فرهنگ و هنرکسب و کار ویژه

بهترین آهنگ ها با ویولن

ساز زهی آرشه‌ای است. که کوچک‌ترین عضو خانواده ویولن است. برای نواختن آن معمولا روی شونه ی چپ قرار میگیرد  و با آرشه ایی در دست راست نواخته می‌‌شود. سیم‌های ویولن از زیرترین تا بم‌ترین سیم به ترتیب زیر کوک(ساز) می‌‌شوند: می سیم اول، لا سیم دوم، ر سیم سوم، سل سیم چهارم. بنابراین اصوات سیم‌های مجاور نسبت به ‌یکدیگر فاصله ژنج درست را تشکیل می‌‌دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک غربی و فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی و هر موسیقی دیگر را حاصل کند.

بهترین آهنگ ها با ویولن

جالب است بدانید در زبان عربی ویولن را “کمان ” مینامند که کلمه ایی فارسی است. ویولن، ویولا و ویولن سل خانواده ی سه نفره ی ویولن محبوب هستند. این سازها به ترتیب در منطقه زیر و میانی و بم صدا می‌دهند. ساز کنترباس از این خانواده نیست و در خانواده ویولن قرار دارد. این مسئله را می‌توان از شانه‌های شیبدار آن متوجه شد.تاریخچه ی این سازها به قرن ۱۷ در ایتالیا بر میگردد. برخی معتقدند که ویولن نوع تکمیل شده‌ی ساز رباب است که بعد از ورود به اروپا، تغییراتی در آن به وجود آمد و به نام ربک شهرت پیدا کرد، عده‌ای هم اعتقاد دارند، ویولن از کشورهای عربی آمده است.

این قسمت از ویولن، چوبی باریک و بلند است که در طول آن رشته‌های موی دم اسب کشیده و به دو سر آن بسته‌ شده‌است و کارش نواختن ویولن است. بدون تردید بعد از انتخاب یک استاد موسیقی خوب برای  تدریس خصوصی ویولن  ،انتخاب و خرید یک ساز معتبر از اهمیت فراوانی برخوردار است.چرا که یک ویولن خوش صدا می تواند هنرجو را به فراگیری موسیقی و Free arabic music تشویق کند و بالعکس یک ساز ناکوک! میتواند هنرجو را به طور کلی از ساز زده کند. ساز ویولن با توجه به ساختار ساده ترش نسبت به مثلا پیانو، می تواند به راحتی و با ظاهری بسیار جذاب و فریبنده تولید و به بازار عرضه شود، لذا توصیه کلی این است که خرید ویولن را تا حد ممکن به کمک استاد ویولن  یا حداقل فرد آشنا به ساختار ویولن انجام دهید.

استاد می تواند با تست صداهای مختلف و بررسی ساختار خود ویولن کار شما را برای خرید ساز راحت کند،چون آنقدر تنوع و برند در بازار وجود دارد که برای یک فرد مبتدی انتخاب را بسیار دشوار می کند ضمن اینکه معمولا فروشنده ها از ساز ویولن خود تعریف می کنند وطبیعی است که در نهایت دوست دارند برند و مدل خود را به هنرجو بفروشند! این برند چینی از پرفروش ترین ها بوده و قیمت مناسب،کیفیت مطلوب و صدادهی خوب از مشخصه های آن می باشد.صفحه روی ساز از صنوبر ساخته شده و جنس چوب پشت،کناره ها و دسته از چوب افرا هستند و برای شروع  آموزش موسیقی  طراحی شده اند.شروع قیمت آن در هنگام نوشتن این مطلب از400هزارتا 2 میلیون تومان متغیر است. امید است که این مقاله شما عزیزان را در خرید یک ویولن خوب و شروع  کلاس موسیقی  یاری کند.

اینکه بدانیم هر سیم ویولن چگونه بطور طبیعی در تولید صدایی با کیفیت پایدار عمل می‌کند، مفید خواهد بود. سیم های «سل» و «ر» که ضخیم‌تر هستند به نسبت سیم های «لا» و «می» فشار و سرعت بیشتری لازم دارند. تمرکز بر روی یک صدای آهنگین غنی می‌‌تواند در تشخیص کیفیت صدای زیبا و زنگ مانند هر نت روی هر سیم به ما کمک کند، صدایی که مطابق با رنگ و طنین هر سیم باشد. برای دستیابی به این امر با تمرین و گوش دادن، می‌توانیم از تعادل دقیق بین میزان فشار و سرعت در نقاط مختلف آرشه آگاهی پیدا کنیم. جدول زیر تمریناتی را برای صدای یکنواخت و پرطنین در گام ها ارائه می‌ دهد: بسیاری از پداگگ ها و نوازندگان توافق دارند که خواندن قطعه کمک شایانی به جمله بندی و بیان زیبای قطعه خواهد کرد .چون ما در حال کشف و ارتباط با تم های موسیقی قطعه هستیم.

همین امر را می‌توان در مورد کیفیت صدا هنگام نواختن بکار برد  – فکرکردن به اینکه یک خواننده چگونه هر نت را می‌خواند – می‌تواند تکنیک مربوط به حرکات دست راست (آرشه) را با توانایی درونی خواندن و تنفس ما پیوند دهد. درک ما از آرشه های راست و چپ منجر به جملات آوازی خواهد شد که هدف آن تولید زیباترین وباکیفیت ترین صداست. با این حال این روند مشروط به سیر زمانی طولانی برای آموزش گوش موسیقی ما و ایجاد سلیقه شخصی برای درک آن از طریق شنیدن موسیقی است که سرانجام در سبک های متفاوت موسیقی توسط نوازندگان مختلف اجرا می‌ شود. این تجربیات و ایده های صوتی غنی و متنوع می‌ تواند تاثیر مثبتی بر درک ما از لحن موسیقی داشته باشد. البته بکارگیری متناسب ویبراتو بخشی از توازن کار است ولی نباید اجازه دهیم عیوب صدا را پوشش دهد یا جبران کند .

توصیه می‌کنم گامها را در ابتدا با آرشه های بلند بدون ویبراتو تمرین کنید و بعد ویبراتو را به آن اضافه کنید، همانند دینامیک ها. به عنوان نوازنده ویولن یا ویولا باید مشکل آکوستیک را برطرف کنیم .چون ساز نزدیک گوش ماست. بنابراین بسیار آسان در دام صدایی که می‌ شنویم و از شنیدن آن لذت می‌ بریم، می‌ افتیم. در حالی که این واقعیت را درنظر نمی گیریم که ارتعاشات صدا برای رسیدن به مخاطب باید فاصله بیشتری را طی کند. اصل مهمی وجود دارد: حجم صدایی که هنگام اجرا در گوش خود می‌ شنویم (مخصوصا در سالن اجرا) باید با توجه به فضای اجرا تنظیم شود. ما می‌توانیم بجای استفاده از گوش خودمان، چنین تنظیمی را به عنوان پخش صدا یا توانایی نواختن در سطحی که به راحتی به مخاطبان مخصوصا صندلی های عقب کنسرت می‌رسد، برای آن درنظر بگیریم.

درک ما از مقدار دینامیک باید بلندتر از مقدار دینامیک مشخص شده در پارتیتور برسد. هنگام رعایت چنین توصیه هایی نباید دچار این اشتباه شویم که همه چیز در موسیقی همیشه باید با صدای بلند اجرا و پخش شود و نباید اجازه دهیم که صدای پخش شده ی ما سبک شخصیت قطعه را تغییر دهد. هنگام درنظر گرفتن لحن صدای خود، ابتدا باید به سبک و شخصیت مناسب قطعه فکر کنیم. این امر تعیین کننده ی نوع صدا (و استفاده مناسب از ویبراتو) به هنگام اجرای ما خواهد بود. امیدواریم گوش دادن، تجربه کردن و فکر کردن مخصوصا در مورد آرشه که صدایی یکنواخت، طنین انداز، آواز گونه و پرحجم ایجاد می‌کند، در ما آگاهی و عادتی ایجاد کند که همیشه تولید صدای مطلوب ما را تقویت کند.

ساز ویولنسلیا چلو  نوع یک ساز زهی از خانواده ویولن است که با آرشه  یا کمانک نواخته می‌شود. سازی که نوازندگانش، عاشقانه آن را می‌نوازند. سازی که حتی اگر کسی هیچ اطلاعاتی در باره موسیقی نداشته باشد باز هم از صداو نمایش نواختن آن تو سط آهنگ ساز لذت میبرید . دو ساز از شناخته شده ترین و معروف ترین سازهای دسته زهی ویولن و ویولن سل هستند.  آشنایی با مزایا و معایب ویولنسل و ویولن به شما کمک می کند که هنگام خرید تصمیم بهتری بگیرید کدام یک برای شما بهتر است.   یک ویولنسل با کیفیت بالا طیف گسترده ای از تن و رنگ را ارائه می دهد و ابزاری الهام بخش است که شما را برای سال های آینده نگه می دارد. ما مدل های گوناگونی از ویولنسل های باورنکردنی در سایز های مختلف مناسب با نیازها و سبک های بازی شما یا فرزندتان ارائه می دهیم.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا