جامعه و خانواده

کاهش کلسترول با داروی جدید

پرتال پارسی/ خراسان رضوی یک تیم تحقیقاتی داروی مولکولی کوچکی را تجویز کرد که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش داد.

طبق گفته ScienceDaily، دسته بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول بعد از استاتین ها، مهارکننده های پروپروتئین سوبتیلیسین/تبدیل کننده ککسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار مؤثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که به عنوان داروهای خوراکی در دسترس هستند، مهارکننده های PCSK9 فقط می توانند به صورت تزریقی تجویز شوند که مانعی برای استفاده از آنها است.

اکنون، تحقیقات جدید محققان بیمارستان‌های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه Case Western Reserve، یک داروی خوراکی با مولکول کوچک را توصیف می‌کند که سطح PCSK9 را کاهش می‌دهد و کلسترول را تا 70 درصد در مدل‌های حیوانی کاهش می‌دهد. این یافته‌ها استراتژی ناشناخته قبلی را برای کنترل کلسترول نشان می‌دهد و ممکن است پیامدهایی برای درمان سرطان نیز داشته باشد.

جاناتان اس می گوید: “کاهش کلسترول یکی از مهم ترین درمان ها برای افزایش طول عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری های قلبی است.” استاملر، محقق ارشد و استاد بازنشسته نوآوری قلبی عروقی و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو. هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر گفت: استاتین ها فقط کلسترول را کاهش می دهند، اما این دسته از داروها هستند که گمان می رود روش جدیدی برای کاهش کلسترول باشد. یک رویکرد جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

نتایج تحقیق

مرکز تنظیم کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که روی سطح سلول های کبد قرار دارند و کلسترول را از خون حذف می کنند و در نتیجه سطح سرمی را کاهش می دهند. PCSK9 تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم در خون را با سیگنال دادن به تخریب کنترل می کند. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با گشاد کردن عروق خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک همچنین می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین، کلسترول را کاهش می دهد. آنها یک داروی مولکولی کوچک را کشف کردند که غیرفعال شدن PCSK9 توسط اکسید نیتریک را تقویت می کرد. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان می دهند.

از کلسترول گرفته تا سرطان های دیگر

علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد در حال ظهور نشان می دهد که PCSK9 ممکن است اثربخشی ایمنی درمان های هدفمند سرطان را افزایش دهد.

به گفته استاملر، PCSK9 نه تنها گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد، بلکه باعث تخریب MHC1 (مجموعه سازگاری بافتی اصلی، یک مولکول پروتئین روی غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت های مورد استفاده برای شناسایی سلول های تومور می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین، اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن افزایش دهید. روزی ممکن است بتوان از این داروهای جدید برای این نیاز استفاده کرد.

نتایج این مطالعه در مجله Cell Reports منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا