اقتصادی

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

به گزارش باز، احسان خاندوزی که در حاشیه دومین همایش اقتصادی دریای خزر در مسکو با یک شبکه تلویزیونی گفت و گو کرد، با بیان اینکه افزایش ترانزیت کالا از کریدور شمال به جنوب، افزایش مبادلات نفت و گاز جاده سبز گمرکی و تسویه حساب با پول ملی مهمترین کشور از پنج کشور حاشیه دریای خزر است که موضوعات مورد علاقه افزایش روابط تجاری و اقتصادی است.

خاندوزی ادامه داد: بدیهی است در خصوص تسریع مسیرهای ریلی شرق و غرب دریای خزر از ورودی اینچه و ورودی آستارا و قراردادهای اولیه اجماع مهمی حاصل شد. برای این آماده است. امیدواریم تا پایان امشب قرارداد رسمی شود. توافقاتی بین وزیر نفت کشورمان و طرف های روسیه و قزاقستان در زمینه افزایش SABN انجام شد.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در خصوص سمت و سوی گمرک سبز قبل از اینکه من در روسیه باشم رئیس گمرک آمد و مقدمات را انجام داد، اکنون مواردی محقق شده است، فقط باید این اقدامات تسریع شود.

وی تصریح کرد: بعدازظهر امروز نشستی با بانک مرکزی روسیه درباره تسویه ارزهای ملی و سیستم بانکی برگزار می شود و به دلیل اینکه نقطه اتصال همه کشورهای منطقه آسیای مرکزی است، راهی برای ایران است. ارتباط با تمامی کشورهای حاشیه دریای خزر تبادل با ارزهای ملی.

دکمه بازگشت به بالا