جامعه و خانواده

چرا نان قهوه‌ای مفیدتر است؟

نان سبوس دار به طور متوسط ​​دو برابر نان سفید ویتامین، مواد معدنی و فیبر دارد.

به گزارش پرتال پارسی، نان سبوس دار به طور متوسط ​​دو برابر نان سفید ویتامین، مواد معدنی و فیبر دارد. نان خشک حاوی ویتامین B2 و نیاسین است که ویتامین هایی هستند که تمرکز و دقت را افزایش می دهند. این ویتامین ها به خصوص در دوره ای که سلول های عصبی در حال رشد هستند برای کودکان نیز بسیار مفید هستند.

نان سبوس دار همچنین سرشار از منیزیم است که ماهیچه های روده را تقویت کرده و از درد عضلانی جلوگیری می کند. آهن موجود در نان خشک در صورتی که شرایط برای جذب مناسب باشد، کودکان را باهوش تر می کند. علاوه بر این، عملکرد فکری و بدنی در بزرگسالان با افزایش تمرکز ذهنی و کارایی کار مرتبط است. فیبر موجود در نان غلات کامل راهی برای رفع انسداد روده و یبوست است. علاوه بر این، این مواد بخشی از غذای لازم برای باکتری های روده هستند که علیه بیماری های میکروبی روده عمل کرده و سیستم ایمنی بدن را فعال می کنند. مواد فیبری موجود در نان خشک، کلسترول و مواد سمی تشکیل شده در نتیجه تجزیه غذا را جذب کرده و از روده خارج می کند.

بهتر است از نان های تهیه شده از آرد تخمیر شده استفاده کنید. آرد غلات حاوی ماده ای به نام اسید فیتیک است که مواد معدنی مانند آهن، منیزیم یا کلسیم را جذب کرده و بدن را از استفاده از آنها باز می دارد. اگر از جوش شیرین برای تهیه نان سریع استفاده شود، اسید فیتیک از بین نمی رود. در نتیجه از جذب آهن، منیزیم و کلسیم جلوگیری می شود. به همین دلیل گفته می شود که استفاده از جوش شیرین در نانوایی ها باعث کمبود آهن در بدن می شود که به نوبه خود مشکلات زیادی را برای زنان و کودکان ایجاد می کند. اگر خمیر به مدت طولانی با مخمر ور بیاید، مواد اسید فیتیک توسط آنزیم های موجود در دانه تجزیه می شود و بدن انسان می تواند از مواد معدنی نان استفاده کند. با توجه به اینکه نان منبع اصلی انرژی مردم کشورمان است، حذف جوش شیرین از فرآیند تولید نان می تواند سلامت افراد جامعه را بهبود بخشد.

لازم به ذکر است که نان قهوه ای نانی است که از آرد سبوس دار گندم تهیه می شود و نان سفید نانی است که از آرد بدون سبوس تهیه می شود و پوسته گندم (سبوس) آن حذف شده است.

به گفته دفتر تغذیه عمومی وزارت بهداشت، تا اوایل دهه 1930، بسیاری از پزشکان سبوس را یک ماده زائد و اضافی می دانستند که باعث تحریک روده بزرگ می شود. اما با تحقیقات جدید در دو دهه اخیر، بسیاری از فواید نان سبوس دار ثابت شده است و سبوس به طور منظم به عنوان یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به یبوست یا مشکلات روده بزرگ شناخته می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا