اقتصادی

حذف ارز ۴۲۰۰ از حقوق ورودی کلید خورد

با ابلاغ قانون بودجه 1401 به گمرک ایران، دستور حذف نرخ 4200 تومان از محاسبه حقوق ورودی و تغییر نرخ ارز حاشیه بازار صادر شد.

به گزارش پرتال پارسی، با ابلاغ قانون بودجه امسال رئیس جمهور، گمرک ایران نیز دست به تغییراتی از همه مهمتر زده است. نوسانات نرخ ارز در محاسبه ورودیه قرارداد؛ نرخ 4200 به تعرفه سامانه ETS نزدیک به بازار افزایش می یابد که طی آن مالیات بر ارزش افزوده با نرخ جدید محاسبه می شود.

1401 بر اساس بند 1 (ه) جزء 1 تبصره 7 قانون بودجه، نرخ ارز برآوردی ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در کلیه موارد از جمله بر اساس نرخ ارز اعلام شده توسط مرکز تعیین می شود. بانک هنگام محاسبه حقوق ورودی. ماده (14) سامانه مبادلات الکترونیکی (ETS) یک مورد گمرکی است.

با این حال، مکاتبه 13 فروردین وکیلی – مدیر کل واردات گمرک – باقری پور – مدیر کل معاونت فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی – با اشاره به الزام قانون بودجه مبنی بر استفاده از نرخ ETS در سامانه یکپارچه گمرکی برای محاسبه ارزش گمرکی کالا، طبق توافق و مکاتبات با بانک مرکزی در سال گذشته و تعهدات و بار مالی آن بر دوش سازمان مالی، اتخاذ تدابیر عاجل برای اجرای قانون بودجه در تبصره 7.

بر اساس این گزارش، قرار است عوارض گمرکی درآمدهای دولت از محل عوارض گمرکی به بودجه از 4200 به نرخ حاشیه بازار افزایش یابد، اما با توجه به افزایش قیمت ها، عوارض گمرکی و سود بازرگانی به دلیل تاثیر تورم بر کالاهای وارداتی شامل می شود. واردات آن تمام شده است، سود تجارت توسط وزارت صلح تعدیل می شود تا برخی از اثرات تورمی ناتمام را پوشش دهد.

این در حالی است که قانون بودجه کل سال را شامل می شود، بنابراین از ابتدای سال جاری برای کالاهای پالایشی و بر اساس ضوابط سال گذشته، صاحبان کالا تعهد لازم را برای دریافت مابه التفاوت تعرفه پس از تعیین آن داشته اند. قانون بودجه پرداخت را با خلاصه ارقام سال نو اعمال می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا