عمومی

۲ روز تا فرارسیدن آن «اتفاق»

با وجود گزارش های اولیه منتشر شده و نوشته شده توسط رسانه های داخلی مبنی بر خطرناک نبودن نامه فیفا، نامه بسیار خطرناک است و به فدراسیون فوتبال ایران مهلت شش روزه داده شده تا مدارک لازم را به فیفا ارائه کند. این مهلت دو روز دیگر یعنی 21 شهریور به پایان می رسد و اگر فیفا از پاسخی که داده شده قانع نشود، به طور جدی فوتبال ایران را به تعلیق یا “فاجعه” تهدید می کند.

به گزارش پرتال پارسی شرق وی نوشت: فدراسیون فوتبال ایران هنوز به آرامشی که نیاز دارد دست نیافته است. با وجود اینکه سمت ریاست این فدراسیون به صورت موقت مشخص شده و وضعیت نیمکت نشینی تیم ملی نیز حل و فصل شده است، اما همچنان مسائل نگران کننده ای وجود دارد. اولین موضوعی که هنوز به طور کامل حل نشده، وضعیت مهدی تاج است. محاکمه او بسیار صحبت می شود. با وجود اینکه او می گوید به دلیل اتهامات وارده محروم شده است، اما همچنان شایعاتی مبنی بر اخراج او وجود دارد.

جدا از مسائل حاکمیتی، اخیراً این فدراسیون با یک بحران جدید که مدت ها انتظارش را می کشید، مواجه شد. این به خاطر اتفاقات تلخی است که برای تماشاگران زن در دیدار تیم های ملی ایران و لبنان در مشهد رخ داد. در این مراسم به تعدادی از بانوان علاقه مند به این بازی بلیت فروخته شد، اما در بدو ورود به ورزشگاه با فلفل پاشیده شد و روز ناخوشایندی را در فوتبال ایران رقم زد. ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه برای تماشای بازی های تیم ملی از یک سو و از سوی دیگر بدرفتاری با زنان، حساسیت های داخلی و خارجی زیادی ایجاد کرده است. این موضوع مدت هاست خوراک رسانه های خارجی بوده و دو سازمان بین المللی فوتبال فیفا و AFC به سرعت نگرانی های خود را در مورد این موضوع اعلام کردند.

پس از آن حادثه عجیب در مشهد، چهره های ورزشی، مقامات دولتی و سیاسی ایران دستور رسیدگی سریع و فوری به این حادثه را صادر کردند و خواستار یافتن مقصر این اقدام شنیع و اقدام مقتضی شدند. کار به جایی رسیده است که سازمان های مختلف سعی می کنند برای یافتن مقصر از یکدیگر پیشی بگیرند. اما با وجود جریان هیجانی که به سرعت شکل گرفت، هیچ گزارشی از گزارش عملی در این مورد منتشر نشد، هیچکس مقصر نبود و حتی روسای حساس فیفا هم حاضر به استعفا نبودند تا تسلیم نشوند. حساس خواهد بود

نامه خطرناک فیفا

ماجرای برخورد با عاملان حادثه مشهد گرد و غبار و زمان جمع شده است، به طوری که در نهایت فیفا در ۲۴ شهریورماه با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال خواستار توضیح نهایی در این باره شد. علیرغم گزارش های اولیه منتشر شده و نوشته شده توسط رسانه های داخلی مبنی بر خطرناک نبودن نامه فیفا، نامه کاملا خطرناک بود و به فدراسیون فوتبال ایران مهلت شش روزه داده شد تا مدارک لازم را به فیفا ارائه کند. این مهلت دو روز دیگر یعنی 21 شهریور به پایان می رسد و اگر فیفا از پاسخی که داده شده قانع نشود، به طور جدی فوتبال ایران را به تعلیق یا “فاجعه” تهدید می کند. مهدی تاج، رئیس جدید فدراسیون فوتبال درباره محرومیت صحبتی نمی کند، اما می گوید اگر فیفا باور نداشته باشد «این اتفاق می افتد»: «نامه ارسالی درباره مشهد نگران کننده است. این نگران کننده است زیرا می گوید اگر مطمئن نباشیم چه اتفاقی می افتد. امیدوارم بتوانم فیفا را متقاعد کنم. عجیب بود که آن بازی را در مشهد انجام دهیم، وقتی امتیازی نمی خواستیم. اگر هفت هشت هزار زن را به ورزشگاه می آوردیم، بازی آرام می شد و نتیجه خوبی می گرفتیم. شما در نامه دیدید که جنایات چه بوده است».

