جامعه و خانواده

مهاجرت بی‌بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت

این جمعیت شناس با تأکید بر تأثیر منفی مهاجرت جوانان بر جمعیت کشور گفت: مهاجرت از کشورهای در حال توسعه به کشورهای پیشرفته یک پدیده طبیعی است که در کشورهایی مانند چین ، کره ، هند با آن روبرو می شویم اما مهمترین تفاوت در مهاجرت جوانان ما و برخی کشورها است. مهاجرت سفید

شهلا کاظمی پور در مصاحبه با پرتال پارسی ، وی با بیان اینکه بیشترین مهاجرت در کشور ما بین کار و تحصیل و در بین جوانان صورت می گیرد ، اظهار داشت: در سایر کشورهای در حال توسعه ، اگر جوانان مهاجرت کنند ، به کشور مبدا خود برمی گردند ، به کشور خود خدمت می کنند و به توسعه و پیشرفت کمک می کنند. با این حال ، در کشور ما ، افراد پس از نقل مکان برنمی گردند ، یا به دلیل مشکلات زیادی که هنگام بازگشت به وجود می آید ، توصیه می شود که به مهاجران دیگر مراجعه نکنید.

این جمعیت شناس پس از بازگشت به کشورهای دیگر مهاجر علاقه مند است ، از تجربه و مهارت آنها استفاده می شود ، میزان درآمد خطرناک محسوب نمی شود ، اما در کشور ما مردم پس از بازگشت برای تدریس در دانشگاه بازگشت می کنند و عضو هیئت علمی می شوند. آنها با مشکلات روبرو هستند و همچنین با موانع زیادی برای اشتغال خودکار و کار نیمه وقت ، که از بازگشت آنها پشیمان است.

وی گفت: مهاجرت افراد به قدری بر جمعیت تأثیر می گذارد که نمی توان جایگزین تبلیغات برای تولید مثل شد. او در جامعه ای که از آنجا آمده تحصیل کرده و بزرگ شده است ، و پرورش خود را در کشور خود هدر داده و اکنون توسط جامعه مهاجران مورد بهره برداری قرار گرفته است.

کاظمی پور در خاتمه درباره مشکلاتی که منجر به مهاجرت افراد تحصیل کرده در کشور شده است ، گفت: “موضوع ثبات اقتصادی در مهاجرت جوانان حرف اول را می زند ، به خصوص در کشور ما در سال های اخیر ، این موضوع بسیار مطرح شده است. امنیت اجتماعی و توسعه علمی دانشگاه ها نیز مهم هستند. بعد از انقلاب ، ما دانشگاه ها را نه از نظر کیفی ، بلکه از نظر کمی توسعه دادیم و با فارغ التحصیلی جوانان نتایج را خواهیم دید. جلوگیری از مهاجرت برگشت ناپذیر جوانان به کشورهای دیگر باید به این عوامل توجه کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا