جامعه و خانواده

نیسان وانت از چرخه تولید خارج می‌شود/ مصوبه ارتقای استاندارد خودروها اجرایی شده است

دبیر کمیته فنی صدور مجوز وسایل نقلیه سازمان حفاظت محیط زیست درباره دلیل مجوز شماره گذاری برخی از خودروهای یورو -4 توضیح داد: “برخی از پروانه های مشروط برای تولید خودروهای یورو -4 در سال جاری صادر شده است که تنها حدود پنج درصد از خودروهای تولید شده در سال جاری را شامل می شود. استاندارد خودروهای یورو -5 در کشور به روز شده است.

به گزارش پرتال پارسی طبق قانون هوای پاک ، فروش خودروهای یورو 4 از ابتدای سال 1398 ممنوع بود و خودروسازان موظف شدند قبل از فروش مجوز آلودگی و استانداردهای یورو 5 را درخواست کنند اما به درخواست خودروسازان ، این قانون به سال 1399 موکول شد. استاندارد یورو 5 از ابتدای امسال اجباری خواهد بود و امسال تعدادی از خودروهای یورو 4 مجوز شماره گذاری غیرقانونی را دریافت کرده اند.

بهزاد اشجایی – دبیر کمیته فنی مجوز وسایل نقلیه سازمان حفاظت محیط زیست – در مصاحبه با پرتال پارسی وی گفت: یکی از خودروهایی که استاندارد آلایندگی یورو 5 را نداشته است ، وانت نیسان است. به همین دلیل ، این خودروساز به تعهدات خود در زمینه تحویل خودرو به افرادی که ثبت نام کرده اند عمل خواهد کرد و تصمیم بر این شد که خودروهای تولید شده در سال گذشته از این محصول در دسترس عموم قرار گیرد. در نتیجه به تعدادی وانت نیسان پلاک صادر شد.

وی افزود: سایپا به سازمان محیط زیست قول داده است تا پایان امسال تولید وانت های نیسان را متوقف کند و محصولات باقیمانده را در چند ماه آینده شماره گذاری کند.

دبیر کمیته فنی صدور مجوز وسایل نقلیه آژانس محیط زیست در پاسخ به س fromال پرتال پارسی توضیح داد که علاوه بر وانت های نیسان ، این سازمان با شماره گذاری سایر خودروها طبق یورو 4 موافقت کرده است: مجوز شماره گذاری حدود 3600 خودروی رنو در اواخر ماه دسامبر صادر شد ، اما پس از دسامبر تصمیم بر این شد که تولید و شماره گذاری این محصولات تا زمان بروزرسانی استاندارد به 5 یورو به حالت تعلیق درآید.

به گفته اشجایی ، با تصمیم هیئت دولت تعدادی تاکسی یورو 4 مطابق با استاندارد یورو 4 از ژوئن تا اواخر اکتبر شماره گذاری شد.

وی با اشاره به اینکه امسال تعداد کل خودروهای شماره گذاری شده مطابق با استاندارد یورو 4 حدود 50 هزار دستگاه خواهد بود ، تصریح کرد: امسال پیش بینی می شود خودروسازان کشور حدود یک میلیون دستگاه خودرو تولید کنند که از این تعداد تنها پنج درصد استاندارد یورو 4 دارند.

دبیر کمیته فنی صدور مجوز وسایل نقلیه آژانس حفاظت از محیط زیست در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد که این کشور ارتقا standards استانداردهای خودرو به یورو -5 را تصویب کرده است. برای انجام تعهدات و انجام آنها ، آنها امسال مطابق با استانداردهای گذشته وارد چرخه شدند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا