عمومی

موج کُره‌ای ما را می‌خورد؟

ما برای مدت طولانی به سامسونگ و ال جی عادت کرده ایم. ما ماشین های هیوندای را دوست داریم و داریم به این نتیجه می رسیم که عاشق سوشی هستیم و از پنجاهمین برنامه تلویزیونی جومونگ ناراحت نیستیم و طبیعی است که بچه های ما از آن استفاده کنند. دست از صبح تا شب آزاد است.» ب. تی. نمایشنامه!

پرتال پارسی پلاس: اگر تعارف را کنار بگذاریم، باید اعتراف کنیم که ما ایرانی ها عاشق کره ای ها و به طور کلی فرهنگ کره ای هستیم. حتی اکثر فیلم‌های کره‌ای که از رادیو و تلویزیون پخش می‌شوند، در ایران نسبت به کره جنوبی بیننده بیشتری دارند. مثلا پرمخاطب ترین قسمت های سریال «جومونگ» بیش از 90 درصد بینندگان ایرانی را به خود جذب کرد، در حالی که تنها 40 درصد بین کره ای ها محبوبیت داشت و «سونگ ایل گوک» بازیگر نقش اول آن در ایران سوپراستار شد!

“موج کره ای” یک موج بلند است که از شرق آسیا می آید

موج کره ای اصطلاح جدیدی است که به افزایش محبوبیت فرهنگ کره ای در سراسر جهان از دهه 1990 اشاره دارد. اولین موج کره ای یا هالیو با گسترش صنعت موسیقی و سریال های تلویزیونی کره ای در کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی آغاز شد و بعدها با ظهور اینترنت و رسانه های اجتماعی به ویژه قرار گرفتن موسیقی پاپ کره ای به مفهومی جهانی تبدیل شد. ویدیوها در یوتیوب .

اصطلاح “Hallyu” اولین بار در سال 1999 توسط وزارت فرهنگ و گردشگری کره جنوبی استفاده شد، زمانی که یک سی دی موسیقی به زبان چینی به نام “Hallyu – Song of Korea” منتشر کرد که توسط رسانه های چینی برای توصیف موفقیت استفاده شد. رسانه های چینی فرهنگ مردم کره در چین استفاده می شود.

از آغاز قرن بیست و یکم، نام کره جنوبی به تدریج به عنوان یکی از صادرکنندگان عمده فرهنگ عامه و جاذبه های گردشگری شناخته شد. محبوبیت روزافزون فرهنگ عامه کره در میان بسیاری از مردمان در سراسر جهان، دولت کره جنوبی را بر آن داشته است تا قدرت نرم خود را با یارانه و تامین مالی شرکت های سرگرمی گسترش دهد. هدف دولت کره رقابت با فرهنگ های عامه ژاپن و بریتانیا بود. حوزه ای که تقریباً نیم قرن تحت سلطه آمریکایی ها بود.

موج کره ای به ابزاری قدرتمند برای معرفی خود در جهان نیاز داشت و چه بهتر از شبکه های اجتماعی و نمایش های کره ای و «کی پاپ» یا موسیقی پاپ کره ای!

آیا موج کره ای ما را می بلعد؟

ستاره های کره ای از کجا می آیند؟

اینکه انسان چه نوع موسیقی گوش می دهد بستگی به سلیقه شخصی او دارد. هر یک از ما موسیقی هایی را می شنویم که با آن ارتباط عاطفی خوبی پیدا می کنیم. بنابراین ما نمی خواهیم بگوییم پاپ کره ای خوب است یا بد. زیرا موسیقی پاپ در سراسر جهان طرفداران جدی دارد. وقتی نوجوانان ایرانی نمی توانند این موسیقی را در کنار خواننده زمزمه کنند، «کی پاپ» چه جذابیتی دارد؟

پاپ بت کره ای اصطلاحی است که برای توصیف یک خواننده در کره جنوبی استفاده می شود. در کره جنوبی، استعدادهای خوانندگی معمولاً توسط آژانس ها از طریق آزمون های تستی یا به صورت آزاد به عنوان کارآموز جذب می شوند. افرادی که در این آزمون موفق شوند قرارداد بلندمدتی با شرکت امضا خواهند کرد.

فرآیند کارآموزی می تواند از چند ماه تا چندین سال به طول بینجامد و معمولاً شامل آموزش آواز، رقص و زبان با سایر کارآموزان است. گاهی اوقات تجربیات افراد با تحصیل آنها ترکیب می شود. با این حال، برخی از کارآموزان مدرسه یا کالج را ترک می کنند تا تبدیل به بت شوند. در سال 2012، وال استریت ژورنال نوشت که هزینه تحصیل برای یکی از اعضای گروه نسل دختران حدود سه میلیون دلار بوده است.

موج کره ای بیشتر بر روی بت های کره ای متمرکز شد. جنبه های دیگر فرهنگ کره ای مانند فیلم ها و سریال های کره ای نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

و اما کی پاپ… رنگ، نور، رقص

ما به هر موسیقی محبوبی “پاپ” می گوییم و کره ای ها به موسیقی محبوب کشورشان “کی پاپ” می گویند. این ژانر تحت تأثیر سبک ها و ژانرهای مختلف از سراسر جهان قرار گرفته است. از جمله آنها تجربی، راک، جاز، گاسپل، هیپ هاپ، آر. او علاوه بر ریشه های موسیقی سنتی کره ای، بر B، رگی، رقص الکترونیک، فولک، کانتری و رقص کلاسیک تاکید کرد.

اصطلاح K-pop در دهه 2000 رایج شد، اما در سال 2018 رشد قابل توجهی پیدا کرد و به یک صنعت تبدیل شد.

طبق گزارش فدراسیون بین‌المللی صنعت فونوگرافی «گزارش موسیقی جهانی 2019»، کی‌پاپ در رده ششم 10 بازار برتر موسیقی جهان قرار گرفت و «BTS» و «Blackpink» به عنوان رهبران این رشد معرفی شدند. صنعت. کی پاپ در سال 2020 رکوردها را شکست و با 44.8 درصد افزایش، سریع ترین رشد سال را در بین بازارهای بزرگ جهان داشت.

کی پاپ به سرعت طرفداران خود را در ایران پیدا کرد. وقتی والدین درام های کره ای را تماشا می کنند، فرزندانشان نیز به کی پاپ عادت می کنند. «کی پاپ» شاید برای نسلی که دوست دارد با موسیقی بازی کند چندان جذاب نباشد، اما خیلی زود به سراغ نوجوانان رفت. چرا؟ “کی پاپ” چیزی فراتر از موسیقی است. همچنین رنگ، نور، رقص و مد است.

اکثر گروه‌های کی‌پاپ یک خواننده رپ دارند و به همراه اشعار انگلیسی با اشعار کره‌ای می‌خوانند و در نتیجه آهنگ‌های جذابی تولید می‌کنند. نوازندگان موسیقی نیز رقصندگان خوبی هستند که رقص های خود را با هر قطعه تنظیم می کنند. همه اینها در کنار رفتار زیبای مجریان جوان، چیزی است که مورد توجه نوجوانان ایرانی قرار گرفته است.

انقلاب «ب. تی. اس”

ایران می تواند «کی پاپ» با گروه «ب» داشته باشد. تی. ج» به خوبی می داند که یک گروه هفت نفره است. ب. تی. S در ابتدا به عنوان یک گروه هیپ هاپ شروع به کار کرد، اما با گذشت زمان سبک های مختلفی را در خود جای داده است. اشعار او اغلب مسائل شخصی و اجتماعی، سلامت روان، مشکلات مدرسه، از دست دادن، عشق به خود و فردگرایی را پوشش می دهد. آثار این گروه با مفاهیم ادبی و روان‌شناختی تطبیق داده شده‌اند و شامل یک خط داستانی مرتبط با دنیای بدیل است.

ب. تی. S در سال 2017 به عنوان پیشگام موج کره ای وارد بازار موسیقی جهانی شد و رکوردهای فروش بسیاری را شکست و اولین گروه کره ای و اولین هنرمند کره ای شد که برای تک آهنگ خود “Mike Drop” گواهینامه PMA را دریافت کرد. با آلبوم استودیویی “Love Yourself” در صدر جدول بیلبورد قرار گرفت. ب. تی. S اولین گروه پس از گروه بیتلز بود که در کمتر از دو سال چهار آلبوم شماره یک داشت.

آیا موج کره ای ما را می بلعد؟

ب. تی. در سال 2020، S اولین گروه کره ای شد که با تک آهنگ “Dynamite” و ریمیکس “Wild Love” در رتبه های برتر بیلبورد Hot 100 و World 200 قرار گرفت و با انتشار “Life Goes On” اولین گروه تاریخ شد. دو تک آهنگ او بلافاصله پس از انتشار در صدر 100 آهنگ داغ قرار گرفتند.

آیا موج کره ای تمام شده است؟

این روزها درباره موج کره ای زیاد نوشته می شود و همه از تاثیر کی پاپ بر روان نوجوانان صحبت می کنند. در واقع موجی که همیشه آنها را زیبا، ظریف و کوچک می خواهد. حتی موجی که کی پاپ جوان کره ای را مجبور به خودکشی کرد اما این موج طولانی فقط به نفع کره ای هاست و با هر آپدیت جدید تصویر زیبای خود را نشان می دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا