جامعه و خانواده

مجسمه فردوسی را نیمه‌کاره شستند!

اخیرا یکی از مجسمه سازان مطلبی را در فضای مجازی منتشر کرده و در آن گفته است مجسمه میدان فردوسی 63 ساله نیمه شسته شده و تغییر رنگ داده است.

خبرنگار تجسمی پرتال پارسی برای اطلاع از صحت و سقم ماجرا به میدان فردوسی رفت و در نهایت متوجه شد که ابوالحسن صدیگی، هنرمند و مجسمه ساز مشهور ایرانی، اثری ارزشمند و ارزشمند، از عناصر برجسته تهران است. دو رنگ تیره و روشن است!

مسئولان سازمان محوطه سازی تهران که اکنون برنامه های سالانه ای برای مرمت و پاکسازی بناهای تاریخی شهر دارند، تنها بخشی از مجسمه را پاکسازی کرده اند و یک سال بعد به نظر می رسد مجسمه به طور کامل شسته نشده است. ..

مجسمه فردوسی نیمه شسته است!

در همین راستا تصمیم گرفتیم گفتگو را از اینجا شروع کنیم مجید گادری معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان محوطه سازی شهر تهران است دلیل این امر و برنامه سازمان برای شستشوی کامل مجسمه فردوسی.

وی به پرتال پارسی گفت: نظری درباره این وضعیت خاص ندارم، اما سازمان محوطه سازی شهر تهران برنامه مرمت مستمری برای مرمت، شستشو و جابجایی آثار شهری دارد و مواردی از این دست به ندرت اتفاق می افتد. زیرا ما کار را تعمیر، تمیز و تکمیل نمی کنیم. اگر این اتفاق می افتد به دلیل تغییر مدیریت و کوتاهی پیمانکار است. اما پس از بررسی های لازم، شستشو و حفظ این اثر را در اولویت قرار می دهیم.

این گفتگو پس از توضیحات این مقام مسئول صورت گرفت مهدی سبحانی – مدیر اداره امور گسترده سازمان محوطه سازی شهر تهران – ما به تازگی به این سمت منصوب شده ایم. وی همچنین گفت: یکی از بحث های مدیریت کار حجمی، مرمت کار و نظام مندسازی عناصر حجمی و بررسی آن است. برنامه مشاوران مجسمه ساز در مورد مجسمه هنوز در راه است. چون این کار کارشناسی است. اما شستشوی مناسب این کار در برنامه کاری ما گنجانده شده است.

مجسمه فردوسی نیمه شسته است!

در مرمت باید به اصل کار وفادار باشیم

پس از صحبت با گادری و سبحانی، به حرف بیژن گنچه‌پور مجسمه‌ساز گوش دادیم که اولین بار آن را به او پیشنهاد داد.

گنچه‌پور در گفت‌وگو با پرتال پارسی، اظهار کرد: اولاً من از جزئیات این پروژه اطلاعی ندارم، اینکه چه زمانی این مرمت انجام شده، چه کسانی آن را انجام داده‌اند و اینکه مرمت با شست‌وشو یا روش‌های دیگر انجام شده است. برعکس، من به عنوان یک مجسمه ساز می گویم وضعیت فعلی مجسمه، جعل تصویر خالق و تحریف تصویر اوست.

او توضیح می دهد: زمانی که یک مجسمه ساز ابعاد مجسمه سازی خود را خلق می کند، تاریکی، روشنی و خاکستری آن را کنترل می کند. حال اگر روند مرمت باعث از هم گسیختگی این رنگ خاکستری و انتخاب و کنده شدن قسمت های مجسمه مانند مجسمه فردوسی شود، عملاً طرح و ایده مجسمه ساز نادیده گرفته می شود.

مجسمه فردوسی نیمه شسته است!

وضعیت فعلی مجسمه فردوسی در تهران/ عکس های پرتال پارسی گرفته شده در هفته های اخیر.

گنچه پور همچنین با بیان اینکه این امر می تواند ناشی از تغییر رهبری باشد، گفت: متاسفانه گاهی اوقات مدیران ما متوجه نمی شوند که باید برنامه ها و ایده های خود و همچنین برنامه های نیمه تمام شده را اجرا کنند. مدیران و معاونان پیش از آنها.» در سال‌های اخیر چندین بار رؤسا و معاونان سازمان فضای سبز تغییر کرده‌اند، اما متأسفانه هیچ‌کدام از آن‌ها غافل از هنر نیستند و به توصیه‌های کارشناسان اعتماد ندارند.

وی ادامه داد: بسیاری از برنامه ریزی ها و قراردادهای انجام شده در مقاطع مختلف همچنان بلاتکلیف است. قراردادهای مجسمه سازان مسکوت ماند و دوسالانه مجسمه های شهر چندین سال برگزار نشد. حتی دهمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران با وجود دعوت و انتخاب آثار و هنرمندان و حتی اطلاعیه هایی مبنی بر خرید سنگ که نقض بیت المال و نقض حقوق شهروندی و ضرر مردم است لغو شد. هنرمندانی که در این سمپوزیوم انتخاب شدند.

این هنرمند در پایان درباره این نوع مرمت گفت: من در زمینه مرمت متخصص نیستم و نظر تخصصی هم ندارم، اما می دانم که مرمتگران باید به تصویری که خالق اثر خلق می کند وفادار باشند. و ارزش آن را تغییر نمی دهد. گرد و غبار و آلودگی باید به طور یکنواخت و هماهنگ در سراسر مجسمه اجرا شود تا شاهد چنین اتفاقی برای کارهای ملی و ارزشمند در شرایط بیرونی، شستشو یا لایه برداری که به مرور زمان باعث تیره شدن مجسمه می شود، باشیم.

مجسمه فردوسی نیمه شسته است!

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا