عمومی

پیام تاسیس سرکنسولگری در کاپان

کاپان که با نام کاپان نیز شناخته می شود، منطقه ای در جنوب ارمنستان، بزرگترین شهر و مرکز استان سیونیک است. این استان با ایران هم مرز است و از طریق گمرک موگری ارمنستان به گمرک نوردوز ایران متصل است. به دلیل وجود معادن زیاد در کاپان، این شهر در دوره قاجاریه «شاختالار» نامیده می شد و در سال 1370 به کاپان تغییر یافت. این شهر در 316 کیلومتری ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و ایرانیانی که از طریق زمینی به ایروان سفر می کنند از کاپان عبور می کنند. کامیون های ایرانی نیز از مرز نوردوز وارد ارمنستان شده و از محور مواصلاتی کاپان و گوروس به منطقه اوراسیا می رسند.

هدف سرکنسولگری یک کشور در کشور دیگر کمک و حمایت از شهروندان، صدور گذرنامه یا مدارک سفر و رسیدگی به مشکلات آنهاست. علاوه بر خدمات کنسولی، نقش اصلی کنسولگری ها تسهیل تجارت و حمل و نقل از طریق برقراری ارتباط با شرکت های اقتصادی است. ایجاد سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کاپان به دلایل زیر اقدامی ضروری و سازنده در حوزه روابط خارجی ایران محسوب می شود.

1- پس از جنگ 44 روزه جمهوری آذربایجان و ارمنستان، قرارداد مسکو که 7 شهر آذربایجان را آزاد کرد و منجر به آتش بس شد، وعده برقراری صلح و امنیت را داد. افتتاح سرکنسولگری ایران در کاپان نشان دهنده تعهد ایران به حل مسالمت آمیز مناقشات و برقراری صلح و ثبات در منطقه است.

2- پایان جنگ آذربایجان و ارمنستان نیز فرصت های خوبی برای همکاری های اقتصادی ایجاد کرد و حضور پررنگ ایران در منطقه قفقاز می تواند تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تقویت کند. پس از اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال 2018، تجارت ایران با این کشورها رونق گرفته و پیش بینی می شود در آینده رشد قابل توجهی داشته باشد. سرکنسولگری ایران در کاپان می تواند نقش سازنده ای در این زمینه داشته باشد. حضور 183 میلیون نفر در پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بازاری است که به سرعت در حال رشد برای کالاهای ایرانی است.

3- با توجه به اهمیت روزافزون ترانزیت در روابط منطقه ای و بین المللی، سرکنسولگری ایران در کاپان می تواند با حل و کاهش مشکلات رانندگان گاری و کامیون، شرایط لازم را برای آنها فراهم کند و توان ترانزیتی تهران و ایروان را تقویت کند. با در نظر گرفتن مراحل پایانی ساخت جاده جدید گوروس – کاپان، آغاز همکاری با روسیه، گرجستان و هند برای ساخت کریدور خلیج فارس به دریای سیاه و اروپا و فعال سازی موگری. منطقه آزاد به عنوان ترانزیت مسیر بین ایران و ارمنستان، نقش سرکنسولگری در کاپان برای تقویت شرکای اقتصادی اهمیت بیشتری خواهد داشت.

4- سیاست خارجی دولت سیزدهم گسترش همکاری ها با کشورهای همسایه به ویژه در حوزه های اقتصادی است بنابراین تقویت روابط با ارمنستان از طریق ایجاد سرکنسولگری در این کشور در چارچوب سیاست همسایگی ایران قابل تعیین است. امروزه تعامل اقتصادی پیش نیاز ایجاد صلح و امنیت در مناطق مختلف است و هر چه سطح تعامل اقتصادی بین همسایگان بالاتر باشد، ثبات، امنیت و آرامش بیشتر می شود.

5- ایران با کشورهای قفقاز جنوبی به ویژه جمهوری های آذربایجان و ارمنستان روابط دوستانه دارد و این وضعیت مزیت نسبی کشورمان را در ایفای نقش در آتش بس و تثبیت صلح افزایش داده است. ایجاد سرکنسولگری در کاپان مخالف هیچ یک از کشورهای قفقاز نیست، اما مانند سرکنسولگری ایران در نخجوان تلاشی برای تقویت امنیت منطقه و توسعه همکاری های اقتصادی و فرهنگی است. پیام نمادین تأسیس این سرکنسولگری این است که دیگر جنگی در منطقه و کشور اشغالی رخ نخواهد داد. ایران سیاست تقویت روابط با همسایگان خود را در چارچوب احترام متقابل و منافع ملی در اولویت قرار داده است.

دکمه بازگشت به بالا