استان ها

افزایش ۱۸ درصدی بار و ۳۸ درصدی مسافر در راه آهن شمال

پرتال پارسی/مازندران مدیرکل راه‌آهن شمال گفت: میزان باربری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۶ درصد افزایش داشت و در سال ۱۴۰۲ نیز ۱۸ درصد افزایش بار داشتیم.

رحمان معصومی در گفت‌وگو با پرتال پارسی، اظهار کرد: راه‌آهن یک شرکت خدمات‌رسان است که در ایام پیک و نوروز تمامی معاونان مدیرکل، رؤسای ادارات به صورت ۲۴ ساعته در خدمت راه‌آهن هستند.

وی افزود: در قسمت فنی در ایستگاه‌های طول خط، لوکوموتیوران، سوزن‌بان، متصدی ترافیک و همه کسانی که با حرکت قطار سروکار دارند در این ایام همه تسهیلات سفر را برای مسافران فراهم می‌کنند.

معصومی با بیان اینکه در سال جدید در روز دوم فروردین چهار هزار مسافر جابجا شد و در سنوات گذشته نیز به این منوال بوده است، تصریح کرد: در طول خط، بازرسینی داریم که قطارها را از نظر نظافت، ماموران و رؤسای قطار مورد بازدید قرار می‌دهند.

افزایش ۱۸ درصدی بار و ۳۸ درصدی مسافر در راه آهن شمال

وی با اشاره به اینکه کارکنان در بخش ترافیک، نظارت بر عملکرد ماموران در طول خط و برنامه ریزی جهت به موقع رساندن قطار و خروج خط، همه در آماده‌باش هستند و کشیک ارشد وجود دارد و به صورت ۲۴ ساعته نظارت دارند، یادآور شد: قطار مسافری ساری به مشهد قبلا ۱۱ صبح از ساری حرکت می‌کرد و زمان نامناسبی به مشهد می‌رسید اما با رایزنی‌های صورت گرفته ساعت حرکت به ۱۳:۱۰ دقیقه انتقال یافت و به جای اینکه مسافران ساعت سه صبح به مشهد برسند ساعت ۵:۳۰ صبح می‌رسند.

مدیر کل راه آهن شمال یک ادامه داد: میزان باربری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۶ درصد افزایش داشت و در سال ۱۴۰۲ نیز ۱۸ درصد افزایش بار داشتیم.

افزایش ۱۸ درصدی بار و ۳۸ درصدی مسافر در راه آهن شمال

این مسئول، استفاده بهینه از تجهیزات و بهره‌وری را از مهم‌ترین اولویت‌ها برشمرد و گفت: بهره‌وری امسال ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که در مناطق ۲۱ گانه راه‌آهن دومین اداره کل افزایش ۹ درصد داشته که بیشتری بهره‌وری را اداره کل راه‌آهن شمال داشته است همچنین از نظر مسافر نیز ۱۳ درصد افزایش مسافر نسبت به سال ۱۴۰۱ داشته‌ایم و پیش‌بینی می‌شود امسال مسافران بیشتری از طریق ریل و راه‌آهن حرکت کنند.

افزایش ۱۸ درصدی بار و ۳۸ درصدی مسافر در راه آهن شمال

وی با تاکید بر اینکه راه‌آهن این ظرفیت را دارد که بیشترین بار را با اطمینان خاطر به مقصد برساند، افزود: شرکت‌هایی که بار حجیم و طولانی مدت دارند برای انتقال  از ظرفیت راه‌آهن استفاده می‌کنند.

مدیرکل راه‌آهن شمال یک یادآور شد: هر قطاری که از شمال به سایر مناطق اعزام می‌شود سبب کم شدن حرکت ۴۰ تریلی و کامیون در استان می‌شود و در کنار آن از تصادفات جاده‌ای نیز جلوگیری خواهد شد.

افزایش ۱۸ درصدی بار و ۳۸ درصدی مسافر در راه آهن شمال

معصومی خاطرنشان کرد: از گردشگران و مردم می‌خواهم که حریم راه‌آهن را حفظ و جهت عبور و مرور از زیرگذرها استفاده کنند همچنین مسافران در مسیر قطار توقف نداشته باشند.

وی با ابراز تاسف از اتفاقاتی که سال گذشته در مسیر ریل‌های راه‌آهن استان روی داد، گفت: سال گذشته حدود ۹ برخورد داشتیم همچنین ۴۰ توقف نیز لوکوموتیوران ما داشته است تا جلوی برخورد را بگیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا