عمومی

نابودی منابع آب کاشان با ادامه فعالیت معادن جوشقان-استرک – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

مسعود سیدی پور در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: با توجه به سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه محیط زیست و آخرین سخنان رئیس قوه قضائیه. در باره ناقضان محیط زیست و همچنین اصل ۵۰ قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی دانسته و آن دسته از فعالیت های اقتصادی مرتبط با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران و غیره را ممنوع کرده است، آب منطقه ای اصفهان. شرکت جوشگان استرک موظف به رعایت الزامات قانونی در خصوص فعالیت های تخریبی معادن می باشد.

وی با بیان اینکه در اثر بهره برداری از معادن تراورتن جوشگان- استرک آسیب های زیست محیطی وارد شده است، خاطرنشان کرد: این هشت معدن نزدیک به 15 سال است که بدون اخذ مجوز از شرکت آب منطقه ای فعالیت می کنند و از دو سال گذشته به بهره برداری رسیده اند. در طول سال‌های تحقیق متوجه وجود منابع کارستی در منطقه و تاثیر مخرب این فعالیت‌های معدنی بر منابع آبی کاشان شدیم و بارها با مکاتبه با سازمان‌های مختلف هشدار دادیم که متأسفانه معدن‌کاری است. با شدت بیشتری انجام می شود.

معادن قسمت اعظم آبخوان را جمع آوری می کند

مدیر محیط زیست و کیفیت آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به انجام مطالعات بزرگ‌ترین تاقدیس کارستی و منابع آبی کشور در دو دهه گذشته، افزود: آبخوان جوشگان استارک منطقه کوچکی بود و زمانی که مطالعات خود را انجام دادیم، به یک کارست باریک پی بردیم. در این منطقه متوجه شدیم که یک نوار وجود دارد این منبع لطف خداوند است چرا که در دل کویر ایران باید پارامترهای مختلفی وجود داشته باشد تا یک چشمه یا آبخوان کارستی شکل بگیرد اما متاسفانه در حال تخریب آن هستیم. با دستان خودمان

سیدی پور ادامه داد: با تحقیقات میزی، پایش میدانی، توری پیزومتریک و نمونه برداری شیمی آب در منطقه طی هفت ماه گذشته به این نتیجه رسیدیم که بلوک های تراورتن این هشت معدن از بدنه میزبان و اپی کارست منشا می گیرند. آبخوان؛ به عبارت ساده، لایه زیرزمینی را حفر می کنند و حذف می کنند، این روند عملاً در مدت زمان کوتاهی چشمه ها را از بین می برد، هرچند این اتفاق به نوعی می افتد، اما ادامه آن وضعیت منطقه را سخت و وحشتناک می کند.

تخریب منابع آبی کاشان به دلیل ادامه فعالیت معادن جوشخان- استرک

بار جدید بر روی زاینده رود با افزایش فرونشست زمین در کاشان و تخریب سفره های زیرزمینی

وی با اشاره به استخراج معادن و تخریب آبخوان کارست در این منطقه تصریح کرد: شاخه های اصلی تغذیه سفره های آبرفتی کاشان در حال از بین رفتن هستند که منجر به افزایش فرونشست در منطقه می شود و این امر در شمال شهر کاشان بیشتر دیده می شود. از سوی دیگر شاهد خشک شدن کانال ها و حرکت آب شور دریاچه به سمت کاشان هستیم.

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان اضافه کرد: با از بین رفتن این منبع کارستی، آب چاه کاهش می یابد و کاشان با مشکل چاه های آب شرب مواجه می شود که بار بیشتری بر دوش زاینده رود وارد می کند زیرا در واقع یکی هستیم. از انشعابات اصلی منطقه و تخلیه آب زیرزمینی و کاهش آب شرب مردم ضروری است که برای این امر انتقال آب ضروری است.

سیدی پور گفت: آبخوان کارست در حال جوش لک لک را مختل می کنند که بیش از نیمی از نزولات جوی را در خود ذخیره کرده و به چشمه ها منتقل می کند در حالی که در واقع محل تغذیه آبخوان را اشغال کرده اند. این یک فاجعه است. این نباید باشد، حتی اگر تا به امروز انجام شده باشد، خسارتی که به بار آورده جبران ناپذیر است.

تخریب منابع آبی کاشان به دلیل ادامه فعالیت معادن جوشخان- استرک

ما در مورد این فاجعه زیست محیطی هشدار دادیم، اما برای معدنچیان خوب است

وی با اشاره به اینکه سفره های کارستی یا به صورت چشمه یا چشمه های زیرزمینی سرچشمه می گیرند، گفت: اکنون ممکن است این چشمه ها و سرچشمه های زیرزمینی در اثر فعالیت هایی از بین رفته باشد، شاید در پایین دست دره منتهی به کاشان و نایین باشد. ، خشک می شود و خروجی به آبخوان کاشان ندارد که به معنای نابودی منطقه است.

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب سازمان مدیریت آب منطقه ای گفت: این فاجعه زیست محیطی را به تمامی مراجع ذیربط در استان های اصفهان و کاشان گزارش کرده ایم اما متاسفانه این پرونده به نفع معدنچیان در حال پیشرفت است.

سیدی پور با اشاره به اینکه چهار معدن از هشت معدن سنگ تراورتن در استریک جوشگان سال ها پیش رها شد، گفت: پس از انتشار این گزارش و مخالفت آنها در آخرین جلسه شورای معدن استان در تیرماه سال جاری. ادارات کل آب منطقه ای، حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و سازمان زمین شناسی نیز اختلاف نظر داشتند و در نتیجه مقرر شد با نظر نهاد مدیریت آب منطقه ای موضوع بررسی بیشتر شود، متاسفانه اکنون اداره کل صنعت، معدن و معدن بازرگانی استان پیشقدم شده است و با استفاده از نظرات خود حکمی در خصوص بهره برداری از این معادن صادر کرده است.

تخریب منابع آبی کاشان به دلیل ادامه فعالیت معادن جوشخان- استرک

حتی استخراج یک بلوک تراورتن خائنانه است

وی افزود: بر اساس این تصمیم سازمان حراست استان، 8 معدن تراورتن هر ساله به فعالیت خود ادامه می دهند و 25 درصد تولید خود را کاهش می دهند که با توجه به وضعیت جدی آبخوان در این منطقه، حتی تولید یک مورد را نیز به اطلاع عموم رسانده ایم. بلوک از این منطقه و این یک سفره زیرزمینی است زیرا این سفره بسیار محدود و کوچک است و هر بلوک تراورتنی که استخراج می شود معادل افزودن یک چاه غیرمجاز در آبخوان کاشان است و تلاش وزارت نیرو برای یکسان سازی منابع آب زیرزمینی و بستن چاه های غیرمجاز است. یعنی اثر تخریبی این مین ها خود آبخوان را از بین می برد.

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان بر توقف بهره برداری از این معادن تاکید کرد و گفت: منطقه کاشان و سفره های زیرزمینی به خاطر منافع شخصی عده ای متاسفانه از زمانی که خودمان را علنی کردیم در حال تخریب و تخریب است. . مقاومت، تخریب معادن جوش استرک افزایش یافت.

سیدی پور با اشاره به اینکه هیچ نظارتی بر وضعیت معادن این معادن صورت نگرفته است، گفت: سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و زمین شناسی با ادامه فعالیت های تخریبی این معادن مخالف است و از مسئولان درخواست تعطیلی آنها را دارد. این فرآیند باعث آلودگی آب، اختلال و افزایش فرونشست منطقه و تنش بیشتر بر حوضه زاینده رود می شود.

به گزارش خبرنگار آنلاین، از دهه 80 تاکنون 8 معدن سنگ تراورتن در اطراف روستاهای جوشگان و استرک فعال است. این معادن به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شده است.

روستای جوشگان در 24 کیلومتری مرکز کاشان و در مسیر جاده کاشان به مشهد اردهال قرار دارد. آب و هوای این روستا با حدود دو هزار نفر سکنه گرم و خشک است، دمای هوا در تابستان 30-20 درجه و در زمستان منفی 18-5 درجه بالای صفر است. چشمه طلا و بارینج از چشمه های معروف روستای جوشگان استرک است.

ادامه دارد…

دکمه بازگشت به بالا