جامعه و خانواده

واکسن‌های استنشاقی یا تزریقی کووید: کدام بهتر است؟

کارشناسان امیدوارند که واکسن های استنشاقی به جلوگیری از گسترش کووید-19 در طول همه گیری کمک کند.

به گزارش پرتال پارسی، ویروس کرونا که باعث کووید-۱۹ می‌شود دائماً در حال جهش است و این تکامل به ویروس اجازه می‌دهد در برابر سیستم ایمنی مقاومت کند و از واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌های مبتنی بر mRNA موجود دوام بیاورد.

در این مورد، متخصصان بر روی اسپری های بینی و نقش اصلی آنها در مهار این بیماری و جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری تمرکز می کنند.

برخلاف واکسن‌های استنشاقی، واکسن‌های استنشاقی مجاری تنفسی را هدف قرار می‌دهند، که چیز خوبی است زیرا آنها اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت هستند.

پزشکان خاطرنشان می کنند: حل مشکل ایجاد سیستم ایمنی موثر برای جلوگیری از انتشار ویروس، مشکل بسیار مهمی است و اگرچه زمان بر است، اما باید حل شود.

واکسیناسیون عضلانی قادر به ایجاد مصونیت مخاطی یا ایمنی در سیستم تنفسی نیست و سیستم مخاطی و تنفسی اولین خط دفاعی بدن هستند. با واکسیناسیون استنشاقی می توان از افراد در برابر عفونت های تنفسی محافظت کرد.

به گزارش مدیکال دیلی، چالش هایی در تولید واکسن های استنشاقی وجود دارد. متخصصان به دلیل کمبود بودجه تجربه کمتری در تولید این واکسن ها نسبت به واکسن های تزریقی دارند. همچنین احتمال بروز عوارض غیرمنتظره نیز وجود دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا