عمومی

چرا افکار عمومی با پارک‌ بانوان “زاکانی” سر جنگ دارد؟

در اینکه رهبری شهرداری تهران نسبت به اکثر استانداران سابق ضعیفتر است شکی نیست اما این رهبری بی سواد طرحی را در نظر گرفته است که اگرچه می توان از آن دفاع کرد اما متاسفانه نمی تواند به درستی از منافع خود دفاع کند و شنیده و پاسخگو نیست. انتقاد
چند سالی است که پارک های بانوان در نقاط مختلف شهر مستقر شده و محبوبیت نسبی پیدا کرده است. زنان در این مکان ها با خیال راحت ورزش می کنند، عصرها را می گذرانند، خوش می گذرانند و هیچ ساختارشکنی وجود ندارد و هیچکس آنها را اذیت نمی کند.
اکنون شهرداری در نظر دارد این طرح را در برخی از پارک های شهر اجرا کند. به این ترتیب زنان این فرصت را دارند که زمان، پول کمتری صرف کنند، با فرزندان یا دوستان خود به پارک بروند و ساعت ها در محیطی بی دغدغه سپری کنند.
این یک تفکیک جنسیتی منفی نیست. تفکیک جنسیتی وضعیتی ناخوشایند و نامطلوب است که زنان یا مردان را از حقوق خود محروم می کند. از سوی دیگر وضعیت پارک های بانوان به این معناست که یکی از حقوق مسلم زنان آزادی استراحت است.
متأسفانه نابسامانی های اجتماعی کنونی – که البته فقط تقصیر شهرداری نیست – باعث ایجاد بی اعتمادی در بین مردم شده و حتی کارهای مثبت نیز حاشیه ای و مرتبط با مسائل سیاسی تلقی می شود (مخصوصاً که این اقدام کمی بعد مطرح شد). . حادثه ورزشگاه مشهد) تا به حال این اتفاق نیفتاده است. مثلاً وقتی مترو راه اندازی شد دو واگن اول و آخر مخصوص خانم ها بود و از آنها استقبال می کردند که همچنان مطلوب است. اما همانطور که برخی از زنان به جای استفاده از خودرو سوار خودروهای دیگر می شوند، برخی از زنان مجبور نیستند زمانی را در پارک خود بگذرانند و می توانند از پارک های دیگر استفاده کنند.
چه خوب که شهرداری ها و نهادهای دولتی در صدد بازگرداندن تدریجی اعتماد از دست رفته ملت هستند، به جای اینکه اقدام مثبت با حاشیه های ایجاد شده برای آن به تلخی تبدیل شود، به باد سردی هرچند نرم و کوتاه مدت تبدیل شود. یکی
به شهردار افتخاری تهران نیز توصیه می کنم که از مردم برای توجیه حسنات احتمالی شهرداری استفاده کند چرا که سابقه خشونت، رفتار بد و ظلم وجود ندارد.

23302

دکمه بازگشت به بالا