فرهنگ و هنر

برگزیدگان جشنواره تئاتر منطقه‌ای خاوران مشخص شد

پرتال پارسی/خراسان رضوی برگزیدگان جشنواره تئاتر منطقه‌ای خاوران معرفی و ۳ نمایش خیابانی و ۴ نمایش صحنه‌ای از جشنواره تئاتر منطقه‌ای خاوران راهی چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شدند

در مراسم معرفی برگزیدگان برای ادای احترام به شهدای حادثه تروریستی کرمان تنها با حضور کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی؛ محمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی؛ مهدی حامدسقایان، دبیر چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛ اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران؛ مجید عسگری، رئیس حوزه هنری خراسان رضوی و داوران نمایش‌های صحنه‌ای و خیابانی حضور داشتند.

عملکرد موفق جشنواره در جذب مخاطب و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی در ابتدا ضمن ابراز همدردی و تسلیت به تمامی هموطنان به ویژه خانواده‌ شهدای حادثه تروریستی کرمان گفت: خوشبختانه جشنواره تئاتر در سطح مناطق کشور، توانست در جذب مخاطب مردمی و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی و نیز تعامل هنرمندان در بستر منطقه‌ای، بسیار موفق عمل کند.

وی ادامه داد: گروه‌های نمایشی به ‌واسطه حضور در جشنواره مناطق، می‌توانند ضمن تبادل اطلاعات و هم‌اندیشی در یک رقابت سالم از تجارب و اندیشه‌های هنرمندان دیگر مناطق، بهره‌مند شوند.

مدیرکل هنرهای نمایشی، محتوای آثار و فرم اجراها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: باید تدابیری اندیشید تا در کنار فرم اجرا و تبحر هنرمندان تئاتر در این زمینه، اندیشه و محتوا نیز رشد بیشتری پیدا کند تا شاهد اجراهایی با مفاهیم ارزشمندتر و قابل تأمل‌تر باشیم.

برگزیدگان بخش نمایش‌های خیابانی

لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «طراحی بروشور» به امیر مددی‌پور برای نمایش «پیشانی بلند» رسید.

لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «طراحی لباس» به لیلا قارونی برای نمایش «زندگی دودی من» اهدا شد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «موسیقی» به عاشیق علی عزتی برای نمایش «دومانلی سرحد» اهدا شد. رتبه دوم، لوح تقدیر به مرتضی عیدی، رضا فرجی و محمود خسروی برای نمایش «انگشت کوچک» تقدیم شد. رتبه اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به علی خاتمی و محمدحسین کریمی برای نمایش «اپیلپسی» اهدا شد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «طراحی فضا» به مبینا کلبادی برای نمایش «میم» اهدا شد. رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به علیرضا تاجیک برای نمایش «اپیلپسی» رسید. رتبه اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نسیم عموزاده برای نمایش «خانه‌ای برای زندگی» تقدیم شد.

هیئت داوران در بخش «بازیگری» با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از بازیگران سحر باذوق بازیگر نوجوان نمایش «دخترک و مجسمه»، مینو رمضانی بازیگر کودک نمایش «انگشت کوچک»، نازنین مدبری بازیگر کودک نمایش «عتیقه»،  یوسف سلیمانی بازیگر پیشکسوت نمایش «خانه‌ای برای زندگی» و رضا درویشی بازیگر پیشکسوت نمایش «یادگار پدر» تقدیر کرد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «بازیگری زن» به مبینا کلبادی برای نمایش «میم» و سحر کیخایی جوان بازیگر نمایش «چرمیت شاه» اهدا شد. رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به حنانه فتح‌اللهی برای نمایش «اپیلپسی» اهدا شد. رتبه اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به سیده شیوا شهدایی برای نمایش «یک سطل آرزو» تقدیم شد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «بازیگری مرد» به صورت مشترک به زینل عابدین فانی برای نمایش «دومانلی سرحد» و احسان محمدیان برای نمایش «پیشانی بلند» اهدا شد. رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به رضا محمدیان برای نمایش «زندگی دودی من» رسید. رتبه اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مسعود احمدی برای نمایش «آقازاده» اهدا شد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «طرح و ایده» به ارسلان محبی برای نمایش «چرمیت شاه» اهدا شد. رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به علیرضا تاجیک برای نمایش «اپیلپسی» رسید. رتبه اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مهدی نصرالله‌زاده برای نمایش «مغزهای کادوپیچ شده» اهدا شد.

هیئت داوران در بخش «کارگردانی» با اهدای لوح و جایزه نقدی از محمدمهدی پازوکی برای نمایش «آقازاده» و  حسین قاسمی برای نمایش «زندگی دودی من» تقدیر کرد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «کارگردانی» به مهدی نصرالله‌زاده برای نمایش «مغزهای کادوپیچ شده» اهدا شد. رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به نسیم عموزاده برای نمایش «خانه‌ای برای زندگی» تقدیم شد. رتبه اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به علیرضا تاجیک برای نمایش «اپیلپسی» اهدا شد.

نمایش‌های خیابانی «اپیلپسی» به کارگردانی علیرضا تاجیک از تهران، «مغزهای کادوپیچ شده» به کارگردانی مهدی نصرالله‌زاده از مازندارن و «خانه‌ای برای زندگی» به کارگردانی نسیم عموزاده از آذربایجان شرقی به چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافتند.

برگزیدگان نمایش‌های صحنه‌ای

هیئت داوران در بخش «طراحی بروشور» با اهدای لوح و جایزه از سروش حیدری‌زاده برای نمایش «شیرهای خان باباسلطنه» از خراسان شمالی تقدیر کرد. دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به الهه بهبودی برای نمایش «پی نو» از استان گلستان اهدا شد.

لوح تقدیر بخش «طراحی لباس» به فرزاد هدایت برای نمایش «مچ مدگ ابدمان» از استان سیستان و بلوچستان رسید. دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مهتاب کیوان‌جو برای نمایش «مارسی نوزده نود و شش» از استان تهران رسید.

هیئت داوان در بخش «گریم» با اهدای لوح و جایزه نقدی از محمد الیاسی برای گریم نمایش «مچ مدگ ابدمان» از استان سیستان و بلوچستان تقدیر کرد. دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مهتا فرزام‌نیا برای نمایش «مارسی نوزده نود و شش» به عنوان گریم برگزیده تقدیم شد.

هیئت داوان در بخش «موسیقی» با اهدای لوح و جایزه نقدی از محمدسلیم برآهویی، بامسار دژکام و میلاد یاسری برای موسیقی نمایش «مچ مدگ ابدمان» تقدیر کرد. دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمد تیموری و سمیه بدیع‌زاده گروه موسیقی «کوزه آب» اهدا شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «خلاقیت و طرح و ایده» به رها شکری برای نمایش «پی نو» و محمد عبدالجباری برای نمایش «استخوان لای زخم» اهدا شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش «طراحی صحنه» به سجاد علی‌آبادی برای نمایش «مارسی نوزده نودوشش» اهدا شد. مقام سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی طراحی صحنه به محمود آزادی برای نمایش «مچ مرگ ابدمان» اهدا شد. مقام دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی طراحی صحنه به مهدی مسروری برای نمایش «فخرالزمان» تقدیم شد. مقام اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی طراحی صحنه به مازیار رفقی برای نمایش «خانه‌های اجاره‌ای» رسید.

هیئت داوران در بخش «بازیگری» با اهدای لوح و جایزه نقدی از ستایش خاکشور برای نمایش «شیرهای خان باباسلطنه»، آترینا خراسانیان برای نمایش «زندگی او» و گروه بازیگران نمایش «کوزه آب» تقدیر کرد.

در بخش «بازیگری زن» از مهسا آقایی برای بازی در نمایش «کیلومتر۹۴۴» با اهدای لوح و جایزه نقدی تقدیر شد. مقام سوم بازیگری، لوح تقدیر و جایزه نقدی به طور مشترک به بازیگران نمایش «خوابنامه» و مهتاب کیوان‌جو برای نمایش «مارسی نوزده نودوشش» اهدا شد. مقام دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به نورا بحرینی برای نمایش «خانه‌های اجاره‌ای» اهدا شد. مقام اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نرگس ایزدی برای نمایش «ننه آقا» تقدیم شد.

در بخش «بازیگری مرد» با اهدای لوح و جایزه نقدی از مسلم نقیبی برای بازی در نمایش «خوابنامه» تقدیر شد. مقام سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیر قربانی برای نمایش «ننه آقا» اهدا شد. مقام دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به سعید رضایی‌کیا برای نمایش «مچ مدگ ابدمان» رسید. مقام اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به یاسین رضوانی برای نمایش «بیهوده» اهدا شد.

در بخش «نمایشنامه‌نویسی» از فربد عقیده‌مندالهی برای نمایشنامه «مارسی نوزده نودوشش» با اهدای لوح و جایزه نقدی تقدیر شد. مقام سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مازیار رفقی برای نمایش «خانه‌های اجاره‌ای» اهدا شد. مقام دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به یاسین رضوانی برای نمایش «بیهوده» رسید. مقام اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ابراهیم عادل‌نیا برای نمایش «فخرالزمان» اهدا شد.

در بخش «کارگردانی» با اهدای لوح و جایزه نقدی از صادق سهرابی برای نمایش «مچ مدگ ابدمان» تقدیر شد. مقام سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مازیار رفعتی برای نمایش «خانه‌های اجاره‌ای» رسید. مقام دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی مسروری برای نمایش «فخرالزمان» اهدا شد. مقام اول، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به یاسین رضوانی برای نمایش «بیهوده» تقدیم شد.

تقدیر ویژه استاندار خراسان رضوی از چند نمایش

یعقوب‌علی نظری، استاندار فرهنگ خراسان رضوی به صورت ویژه از نمایش‌های صحنه‌ای «کلاه شما قاضی»، «ننه آقا»، «یک کوزه آب» و نمایش‌های خیابانی «دخترک و مجسمه» و «دومائلی سرحد» به دلیل پرداختن به مضامین ارزشی و موضوع دفاع مقدس تقدیر کرد.

راه‌یافتگان بخش صحنه‌ای به جشنواره تئاتر فجر

هیئت داوران بدون اولویت و با رعایت نکات اصلاحی هیئت داوران و شورای نظارت، نمایش‌های «بیهوده» به کارگردانی یاسین رضوانی از گلستان، «فخرالزمان» به کارگردانی مهدی سروری از خراسان جنوبی، «خانه‌های اجاره‌ای» به کارگردانی مازیار رفقی از کرمان و «مچ مدگ ابدمان» به کارگردانی صادق سهرابی از سیستان و بلوچستان را به دبیرخانه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در پایان محمد حسین زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برای همه شرکت کنندگان در این جشنواره که میهمان امام مهربانی‌ها بودند آرزو کرد که به عنوان عرض ارادت به ساحت قدسی علی بن موسی الرضا(ع) یک اثر با مضامین رضوی را در کارنامه کاری خود ثبت کنند.

انتهای پیام

نشر علوم هنری

با استفاده از ابزارهای زبانی، شما را به دنیای تخیل و هنر می‌برم.
دکمه بازگشت به بالا