استان ها

جلوگیری از ۱.۳ میلیون مترمکعب برداشت آب از چاه‌های مجاز خراسان شمالی

پرتال پارسی/خراسان شمالی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: از برداشت ۱.۳ میلیون مترمکعب آب از چاه‌های مجاز این استان جلوگیری شده است.

وحید واسطه در گفت‌وگو با خبرنگار پرتال پارسی، اظهار کرد: تعداد چاه‌های مجاز در این استان ۳۳۸۷ حلقه با حجم برداشت مجاز ۳۹۳ میلیون مترمکعب است. حجم اضافه برداشت چاه‌های مجاز در دشت‌های استان به مقدار ۹۴ میلیون مترمکعب است که این میزان در سال‌های خشک بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از برداشت حجمی معادل ۱.۳ میلیون مترمکعب از اضافه برداشت‌ها جلوگیری شده است، ادامه داد: بجنورد با تعداد  ۷۳۱ حلقه، بیشترین چاه‌های مجاز را دارد.

معاون حفاظت و بهره‌‎برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: تعداد چاه‌های مسدودشده غیرمجاز در استان تا پایان ماه گذشته به ۱۳۷ حلقه رسید. از ابتدای سال تا پایان ماه گذشته، تعداد چاه‌های مسدودشده در خراسان شمالی ۱۳۷ حلقه بود و با مسدود شدن این چاه‌ها، بیش از ۴۸۵ هزار مترمکعب آب صرفه‌جویی شد.

وی ادامه داد: به‌طور متوسط برای مسدود کردن یک حلقه چاه غیرمجاز به ۷ تا ۹ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی بیان کرد: با بررسی‌‎های انجام‌شده، در هشت ماه نخست امسال از طریق جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز استان، یک میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی با بیان اینکه حفر چاه‌های غیرمجاز یک فرآیند پویاست، گفت: هرقدر این شرکت چاه‌های غیرمجاز را مسدود می‌کند از سوی دیگر، شاهد حفر چاه‌های غیرمجاز جدید هستیم.

وی مباحث اجتماعی را از دیگر مشکلات بر سر راه مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در این استان دانست.

واسطه با بیان اینکه کسری مخازن آب یکی از مشکلاتی است که با آن مواجهیم، اظهار کرد: از آنلاین ماه سال گذشته تا پایان شهریور ماه امسال با ۹۴.۴ میلیون مترمکعب کسری آب مخازن زیرزمینی مواجه بودیم.

وی اعلام کرد: روند حفر چاه‌های غیرمجاز در این استان به علت خشکسالی‌ها افزایشی است.

خراسان شمالی ۱۱ دشت دارد که با تصمیم وزارت نیرو، توسعه بهره‌برداری در هشت دشت ممنوع است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا