بین الملل

ادامه تنش ایروان-مسکو؛ ارمنستان به دیوان کیفری بین‌المللی پیوست

ارمنستان به‌طور رسمی به دیوان کیفری بین‌المللی پیوست؛ اقدامی که با واکنش روسیه روبرو شده است.

به گزارش پرتال پارسی، مقامات ارمنستان روز پنجشنبه اعلام کردند که این کشور به‌طور رسمی به دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) پیوست؛ اقدامی که مسکو، متحد سنتی‌ ایروان آن را غیردوستانه خوانده است.

این دادگاه مستقر در لاهه در ماه مارس حکم بازداشت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را به اتهام جنگ در اوکراین و آنچه آن را بازگرداندن غیرقانونی کودکان به روسیه عنوان کرده بود، صادر کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اکنون ایروان موظف است در صورت پا گذاشتن پوتین به خاک خود، او را دستگیر کند، چراکه قوانین این دادگاه بین‌المللی به‌طور رسمی از اول فوریه برای ارمنستان لازم‌الاجرا شده است.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) گفت که ارمنستان زمانی که پارلمان این کشور در ماه اکتبر به تصویب اساسنامه رم دیوان بین‌المللی کیفری رای داد، «تصمیم اشتباهی» گرفت و وزارت امورخارجه روسیه نیز این اقدام را «گامی غیردوستانه» خواند.

ارمنستان در حال حاضر میزبان پایگاه نظامی دائمی روسیه و بخشی از ائتلاف نظامی تحت رهبری مسکو، یعنی سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) است که متشکل از چندین جمهوری شوروی سابق است.

کشورهای غربی از پیوستن ارمنستان به دیوان کیفری بین‌المللی که مدت‌ها به‌عنوان حیاط خلوت روسیه شناخته می‌شد، استقبال کردند. 

روابط ایروان و مسکو در مدت اخیر و پس از اینکه ارمنستان، روسیه را به عدم حمایت از این کشور در مقابل جمهوری آذربایجان متهم کرده است، تیره و تار شده است.

انتهای پیام

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا