بین الملل

حمله به عراق و سوریه‌؛ نمایش انتخاباتی آمریکا

کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: حمله آمریکا به مواضعی در سوریه و عراق بیشتر اقدامی نمایشی و یک شو بود تا بتوانند پاسخی برای افکار عمومی و کنگره داشته باشند.

به گزارش پرتال پارسی، ستاد فرماندهی تروریستی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) بامداد شنبه اعلام کرد که برای پاسخ به کشته شدن سه نظامی آمریکایی در حمله هفته گذشته به پایگاه این کشور در اردن، مواضعی را در سوریه و عراق هدف قرار داد.

 در همین رابطه بایدن رئیس‌جمهور آمریکا طی بیانیه‌ای اظهار داشت که  «به دستور من، نیروهای آمریکایی به اهدافی در تأسیسات عراق و سوریه حمله کردند و این حملات برای مدت زمانی ادامه خواهد یافت».

وی همچنین مدعی شد: آمریکا به دنبال جنگ در خاورمیانه یا هیچ جای دیگر جهان نیست.

«اصغر زارعی» در گفت‌وگو با پرتال پارسی در تحلیل خود از حمله آمریکا به مواضعی در سوریه و عراق اظهار داشت: تداوم حملات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه و ناکامی این رژیم در رسیدن به دستاوردهای اعلامی از جمله نابودی حماس و آزادسازی اسرا که با گذشت بیش از سه ماه هیچ کدام از این اهداف محقق نشد و چه بسا خسارات سنگینی به رژیم صهیونیستی به لحاظ اقتصادی، تلفات نیروی انسانی و تجهیزات نظامی  وارد شد. همچنین از لحاظ وضعیت عمومی جامعه که در حال انفجار است فشارهای شدیدی به رژیم صهیونیستی وجود دارد.

وی تصریح کرد: همچنین  بخش قابل توجهی از نیروهای خارجی که در اراضی اشغالی وجود داشتند خارج شده‌اند و نیروی کار کاهش یافته، علاوه بر این ورود گردشگر به سرزمین‌های اشغالی نیز به صفر رسیده و مهاجرت معکوسی که انتظار داشتند در میان فلسطینیان اتفاق افتد در سرزمین‌های اشغالی در حال انجام است. همچنین ۷۰ تا ۸۰ هزار شهرک نشین از سرزمین‌های اشغالی به دلیل حملات حزب الله مجبور شدند به مناطق امن کوچ کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: در عرصه بین‌المللی می‌بینیم که انزجار از رژیم صهیونیستی بیشتر و تشدید می‌شود و حکم دادگاه لاهه در پی شکایت آفریقای جنوبی نیز اتفاقی بی‌سابقه بود. از سوی دیگر شاهد محاصره دریایی رژیم صهیونیستی هستیم و توان و قدرت نیروهای یمن در این منطقه و نیز شکست ائتلاف دریایی آمریکایی‌ها به شدت این رژیم را تحت فشار قرار داده است.

زارعی همچنین بیان کرد: اتفاق اخیری که این روزها رخ می‌دهد و به عنوان یکی از راهبردهای صهیونیست‌ها دنبال می‌شود، این است که آمریکایی‌ها اصلی‌ترین حامی خود را وارد جنگ کنند و جبهه های جنگ را گسترش دهند تا بتوانند از این طریق شرایط را به نفع خود تغییر دهند.

وی افزود: بنابراین تحولات اخیر نشان می‌دهد آمریکایی‌ها خیلی مایل نیستند خود را درگیر جنگ کنند و صرفا به عملیات‌های محدود بسنده می‌کنند. در واقع مورد اصابت قرار گرفتن یکی از پایگاه‌های سّری آمریکا در اردن که به اذعان خودشان سه نفر به هلاکت رسیدند، برای جبران این اقدام و فضاحت و تحت فشار قرار داشتن بایدن، حملاتی را در مناطقی از سوریه و عراق انجام دادند و تلاش داشتند ایران را عامل اصلی این اتفاقات معرفی کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: با توجه به پیغام های رد و بدل شده حتی بایدن و وزیر دفاع آمریکا اعلام کردند که قصد درگیری و جنگ و یا حمله به ایران را ندارند، بنابراین آنچه انجام شد اقدامی نمایشی و یک شوی انتخاباتی بود برای این که بتوانند پاسخی برای افکار عمومی خود داشته‌ باشند، اگر نه دستاورد جدیدی برای آمریکایی‌ها حاصل نشد. 

حمله به عراق و سوریه‌؛ نمایش انتخاباتی آمریکا

با توجه به اقدام آمریکایی ها، مقاومت عراق نیز در پاسخ به این تجاوزات پایگاه «عین الاسد» و سپس پایگاه «حریر» در اربیل را مورد هدف قرار داد و کاردار سفارت‌ آمریکا در بغداد را نیز احضار کرد.

همچنین وزارت دفاع سوریه حملات آمریکا به مناطقی از این کشور را محکوم کرد و آن را نشانه‌ای دیگر بر همدستی واشنگتن با گروه تروریستی داعش و تلاش برای احیای دوباره آن دانست.

اصغر زارعی همچنین اظهار داشت:  در همین ارتباط عراق و سوریه به دلیل اقدام تجاوزکارانه آمریکا به شورای امنیت شکایت کرده‌اند. حتی این مساله باعث شد تا دولت عراق جدی‌تر پیگیر مصوبه پارلمان این کشور مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی شود.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش فشارها به نیروهای آمریکایی و خسارات و تلفاتی که متحمل می‌شوند خودشان به این نتیجه رسیده‌اند که بیشتر از این توان ماندن در منطقه را ندارند. چه بایدن باشد یا ترامپ و یا هر دولتی در آمریکا روی کار آید نمی‌تواند خود را نجات دهد.

این کارشناس مسائل منطقه یادآور شد: انتخابات آمریکا در پیش است و بایدن باید حتما اقدامی انجام می‌داد تا به نوعی لابی قدرت در آمریکا که حامی صهیونیست‌ها هستند را متقاعد کند. بنابراین درک و شناخت درست از شرایط منطقه باعث می‌شود تصمیمات درستی بگیرند و حتی کاخ سفید به این نتیجه رسیده در منطقه نباید بیش‌تر از این هزینه کند. 

حمله به عراق و سوریه‌؛ نمایش انتخاباتی آمریکا

زارعی همچنین گفت: در نتیجه افزایش فشارها و تلفات آمریکا به نتانیاهو و صهیونیست ها فشار می‌آورد که شهرک نشین ها وارد درگیری نشوند، حمله مسلحانه جو را بدتر می‌کند، لذا فشار به رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا بیشتر است، تلاش می‌کنند تا جنگ پایان یابد و آتش بس برقرار شود.

 انتهای پیام

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا