بین الملل

«جِنین»، کانون مقاومت مسلحانه در کرانه باختری

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آنلاین پرتال پارسی، اردوگاه «جنین» در غرب شهر جنین در شمال کرانه باختری این روزها و هفته ها به کابوسی برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. این اردوگاه مانند سایر شهرهای کرانه باختری نه سنگ پرتاب می کند و نه با چاقو حمله می کند، بلکه با سلاح گرم به سوی صهیونیست ها شلیک می کند. می توان گفت که این بذر در حال تبدیل شدن به مرکز مقاومت مسلحانه و دیگر غزه در شمال کرانه باختری است.

هیچ جای دیگری در کرانه باختری به اندازه جنین مستعد عملیات نظامی علیه صهیونیست ها نیست. بسیاری از جوانان در انظار عمومی اسلحه در دست دارند.

علاوه بر حماس و جهاد اسلامی، گروه‌های مقاومت فلسطینی حامیان و اعضای جوان زیادی در این اردوگاه دارند که اخیراً یک گروه شبه‌نظامی جدید به نام گردان جنینی راه‌اندازی کرده و تهدید به حملات تلافی جویانه در تل‌آویو کرده است.

گردان جنین در مارس سال گذشته اعلام کرد که دیگر صهیونیست ها در امنیت نیستند و همه آنها مورد حمله جوانان گردان جنین قرار خواهند گرفت. ناظران بر این باورند که این اردوگاه به بزرگترین تهدید برای صهیونیست ها در کرانه باختری تبدیل شده است و هر لحظه ممکن است درگیری های گسترده ای رخ دهد.

این روزها مکرر خبرهایی مبنی بر شهادت فلسطینیان با جنین و یا عملیات استشهادی و درگیری با نیروهای صهیونیست و یا حمله صهیونیست ها به این اردوگاه به گوش می رسد. یک نوجوان 17 ساله فلسطینی به نام محمد حسین ذکرنا صبح امروز در بیمارستان به شهادت رسید. وی روز یکشنبه به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست کشته شد. در همین روز سه فلسطینی در مناطق مختلف کرانه باختری از جمله جنین کشته و 11 نفر دیگر زخمی شدند.

همانند سایر شهرهای کرانه باختری، هیچ گزارشی مبنی بر پرتاب سنگ یا چاقو در اردوگاه جنین گزارش نشده است، اما جوانان اردوگاه به سوی صهیونیست ها آتش گشوده اند.

نیروهای رژیم صبح روز یکشنبه نیز وارد قسمت شرقی اردوگاه جنین شدند و حداقل سه نفر را دستگیر و ربودند. فعالان صهیونیست می گویند فلسطینیان ساکن در سرزمین های اشغالی در سال 1948 از ورود و خروج پیاده یا با خودرو به این کشور منع شده اند.

حملات و دستگیری ها پس از آن تشدید شد که رعد فتحی حازم 29 ساله فلسطینی از اردوگاه جنین پنج شنبه شب عملیات چریکی را در خیابان دسنگوف، یکی از خیابان های اصلی تل آویو انجام داد و سه صهیونیست را به هلاکت رساند. ، 9 نفر دیگر مجروح شدند. مردم. در ادامه این عملیات ارتش رژیم صهیونیستی برای دستگیری جنین به جنین حمله کرد و در درگیری مسلحانه جوانان فلسطینی با یک جوان فلسطینی به نام احمد الساعدی به شهادت رسید.

نظامیان صهیونیست چهارشنبه گذشته در حالی که با تانک و خودرو برای دستگیری عمر الجابری رهبر جهاد اسلامی فلسطین وارد اردوگاه جنین می شدند، با مقاومت و تیراندازی جوانان فلسطینی مواجه شدند اما نتوانستند الجابری را دستگیر کنند. در جریان درگیری روز دوشنبه نیروهای صهیونیستی با جوانان فلسطینی در اردوگاه جنین، چهار تن از اعضای جنبش مقاومت به شهادت رسیدند.

اقدامات جوانان فلسطینی ساکن در اردوگاه جنین پس از اعلام آمادگی گردان مقاومت جنین که در اردوگاه جنین واقع در شمال غربی کرانه باختری با حضور چند گروه فلسطینی فعال بود شدت گرفت. 4 مارس 2010. رژیم صهیونیستی اعلام می کند.

همه این حملات، که به برخی از آنها اشاره شده است، مقامات امنیتی تل آویو را بر آن داشت تا مانند سال 2002، عملیات نظامی ویژه در جنین را در نظر بگیرند. در همین رابطه امیر بارلیو وزیر امنیت داخلی رژیم اسرائیل گفت که سرویس های امنیتی این رژیم در حال بررسی عملیاتی در شهر جنین مانند عملیات «دیوار دفاعی» در غرب هستند. بانک 2002

بذر، غزه دیگری در شمال غربی

کمپ جنین در ساحل غربی در سال 1953 به عنوان دومین کمپ بزرگ در ساحل غربی ساخته شد و 47.3 هکتار مساحت دارد و حدود 27000 نفر جمعیت دارد. اکثر ساکنان اردوگاه ابتدا در سال 1948 به منطقه الکرمل در اطراف حیفا گریختند.

نام این اردوگاه اولین بار در سال 2002 با رژیم اسرائیل در کرانه باختری طنین انداز شد و مقاومت اردوگاه در برابر مهاجمان برای اولین بار دیده شد.

وزارت کشور تل آویو از احتمال انجام عملیات های گسترده ای مانند عملیات سال 2002 در کمپ جنین خبر داده است.

عبدالباسط عود، جوان فلسطینی اهل تولکرم، یکشنبه عید پاک در جریان انتفاضه دوم (انتفاضه الاقصی) خود را در هتل باراک در نتانیا منفجر کرد که در نتیجه آن 30 صهیونیست کشته و 146 نفر دیگر زخمی شدند. پس از این عملیات، رژیم صهیونیستی از 29 مارس تا 10 می 2002 عملیاتی را با عنوان “دیوار دفاعی” در شهرهای کرانه باختری آغاز کرد. یکی از مناطق هدف اصلی اردوگاه جنینی بود.

از این رو، از 3 آوریل تا 18 آوریل 2002، هزاران نیروی صهیونیست ابتدا اردوگاه را محاصره کردند و تمامی ورودی ها و خروجی ها را مسدود کردند، سپس با تانک، ترابری، هلیکوپتر و بولدوزر به اردوگاه حمله کردند. یک سوم خانه ها و زیرساخت ها نیز ویران خواهد شد. تمام واکنش به کوفی عنان دبیرکل وقت سازمان ملل متحد دستور وی برای تشکیل کمیته حقیقت یاب بود که با وجود فشارها و اعتراضات رژیم صهیونیستی نتوانست این تیم را تشکیل دهد.

اعدام های صحرایی و کشتار غیرنظامیان و دفن آنها در خیابان ها و تخریب خانه ها با بولدوزر و همچنین جلوگیری از اعزام بیماران و مجروحان به بیمارستان های خارج از کمپ از جمله عکاسان و خبرنگاران این اردوگاه است. رسانه.


وضعیت در کمپ بذر یک روز پس از پایان درگیری، کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) گزارش داد که زلزله شدیدی اردوگاه را لرزانده است.


درگیری های جنینی، آوریل 2002


صهیونیست ها جسد یک سرباز را حمل می کنند.

پس از فرار شش زندانی فلسطینی از زندان جالبوا در سپتامبر 2021، اردوگاه جنین 20 سال بعد دوباره بالا گرفت و گروه های مقاومت مسلح آمادگی خود را برای حمایت از زندانیان فراری اعلام کردند. گروه های فلسطینی در این اردوگاه از جمله شاخه نظامی فتح، حماس و جهاد اسلامی نیز یک «اتاق عملیات مشترک» ایجاد کرده اند.

چند هفته بعد دوباره اسرا دستگیر شدند و این بار صهیونیست ها برای پاکسازی اردوگاه وارد رحم شدند و تاکنون درگیری های زیادی بین نیروهای مقاومت و صهیونیست ها رخ داده است.

صهیونیست ها اکنون از احتمال عملیات نظامی گسترده در جنین برای از بین بردن هرگونه مقاومت مسلحانه در کرانه باختری صحبت می کنند. با این حال، عاملان تجاوز گسترده به کودکان در سال 2002 اکنون جوان و مصمم به مبارزه هستند.

ریاض ابوود، فعال اردوگاه جنین، گفت که در صورت حمله به خبرگزاری آناتولی، نبرد سنگینی رخ خواهد داد و جوانان این اردوگاه کاملاً آماده هستند. به گفته وی، گروه های فلسطینی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و در عین حال روابط عمیقی با گروه های مقاومت ساکنان اردوگاه دارند.

اسامه الحرب، رهبر جهاد اسلامی فلسطین در اردوگاه جنین در مصاحبه با سایت فلسطینی الیوم گفت: جوانان امروز در اردوگاه فرزندان شهدا و مجروحانی هستند که در درگیری های سال 2002 شرکت کردند. . بسیاری از آنها یک یا چند عضو خانواده در زندان های اسرائیل دارند.

جهاد حرب: جامعه فلسطین هیچ افق سیاسی برای نجات خود از اشغال نمی بیند و اوضاع در حال انفجار است.

ارتش اسرائیل در طول عملیات خود در کرانه باختری هیچ مقاومت مسلحانه ای ندیده است، آنها می خواهند در آرامش کامل وارد خانه های ما شده و دستگیر شوند. اما خاک اردوگاه نسلی از استقامت و ایمان تولید کرده است.»

جهاد حرب، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بیرزیت در فلسطین، در مورد اینکه چرا اردوگاه جنین به صحنه مقاومت مسلحانه در کرانه باختری تبدیل شده است، گفت که آناتولی به اشغال و حملات و حملات متعدد به استان و اردوگاه های جنین ادامه داد. این می تواند یکی از مهم ترین عوامل باشد. به گفته وی، جامعه فلسطین هیچ افق سیاسی برای فرار از اشغالگری ندارد و اوضاع به سمت انفجار پیش می رود.

در نتیجه گزارش هایی در رسانه ها از درگیری در کرانه باختری، شهادت فلسطینی ها، تخریب خانه ها و دستگیری های دسته جمعی منتشر شده است. کرانه باختری مانند گذشته نیست و پس از جنگ 12 روزه غزه، همه چیز تغییر کرده و این منطقه به آتشفشانی در آستانه فوران تبدیل شده است که می تواند منجر به مبارزه مردم برای امید شود.

انتهای پیام/م/220


دکمه بازگشت به بالا