استان ها

کشف ماینرهای میلیاردی در زنجان

پرتال پارسی/زنجان رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان زنجان از کشف ۱۵ دستگاه ماینر (استخراج ارز دیجیتال) غیرمجاز در یک کارگاه تولیدی خبر داد و گفت: ارزش تقریبی این دستگاه‌ها هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

به گزارش پرتال پارسی و به نقل از پایگاه خبری پلیس زنجان، سرهنگ حسین بدری، افزود: ماموران پلیس امنیت اقتصادی استان زنجان با انجام اقدامات اطلاعاتی از راه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال در یک کارگاه تولیدی در یکی از شهرک‌های صنعتی زنجان مطلع شدند و بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

وی تصریح کرد: ماموران پس از تکمیل و اطمینان از صحت اطلاعات خود با انجام هماهنگی قضایی به کارگاه تولیدی موردنظر اعزام شده و یک نفر را در این رابطه دستگیر کردند.

بدری با بیان اینکه مبارزه با استخراج ارزهای دیجیتال غیرمجاز به صورت مستمر در دستور کار پلیس قرار دارد، از شهروندان خواست چنانچه از فعالیت غیرمجاز اشخاص در این زمینه مطلع شدند، می‌توانند موضوع را از طریق شماره تلفن ۱۱۰ به پلیس اعلام کنند.

دستگیری کلاهبردار اینترنتی در خدابنده

فرمانده انتظامی شهرستان خدابنده از شناسایی و دستگیری کلاهبردار اینترنتی با ترفند نرم‌افزار جعلی خبر داد و گفت: این کلاهبردار طی فعالیت مجرمانه خود از هزار نفر از شهروندان حدود ۳۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده است.

سرهنگ محسن غنیمتی افزود: در پی شکایت و مراجعه حضوری تعدادی از شهروندان شهرستان خدابنده مبنی بر کلاهبرداری اینترنتی، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا شهرستان خدابنده قرار گرفت.

وی ادامه داد: برابر اظهارات شاکیان و اقدامات فنی معلوم شد، قربانیان حین گشت‌زنی در شبکه‌های اجتماعی خارجی با نرم‌افزاری مواجه شدند و در حین نصب و راه‌اندازی با هدایت به درگاه بانکی، اقدام به واریز مبلغ ناچیزی می‌کردند که به منظور گمراه کردن قربانی پس از انجام تراکنش بانکی، پیغام «تراکنش موفق» ارسال و پس از مدتی به صورت غیرمجاز از حساب بانکی آنها برداشت می‌شد.

سرهنگ غنیمتی ادامه داد: با اقدامات اطلاعاتی و پلیسی، متهم با هویت‌ معلوم در یکی از استان‌های همجوار شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به پلیس فتای استان منتقل شد.

فرمانده انتظامی شهرستان خدابنده تصریح کرد: متهم پس از روبه‌رو شدن با مستندات به هزار فقره کلاهبرداری به ارزش ریالی ۳۰ میلیارد ریال با این شگرد در فضای مجازی اعتراف و اقرار کرد: با ساخت نرم‌افزار موبایلی با عناوین مختلف و با مبالغ کم و وسوسه‌انگیز کاربران را به صفحه جعلی درگاه پرداخت بانکی هدایت و با دسترسی به گوشی همراه قربانی و سرقت اطلاعات حساب بانکی در فرصت مناسب اقدام به برداشت از حساب آنها می‌کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا