اقتصادی

تشدید تحریم های آمریکا علیه فروش تراشه به روسیه

دولت آمریکا، تحریم های فروش تراشه های نیمه رسانا و سایر کالاها به روسیه را گسترش داده و فروشندگان شخص ثالث را در چین و کشورهای دیگر هدف قرار می دهد.

به گزارش پرتال پارسی، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: دولت بایدن در روز چهارشنبه، تغییراتی را اعلام خواهد کرد که دامنه کنترل ها و محدودیت های صادراتی را برای کالاهای تحت برند آمریکایی، حتی اگر در داخل کشور تولید نشده باشند، گسترش می دهد.

تراشه ها، هدف اصلی تغییرات اخیر هستند. به گفته منابع آگاه، با وجود تلاش برای محدود کردن دسترسی مسکو به فناوری هایی که از اقدامات جنگی حمایت می کنند، روسیه همچنان موفق به تهیه تراشه ها از کشورهای شخص ثالث برای استفاده در موشک ها و سایر تجهیزات نظامی در میدان نبرد می شود.

منابع آگاه اظهار کردند: آمریکا با انتشار دستورالعمل های گسترده تر محصولات، دسته بندی اقلام محدود شده را گسترش خواهد داد و همچنین نهادهایی را در هنگ کنگ شناسایی می کند که کالاها را به دست مسکو می رسانند.

فروشندگان شخص ثالث

به گفته منابع مطلع از این اقدامات، یکی از بزرگ ترین تغییرات در تحریم های گسترش یافته، مربوط به نحوه اجرای الزاماتی برای تولیدکنندگان یا فروشندگان شخص ثالثی است که برای فروش تراشه ها و سایر کالاها به نهادهای نظامی روسیه، نیاز به مجوز صادرات دارند.

رگولاتورهای آمریکا قصد دارند فروش تراشه های ساخته شده و فروخته شده در خارج از کشور که برند آمریکایی دارند یا بر اساس فناوری آمریکایی یا با تجهیزات مرتبط با آمریکا ساخته شده باشند و در نتیجه مشمول تحریم ها هستند را محدود کنند.

پیش از این، اجرای قانون بیشتر بر روی کالاهایی با منشا آمریکا متمرکز بود. یکی از این افراد گفت: آمریکا، فروشندگان شخص ثالث را شناسایی می کند و به آنها هشدار می دهد اجازه ندارند تراشه های تحت برند آمریکا را به روسیه بفروشند. این فروشندگان اغلب در چین مستقر هستند.

آمریکا همچنین برای اولین بار آدرس هایی را بدون نام شرکت شناخته شده، در لیست نهادهای تحریم شده خود، منتشر خواهد کرد. این شامل هشت آدرس در هنگ کنگ است که دولت آمریکا می گوید با صادرات مجدد تراشه ها به روسیه، مرتبط است.

فروشندگان می توانند برای مجوز فروش در صورتی که برای یک هدف قانونی و غیر نظامی باشد، درخواست دهند.

یکی از این افراد گفت: شرکت هایی که تحریم ها را نقض می کنند، ممکن است مشمول مجازات های کیفری یا محدودیت هایی برای محصولات خود شوند.

به گفته یکی از این منابع آگاه، دولت بایدن همچنین دستورات مربوط به انکار موقت مربوط به شرکت هایی را که متهم به نادیده گرفتن محدودیت ها و فروش کالاها، به ویژه مربوط به بخش هواپیمایی روسیه هستند، تشریح خواهند کرد. آمریکا در حال گسترش محدودیت ها به نرم افزار سازمانی مورد استفاده در روسیه است که تاثیر عملی آن، متوقف کردن به روزرسانی های آن نرم افزار خواهد بود.

دسترسی به فناوری

اقدام برای گسترش اعمال محدودیت ها به تراشه های ساخت خارج از آمریکا، جدیدترین اقدام در تلاش آمریکا و اتحادیه اروپا برای محدود کردن دسترسی روسیه به فناوری های مورد استفاده در جنگ است. با وجود چندین دور محدودیت های تجاری، روسیه با وارد کردن نیازهای خود از طریق کشورهای دیگر یا شبکه های واسطه، این محدودیت ها را دور زده است.

روسیه در سال میلادی گذشته، بیش از یک میلیارد دلار تراشه پیشرفته وارد کرد. برخی از این محموله ها توسط شرکت های تابعه و پیمانکاران فرعی شرکت های غربی ساخته شده و توسط فروشندگان و واسطه ها، جابجا شدند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اتحادیه اروپا در حال حاضر سرگرم بحث درباره پیشنهادهایی است که از شرکت ها می خواهد بررسی های خود را افزایش دهند و آنها را در قبال اقدامات شرکت های تابعه خود، مسئول می کند. با این حال، به دلیل نگرانی ها از بار سنگین تحمیل شده بر دوش شرکت ها، چندین کشور عضو فشار می آورند تا این پیشنهادات کنار گذاشته شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا