جامعه و خانواده

نکاتی که زنان باید درباره اهدای خون بدانند

اهدای خون و دعوت مردم به آن موضوعی است که اکثر زنان از آن بی اطلاع هستند و طبق آمار ، اهداکنندگان خون کمتر از مردان است. اما آیا این درست است که اهدای خون برای زنان قابل قبول نیست؟

به گزارش پرتال پارسی خون مایع ارزشمند است و با وجود پیشرفت در علم پزشکی ، هنوز جایگزین مناسبی یافت نشده است. علاوه بر تزریق در هنگام خونریزی ، خونریزی ، جراحی و بیماری های مختلف ، این دارو به عنوان دارویی در نظر گرفته می شود که محصولات مختلف سلولی و پلاسما از آن تهیه می شود که هر یک از آنها مکمل خاصی برای درمان بیماران دارند.

هر ساله 150،000 مادر در سراسر جهان به دلیل عوارض بارداری و زایمان با انتقال خون و فرآورده های خونی از مرگ حتمی نجات می یابند.

هر فرد سالم در سنین 18 تا 65 سال با حداقل وزن 50 کیلوگرم می تواند خون اهدا کند. قبل از یائسگی ، زنان می توانند حداکثر 450 میلی لیتر خون سه بار در سال اهدا کنند.

درچه زنان نباید خون اهدا کنند؟

در طی بارداری و بعد از زایمان تا 6 هفته

_ اگر سقط جنین دارید و تا یک سال بعد از آن

شیر دادن

قاعدگی تا زمانی که علائم و شدت آن از بین نرود

نکاتی در این مورد از کجا اهدای خون تو باید بدانی

قبل از اهدای خون ، نوشیدن 2 لیوان آب با یک وعده غذایی عادی توصیه می شود و قبل از اهدای خون به مدت 3 ساعت کمی بخورید. از انجام فعالیتهای بدنی شدید که منجر به خستگی می شود خودداری کنید.

خون اهدا کننده حاوی حدود 425 میلی گرم آهن است که بدن با گذشت زمان جبران می کند که معمولاً با خوردن غذاهای حاوی آهن جایگزینی آن را تسریع می کند. حبوبات مانند جگر ، گوشت قرمز ، ماهی ، عدس و نخود ، آجیل و مغزها و سبزیجات برگ سبز منابع خوبی از آهن هستند.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون ، پزشک هر بار که خون اهدا می کنید ، 30 قرص آهن به شما می دهد که هنگام مصرف باید به آنها ملحق شوید. به مدت یک تا دو ساعت پس از مصرف قرص آهن از نوشیدن چای یا قهوه خودداری کنید. از قرص های آهن حاوی کلسیم مانند شیر استفاده نکنید. از مرکبات ، توت فرنگی و غیره که حاوی ویتامین C هستند می توان برای جذب بهتر قرص آهن استفاده کرد.

آنتی اسیدها و ویتامین E جذب مخلوط را کاهش می دهد. بنابراین این داروها باید یک تا دو ساعت پس از مصرف قرص سولفات آهن یا آهن فومارت مصرف شود. از خوردن قرص آهن با معده خالی خودداری کنید و بدانید که تاریک شدن مدفوع با قرص آهن طبیعی است. اگر هنگام مصرف قرص آهن عوارض جانبی شدید یا شدیدی را تجربه کردید ، مصرف قرص را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا