بین الملل

امضای قرارداد همکاری ایران و تاجیکستان جهت تکمیل تونل «استقلال»+تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنلاین پرتال پارسی در دوشنبه ، این مراسم با حضور مقامات تاجیکستان ، سفیر جمهوری اسلامی ایران ، مدیر کل شرکت “فرابعلاوه بر این ، از دیگر مهمانان ایرانی و محلی دعوت شد تا برای مرحله دوم پروژه تونل استقلال قرارداد بین این شرکت امضا کنند.فراباین توافق نامه توسط وزارت حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل تاجیکستان امضا شد.

هدیه ای ارزشمند برای جشن استقلال تاجیکستان

در افتتاحیه این مراسم ، عظیم ابراهیم وزیر حمل و نقل تاجیکستان امضای قرارداد مرحله دوم تونل استقلال را یک اتفاق مهم توصیف کرد و خاطرنشان کرد: تونل استقلال قدمت طولانی دارد و ساخت آن به دوران اتحاد جماهیر شوروی برمی گردد ، اما به دلایل مختلف. متفاوت کار نمی کرد.

بعد از اینکه ما با دوستان ایرانی خود قرارداد بستیم و مرحله اول ساخت این تونل به پایان رسید ، برخی از مشکلات بعداً بوجود آمد ، از جمله آب ریخته شده از سقف تونل ، رفع شد ، مردم توانستند از آن استفاده کنند.

ابراهیم تاجیکستان و ایران را دو کشور دوست با زبان ، فرهنگ و تاریخ مشترک توصیف کرد و گفت: “جمهوری اسلامی ایران درگیر پروژه های زیربنایی مانند ساخت بسیاری از نیروگاه های برق آبی در تاجیکستان است.”سنگتوده روسای جمهور افتخاری دو کشور در مراسم تحلیف در تونل 2 “و” استقلال شرکت کردند. خوشبختانه مرحله دوم پروژه تونل استقلال امروز آغاز می شود و امیدواریم كه اتمام آن هدیه ای ارزشمند برای جشن سی امین سالگرد استقلال تاجیكستان باشد.

این مقام تاجیکی با اشاره به اینکه اجرای فاز دوم این پروژه به دلایلی به تأخیر افتاده است ، گفت: مهم این است که امروز برای امضای قرارداد به اینجا بیاییم و شامل روشنایی ، تهویه ، اطفا حریق ، دوربین های نظارتی و غیره باشد. تنظیم.

گامی به سوی رشد و توسعه یک کشور دوست

محمد تقی صابری ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان ، تونل استقلال را یک پروژه مهم و حیاتی برای تاجیکستان توصیف کرد و گفت که این تونل ارتباطی بین شمال و جنوب کشور را فراهم می کند.

سفیر ایران یادآور شد: حفر تونل در این کیلومترها در شرایط سخت کوهستانی دشوار بود اما خوشبختانه به لطف خداوند متعال این مرحله به پایان رسید و مرحله دوم نیز با موفقیت انجام شد.

صابری از مقامات ایرانی و تاجیکی به ویژه شرکت تشکر و قدردانی می کند فراب وزارت حمل و نقل تاجیکستان که تا زمان امضای توافق نامه کار را به طور جدی و بدون وقفه انجام می داد ، گفت: “ما بسیار خوشحالیم که امروز گام دیگری در رشد و توسعه زبان و فرهنگ تاجیکستان برمی داریم.”

سفیر ایران بر لزوم استفاده دو رئیس جمهور از فرصت های موجود برای توسعه روابط تأکید کرد و امضای بیش از 170 سند نشان داد که ایران و تاجیکستان ظرفیت های زیادی برای همکاری در زمینه ها و ابعاد مختلف دارند.

یک روز مهم برای روابط دو کشور

بهروز مرادی ، معاون مدیرعامل شرکت آب و انرژی ایران ، این روز را مهم و تاریخی خواند و گفت که خوشحالم که به نمایندگی از وزارت انرژی جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل جمهوری تاجیکستان در این مراسم شرکت کرد. کووید امروز 19 تلاش بی وقفه به ثمر رسیده است و شرکت ها توافق نامه همکاری در اجرای مرحله دوم پروژه تونل استقلال را امضا کرده اند. فراب من وزیر حمل و نقل تاجیکستان هستم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرکت ، اجرای این پروژه گام دیگری در تقویت روابط بین دو کشور دوست و مشترک است. فراب این شرکت از تجربه ، منابع مالی و فنی لازم برای اجرای پروژه های بزرگ زیربنایی برخوردار است و یکی از بزرگترین پیمانکاران وزارت انرژی ایران است. ایرانیان در ساخت پروژه های مختلف در تاجیکستان مشارکت دارند.

«فرابپروژه را با موفقیت به پایان رساند

مدیر کل علی وکیلی فراب وی در سخنان خود یکی از جنبه های فعالیت شرکت را به خاطر آورد: فراب یکی از بزرگترین و باتجربه ترین هابیشتر آنها این یک شرکت ایرانی با تجربه و سوابق عالی و درخشان در نیروگاه های برق آبی و حرارتی ، حمل و نقل ریلی ، نفت و گاز و پتروشیمی ، ساخت مترو ، بزرگراه ها و بزرگراه ها ، صنعت آب و فاضلاب و چندین پروژه داخلی و بین المللی است. چندین سال متوالی به عنوان صادرکننده برجسته خدمات فنی و مهندسی به ایران معرفی شده است.

تجهیز بیش از 65 درصد مترو ایران فراب نیروگاه های برق آبی با ظرفیت بیش از 12000 مگاوات در ایران تحویل و ساخته شده اند.

وکیل دادگستری در بخشی دیگر از سخنان خود: گروه فنی و مهندسی فراب، طراحی ، ساخت و بهره برداری از سدهای بزرگ و نیروگاه های برق “سنگتوده 2 ، این نماد دوستی و روابط عمیق و جدایی ناپذیر بین دو ملت ایران و تاجیکستان برای سالهای متمادی بوده است و خوشبختانه این دستاورد ارزشمند مهندسی نقش مهمی در تأمین انرژی مورد نیاز جمهوری تاجیکستان دارد.

مدیر عامل شرکت ادامه داد: در 45 سال خدمت ، نیروگاه های زیادی را در داخل و خارج از ایران دیده ام و با اطمینان می گویم که این نیروگاه است. سنگتوده 2 اثری است که از اعماق روح سرچشمه می گیرد و یکی از ویژگی هاستبیشتر آنها این یک پروژه در سطح جهانی است. ما امیدواریم که برای سایر پروژه ها در تاجیکستان نیز همین کار را انجام دهیم.

مدیر ارشد اجرایی فراب وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: سهم الشرکه فراب وزارت حمل و نقل تاجیکستان 50/50 در این پروژه قرار دارد و اگر کمک دوستان تاجیکستان انجام شود ، ما سعی خواهیم کرد این پروژه را قبل از جشن سی امین سالگرد استقلال تاجیکستان به اتمام برسانیم. من قول می دهم تا زمانی که رئیس جمهور تاجیکستان این پروژه را به خوبی شروع کند و ما آن را شروع نکنیم ، از هیچ کاری در این مسیر دست نخواهیم کشید.

مروری بر تاریخچه “استقلال”

پروژه تونل استالگل در 70 کیلومتری شمال دوشنبه و دوشنبه – خجندارتباطات زمینی بین شمال و جنوب تاجیکستان را فراهم می کند.

تونل استقلال از دو حلقه موازی تونل تشکیل شده است ، یکی به عنوان تونل اصلی مورد استفاده حمل و نقل عمومی و دیگری به عنوان تونل اصلی تهویه و زهکشی تونل. طول هر تونل حدود 5 کیلومتر است دستکطول کل تونل ها در وسط حدود 11 کیلومتر است.

تونل استقلال در زمان اتحاد جماهیر شوروی در سال 1983 طراحی شد و در سال 1988 با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به پایان رسید.

سرانجام توسط پیمانکاران تاجیکی در سال 1999 از سر گرفته شد و تا سال 2003 ادامه یافت. به دلیل مشکلات خاص پروژه و پیچیدگی کار ، طی سالهای گذشته کمتر از یک کیلومتر از کل 11 کیلومتر حفاری شده است.

در سال 2004 ، این پروژه به یک شرکت ایرانی منتقل شد.صبور باش در سطح بین المللی “طی دو سال گذشته سپرده گذاری شده و ده کیلومتر باقیمانده حفاری و تلفیق شده است و اجرای این پروژه به عنوان نمادی از روابط ایران و تاجیکستان تلقی شده است.

پس از حفر تونل و انجام فعالیت های باقی مانده مانند بتن اثاثه یا لوازم داخلیاین تونل در سال 2006 در نتیجه کار بتنی در کف ، سقف و دیوارها و بخشی از عملیات تزریق در حمل و نقل عمومی با مشکلات مختلف عملیاتی که توسط دولت تاجیکستان در سال 2006 انجام شد ، افتتاح شد. شد.

سرانجام ، به دلیل بسیاری از مشکلات وسیله نقلیه ، مانند سیل ، نشتی آب در اطراف تونل ها ، خرابی کف بتن و غیره ، این موضوع در سال 2011 دوباره در راس امور بین دو کشور و جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. شماره: 50٪ مشارکت مالی ، شرکت صبور باش به عنوان مسئول بازسازی تونل منصوب شد.

در سال 2013 ، دولت ایران تصمیم گرفت کار را به یک شرکت توسعه آب و انرژی ایرانی واگذار کند ، که بودجه ویژه ای دریافت کرد ، یک مجری و یک تیم پروژه تعیین کرد ، وارد میدان شد و تونل را تکمیل کرد.

سرانجام ، سال گذشته در سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان و تفاهم نامه همکاری بین وزارت نیرو و وزارت حمل و نقل تاجیکستان در مورد مرحله دوم پروژه تونل استقلال در تاجیکستان. شرکت فراب در نیروگاه سنگتوده 2 و ابزار فنی و مالی مناسب با 50 درصد مشارکت شرکت فراب این شرکت میزان اعتبار لازم ، عملکرد و طراحی کارها ، تأمین و نصب سیستم های تهویه ، روشنایی ، ایمنی و نظارت بر آتش را انجام می دهد فراب باید انجام شود.

پایان پیام / ساعت


دکمه بازگشت به بالا