باورند که ۲ سامانه مدیترانه‌ای از روز دوشنبه هفته جاری تا اواسط هفته آینده، بسیاری از مناطق ایران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که بارش در مناطق سردسیر و ارتفاعات به‌صورت برف پیش‌بینی می‌شود.

پس از خطا‌های پی‌درپی در پیش‌بینی بارش‌های پاییز و تجربه گرمای بی‌سابقه در زمستان، حالا کارشناسان هواشناسی از جبران کم بارشی در پاییز و نیمه نخست دی‌ماه می‌گویند و معتقدند به‌دنبال نفوذ ۲سامانه بارشی در هفته اول و دوم بهمن‌ماه، برف و باران سراسر کشور را فرامی‌گیرد.

با اینکه کارشناسان هواشناسی با احتیاط بیشتری درباره پیش‌بینی‌ها صحبت می‌کنند، اما براین باورند که ۲ سامانه مدیترانه‌ای از روز دوشنبه هفته جاری تا اواسط هفته آینده، بسیاری از مناطق ایران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که بارش در مناطق سردسیر و ارتفاعات به‌صورت برف پیش‌بینی می‌شود. تهران هم از هر دو سامانه بارشی مدیترانه‌ای بارش‌های نسبتا خوبی را دشت می‌کند که بارش در ارتفاعات و شمال پایتخت به‌صورت برف خواهد بود.

تأثیر جریان‌های قطبی بر بارش ایران

یک کارشناس مستقل هواشناسی درباره ورود سامانه‌های بارشی به ایران در هفته پیش رو، گفت: «نخستین سامانه بارشی مدیترانه اواخر دوشنبه از جنوب غرب وارد ایران می‌شود و شمال و شمال غربی و نیمه شمالی کشور را دربرمی‌گیرد. این سامانه برخلاف موج بارشی هفته قبل، به‌احتمال زیاد به خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی هم می‌رسد و در این مناطق شاهد بارش برف و باران خواهیم بود.»

محمدرضا جاویدی افزود: «بعد از ۳ روز فعالیت سامانه نخست، موج دوم مدیترانه‌ای باز هم از شمال غرب وارد می‌شود و این بار مناطق وسیع‌تری از کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. البته هرچه به زمان ورود سامانه‌ها نزدیک‌تر شویم پیش‌بینی‌ها از فعالیت و میزان بارش دقیق‌تر است. درصورت عمیق‌تر شدن جریان‌های قطبی روی شمال دریای سرخ، رطوبت بیشتری از دریای سرخ به دل سامانه‌ها تزریق می‌شود و این موضوع بر بارش‌ها تأثیرگذار است.»

بارش برف تا سه متر

او ادامه داد: نخستین موج بارشی بهمن‌ماه شمال غرب، غرب و غرب سواحل خزر را دربرمی‌گیرد و تا اواخر هفته بارش‌های خوبی را نصیب منطقه می‌کند. پیش‌بینی می‌شود در مناطق مستعد یعنی ارتفاعات استان‌های اردبیل، کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ارتفاع برف به ۳ متر هم برسد. دومین سامانه بارشی بهمن‌ماه از اواخر روز جمعه از شمال غرب وارد ایران می‌شود و طبق پیش‌بینی‌ها این سامانه قدرت بیشتری نسبت به سامانه نخست دارد و اکثر نقاط به جز جنوب شرق حتی برای ساعات کوتاه بارش دشت می‌کنند.

نقشه تاثیر دو سامانه مدیترانه‌ای بر شهر‌های ایران

خشکسالی ایران جبران می‌شود؟

تیم تحریریه مقالات حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در تحلیل و پیش‌بینی رویدادها هستم. توانایی بررسی روند و رخدادهای آینده را دارم و بر اساس آن به خوانندگان پیشنهادهایی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا