عمومی

چرا برخورد با بدحجابی موفق نبوده است؟

در بحث حجاب که در لغت به معنای «مانع و مانع» است، در واقع بدون توجه به ضرورت، اندازه و اشکال آن، تجربه گذشته و حال بسیاری از کشورها، از جمله کشور ما، به علاقه مندان و معتقدان به آن داده است. در حجاب هم شکل و هم در ماهیت نیز نشان می دهد که نهی ممکن نیست. به زبان ساده؛ هر چند که بی حجابی در دوران رضاشاه پهلوی با خشونت و سلطه همراه بود، اما پس از مدتی با وجود فشارهای حاکمه و قوای مجریه، این اقدام توسط علاقمندان و معتقدان به اثبات رسید. حجاب سختی ها را تحمل کرده و حفظ کرده است.

در بسیاری از کشورهای دنیا، حتی در کشورهایی که سکولار حکومت می کنند، متوجه می شویم که بسیاری از افرادی که به دلیل اعتقادات خود حجاب دارند، با این حجاب در آزادی کامل بیرون می روند و در این کشورها اکثر آنها از آزادی پوشش کوتاه برخوردار هستند. حتی در محیط کار هم لباس بپوشید، اما در عین حال در این کشورها حجاب و حجاب خطوط قرمزی در میدان مشهود است.

متاسفانه مبارزه با بدحجابی در کشور ما به چند دلیل موفق نبوده است.
اولا متولیان و متولیان این اداره هیچ وقت دلیل بی حجابی را در چشم جوانان دنبال نمی کنند.
مشکل دوم به عدم ارائه تعریف و مدل مشخص از حجاب مربوط می شود. به یاد داریم که در کشور ما پوشیدن پیراهن های آستین کوتاه مردانه در مواردی مذموم بود و در زمان نخست وزیری آقای موسوی که برای کارکنان ادارات پوشش ویژه ای تعریف شد، نمونه بارز حجاب تا امروز وجود داشت. . از قانون می توان فهمید، امکان پذیر نیست
در پاورقی ماده 638 بدون ارائه تعریف به حفظ حجاب اسلامی اشاره شده است. در حقوق جزا، ارتکاب جرم منوط به تشخیص قصد سوء و در عین حال اقدام عملی در صورت تخلف از قانون یا تجاوز به ارزش هاست. ارزش هایی که توسط سازمان های مجری قانون کیفری مورد حمایت و تضمین قرار گرفته است.

مشکل سوم عدم یکپارچگی فرهنگی است. تا زمانی که نتوانیم فرزندان خود را که اکثراً فرزندان نسل سوم انقلاب هستند جذب ارزش های سنتی، خانوادگی، دینی، اسلامی و اجتماعی کنیم، ممکن است هر روز بر حجم این گونه رفتارها نسبت به روز گذشته افزوده شود. جالب اینجاست که با وجود بحث حجاب، امروز ما با چالشی بین فرهنگ جوانان و فرهنگ خانواده روبرو هستیم. به جز این موارد، رابطه دولت و مردم بر اساس یک پیمان ملی است که حقوق و تکالیفی را ارائه می کند.

بنابراین از نظر علمی و تجربی می توان در درجه اول فرصت های مالی مانند کار، مسکن، ازدواج و رفاه، امنیت، فرصت های روحی و روانی را برای حفظ ارزش جوانان کشور تشویق کرد. از آنجا که آرامش و آسایش برای آنها فراهم است، ثانیاً پذیرش یک ارزش باید از طریق اعتقاد و توجیه حفظ و احترام به آن ارزش به مخاطبان ابلاغ شود. بنابراین، وقتی کشوری با مشکلات اقتصادی روبه‌رو می‌شود، فارغ از اینکه این مشکلات ناشی از حاکمیت داخلی باشد یا فشار خارجی، شرایط عینی نشان می‌دهد که همه مردم این مشکلات را دارند یا نه. نه، در زیر خط یا نه، درصد ثروتمند جامعه در وضعیت ناآرامی است. زیرا در اثر سوء مدیریت در امور فرهنگی، افزایش بیکاری، افزایش قیمت و تورم، مردم با مشکلات اقتصادی، بحران های ناشی از جرم و جنایت، اختلالات رفتاری و تقلب در توزیع و انباشت مواجه می شوند. در نتیجه احساس امنیت و امنیت در جامعه تضعیف می شود. بالاخره در دستگاه های حاکمیتی کشورمان، آسیب شناسی چیست و چرا آن را بررسی نمی کنیم و به طور مؤثر آن را مطالعه نمی کنیم، استفاده از راهکارهای ذهنی در برابر این واقعیت های عینی از دیدگاه داده های جامعه شناسی جنایی نمی دهد. پاسخ مورد انتظار

* وکیل
* منتشر شده در روزنامه آرمان ملی

دکمه بازگشت به بالا