عمومی

نام مبارکی که موجب قیام می‌شود

این عمل در هنگام یادآوری، یاد و ذکر ذات مبارک حضرت مهدی (عج) و مناجات با آن حضرت، بر اساس اعمال آن حضرت در جهت تکریم و احترام آن حضرت است. در روایتی آمده است که نام مبارک امام زمان (عج) در کنار امام رضا (ع) ذکر شده است. علاوه بر این، این عمل نوعی توسل به آن حضرت است.
در این زمینه اگرچه روایت مستندی از محمد وجود ندارد; اما از آنجایی که کلام و روایات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز معتبر است، می توان به حدیثی که شیخ محمد بن عبدالجبار در حدیث صلی الله علیه و آله نقل کرده است اشاره کرد. و به او آرامش بده ترجمه دعبل الخزاعی در ترجمه مقاله آمده است.
«چرا آیه معروف الرضا (علیه السلام) و ذکر (علیه السلام) اولین (مذاهب الآیه) را خواند و رضا (علیه السلام) خضوع کرد، ایستاد. برخاسته و از راه دور او را دعا کن (تنکیه المقال، ج 1، ص 418).
دعبل اولین نساى معروف خود را بر امام رضا علیه السلام خواند و چون نام حضرت مهدى علیه السلام در آن برده شد، امام رضا علیه السلام دست بلند كرد و با تواضع ایستاد. برخاست و با عجله به سوی فراج رفت تا نماز بخواند.

نام مرد مبارکی که باعث قیام شد

مرحوم محدث نوری رحمه الله درباره قیام و امضا می نویسد:
این قیام و تجلیل، به ویژه هنگامی که نام مستعار ذکر می شود، شرح حال همه فرزندان شیعیان در همه کشورهای عربی و غیر عرب، ترک، هندی و سایر کشورها و نیز فرزندان اهل سنت و اقوام است. جماعت نیز
با توجه به عنوان خاص حضرت حجت (علیه السلام)، این نوع قیام خمشی از دیرباز در میان تمام شیعیان وجود داشته است; اعم از عرب، عجم، ترک و لهجه در همه شهرها و کشورها. این امر حتی در میان اهل سنت نیز مرسوم است.
مرحوم حاج شیخ عباس قمی نیز می نویسد:
امام نمی تواند برود
من به نام خدا زندگی می کنم
امام رضا علیه السلام چون نام قیم را شنید، برخاست و سر به زیر انداخت و دست راست را بر سر نهاد: (منتهی الامال، ج 2، ص 488 و 489).
همیشه و همه جا خوشایند است که مهربانان را گرامی بداریم، شکوهمندان را تجلیل کنیم. گرچه به نظر می رسد بالاترین احترام و جلال از پیامبر صلی الله علیه و آله و فرزندان کامل او صلی الله علیه و آله و سلم لازم است، اما ایستادن در حالت تواضع و احترام است. عصیان و شنیدن نام بدون “امضا”. به استثنای یکی، قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) سنت نشده است.

وقتی امام رضا علیه السلام در خراسان نام قیم را بردند، برخاست و دست بر سر او نهاد و فرمود: «خدایا در خروجش عجله کن و قیام را بر او آسان گردان».

دلیل دیگر این است که با شنیدن صفات امام، قیام کند و برای قیام امام زمان آماده باشد و امتناع کند، تسلیم شدن در برابر امام است. دستور امام زمان
روایتی در مورد فلسفه ایستادن و دست گرفتن وجود دارد که علت آن را نیز بیان می کند (البته ممکن است خود این روایت علت و منشأ این کار باشد): چرا با شنیدن امام صادق (ع) قیام کنیم. همانطور که) بگویید “Gem”؟

فرمود: مدتها غیبت کرده و این لقب یادآور حکومت باطل آن حضرت است و از غیبت ایشان پشیمان است. لذا از روی محبت و دلسوزی نسبت به دوستان، با امام به نیکی رفتار می کند. یکی از تسبیحات و تعظیم امام این است که هر بنده حقیری به مولای خود می نگرد و از او می خواهد که هر چه زودتر مولای خود را ترک کند. (اثر منتخب، آیت الله صافی گلپایگانی، ص 640)
در عرب نیز حکمای عالم رسم دارند که هنگام استفاده از گره ممتد دست بر سر می گذارند به نشانه اجبار و عجله. منظور از این کار در خواندن دعای فرج این است که دوری و غیبت امام برای ما بسیار سخت و طاقت فرسا است.

در هنگام نام بردن یا سلام دادن به امام زمان (عج)، امتناع و احترام به آن حضرت و نیز ابراز اطاعت از آن حضرت و تمایل به خدمت و همراهی با آن حضرت است. کفش. از امام رضا علیه السلام نقل شده است که نام «قائم» بر آن حضرت نهاده شد، امام برخاست و دست بر سر او گذاشت. و گفت: و یافتن آن آسان است. (مستدرک سفینه 8/629) مستحب است که وقتی کلمه «غم» از این روایت گرفته شده است، قیام کنید. حتی در این روایت قیام حضرت رضا (علیه السلام) منحصر به کلام گایم نیست، احترام به نام آن حضرت است که در این صورت اگر اسمی برده شد بهتر است قیام کنید و قیام کنید. در ابتدای دسترسی

نام مرد مبارکی که باعث قیام شد

از امام صادق علیه السلام: دلیل گفتن یکی از القاب امام حجت علیه السلام – «قائم» چیست؟
فرمود: چون مدتهاست که دور بوده و با دوستانش بسیار مهربان است، به هر که او را به این لقب بخواند توجه می کند، زیرا این لقب او را به یاد اقتدار او می اندازد و اشتیاق غربت را در او بیدار می کند. به احترام او وقتی بنده حقیر با چشمانی بزرگوار به مولای خود می نگرد، بر می خیزد و به او احترام می گذارد و از خداوند متعال تعجیل در آزادی او را می خواهد.

این قیام که یادآور قیام و حکومت حضرت مهدی (عج) به فرمان امام صادق (علیه السلام) است، علاوه بر احترام، نشان از آمادگی شیعیان منتظر برای قیام دارد. برمی خیزد و به دنبال استادش می رود.

چرا امام قائم موعود(عج) باید تنها بزرگواری باشد که با شنیدن یا بر زبان آوردن نام آن بزرگوار «قیام» کند و یا لااقل نیاز به تمجید فراوان داشته باشد؟
پیام این «قیام»؛ این هم ادای احترام به گام است و هم گواهی بر آرمان های بزرگ قیام جهانی او. این پیام قیام است. همچنین واکنشی است به رفتار محبت آمیز «بی ارباب» و فداکاری برای همراهی با او در روز ظهور.

این پیام قیام است. عزت قیام نیز عمودی است، اعلام آمادگی برای قیام، و شاید چون چنین است، همین نام مستحق لطف و عنایت استاد است.
امام به فردی که این نام را یدک می کشد توجه می کند که نشانه پاکی و اعتقاد به حال اوست!
خدای من، بار خدا
به ما بپیوندید از کسانی که منتظر یاران و یاران پیامبر هستند و رحمت او را می بینند.

دکمه بازگشت به بالا