عمومی

پیش بینی ۳۷ تن زعفران خشک از مزارع شهرستان زاوه – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

جواد محمد در گفتگو با خبرنگار پورمهر در خصوص منطقه کشت زعفران در این شهرستان زاوه 12 هزار و 600 هکتار است و گفت: غلات امسال 15 تا 20 درصد بهتر از پارسال است. زاوه بیشترین سطح زیر کشت و بیشترین تولید را در کشور و جهان دارد و میزان تولید امسال حدود 37 تن زعفران خشک برآورد شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زاوه او گفت: زاوه تنها محصول زعفران است و 85 درصد کشاورزان خرده مالک هستند.

وی گفت: مشکل اصلی کمبود نقدینگی و توان مالی کشاورزان در زمان کمپین برداشت است و کشاورزانی که توان پرداخت هزینه های کارگری برداشت و فرآوری زعفران را ندارند و مجبورند روزانه گل بفروشند منجر به این مشکل می شود. عرضه بیشتر از تقاضا است و قیمت گل در فصل برداشت کمتر است.

محمدپور گفت: نبود ماشین آلات برای برداشت و پاکسازی گل زعفران یکی دیگر از چالش های این محصول ارزشمند است که هزینه بالای کارگری و مکانیزه نبودن زعفران است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زاوه وی گفت: از 22 آبان خرید زعفران تضمینی است زاوه با استقبال کشاورزان مواجه شد و تاکنون حدود 700 کیلوگرم زعفران «نگین سوپر» خریداری شده است.

وی در خصوص آبیاری نوین نیز گفت: به عنوان یک مزرعه کوچک، آبیاری نوین در مجموع در حدود 1000 هکتار زعفران با احتساب فنون اجرا شد. رولین یا rain-pi خم شدن – آبیاری کلاسیک است
در حالی که دولت از توسعه روش های جدید آبیاری در مناطق کوچک حمایت می کند، سایر مزارع کوچک تشویق می شوند.

محمد پور گفت: دلالان به دلیل کمبود نقدینگی در فصل برداشت با قیمت پایین خرید می کنند و دلالان از خرید زعفران خودداری می کنند و ضربه سنگینی به کشاورزان وارد می کنند.

دکمه بازگشت به بالا