همانطور که مهدی تاج گفت، در نامه فیفا بر دخالت دولت و حاکمیت تاکید شده و نسبت به آن ابراز نگرانی شده است. به همین دلیل است که تاج در نشست خبری روز پنجشنبه خود با نام بردن از رئیس جمهور از یک سو و نام بردن از دولت از سوی دیگر، تلاش کرد توضیح دهد که هر دو نهاد مخالف اتفاقات مشهد هستند. تاج می گوید: علاوه بر این رئیس جمهور ما به وزیر کشور دستور می دهد که با تخلفات برخورد کند. معلوم است که دست نداریم. با سیستم حکومتی ما، آنها وزیر کشور تعیین نمی کردند. رئیس محترم دادگستری، دادستان کل کشور را جهت رسیدگی منصوب کرد؛ قصد ما این نبوده و این افراد را متجاوز می دانیم که مورد قبول دولت، رئیس مجلس و قوه قضائیه نیست. همه ما و دولت مخالف آن هستیم. در جلسه ای که در قطر داشتم، در ابتدای جلسه هیات مدیره که اینفانتینو هم حضور داشت، گفتم دولت ما موضع گیری کرده و رئیس قوه قضاییه قول حل آن را داده است. من شیخ سلمان را دیدم که به اینفانتینو گفت که مهدی راست می گوید و اگر دولت در کار او دخالت کند او دخالت نمی کند. اگر ما حاکمیت داشتیم، اما نداشتیم، داستان متفاوت است. ما باید منطقی عمل کنیم. اکنون به اتفاق وزیر کشور با حکم رئیس جمهور در حال ارسال پاسخ عالی هستیم. دنبال این راه حل بودم حکم آقای کلیباف را به رئیس کمیسیون اصل 90 و دستور قوه قضائیه را به دادستانی کشور ضمیمه می کنم. امیدوارم اتفاق بدی نیفته اگر آنها می خواهند کارهای بدی انجام دهند، همه ما باید تلاش کنیم.»

تاج ادامه داد: نامه خوب نیست اما پاسخ ما روشن است. همه ما مخالف این وضعیت بودیم. هیچ کس در آن دخالت نکرد. اگر کسی نارنجکی را به ورزشگاه بیندازد و کسی مثل آنچه در دنیا اتفاق افتاده بمیرد و کسی در ورزشگاه کاری غیرقانونی انجام دهد که باعث مجروح شدن کسی شود، آیا دولت مسئول است؟ به ما مربوط نیست. امروز به دنبال تهیه این سفارشات بودم. از سوی دیگر پرونده برای عاملان حادثه مشهد در حال آماده شدن است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، تعدادی از آنها دستگیر شده اند.

سهل انگاری مسئولان در رسیدگی به موقع به این پرونده، البته بدون مقصر دانستن هیچ یک از مسئولان، با وعده های اولیه منافات دارد که پرونده را به صورت رسمی به فیفا رسانده اند. رئیس فدراسیون فوتبال ایران در نامه ای خطرناک و نگران کننده این موضوع را توضیح داد. ادعای تاج مبنی بر دستگیری چند نفر از جمله مواردی است که رسانه ای نشده و مشخص نیست این افراد چه کسانی هستند و به چه سازمانی و به دستور چه کسانی هستند. یا سازمانی که در آن نگهداری می شوند. واقعیت این است که فیفا از فدراسیون فوتبال ایران به همراه اسناد و مدارک توضیح خواسته است تا کمیته انضباطی این نهاد در جلسه 10 شهریور خود درباره حادثه مشهد و فوتبال ایران تصمیم گیری کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا